Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 02-04-08, 14:46   #16
darck_angel64
Oltcit Driver

Stage 5
 
darck_angel64's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 837
Member of:
[Oltcit]
[DAEWOO]
[SKODA]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

Guvernul Romaniei este singurul care interzice ceva de genul acesta, pana si in Germania inca se mai circula cu VW si chiar cu Traby.
Oricine vrea o masina noua mai buna, dar sunt unii, ca cei de aici, care au ca hobby modificarea si intretinerea unor masinilor vechi, asta nu inseamna ca trebuie sa renuntam la ele.
__________________
B 44 MAA
darck_angel64 is offline  
Old 02-04-08, 15:04   #17
f@n3.18

Stage 5
 
f@n3.18's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 575
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

da....extraodinara ideie da dc nu faci si acealas lucru cu toate golfurile 1,2 diesel
ca ale sunt deja de pasite si da oricum nu ami vine sa cred asa.... ,da om tari si o sa vedem ...
f@n3.18 is offline  
Old 02-04-08, 15:07   #18
adrian46

Stage 4
 
adrian46's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 209
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

tare prosti mai sunt astia frate...nu au reushit sa faca mai nimik cu atata poluare..sunt o gramada de fabrici care ar trebui inchiseshi multe altele care polueaza shi ei se iau de batranele dacii....in germania inca mai sunt trabanturi
adrian46 is offline  
Old 02-04-08, 15:10   #19
adrian46

Stage 4
 
adrian46's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 209
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

sunt unii care vorbesc aiurea ....au mashini euro dar ei sunt asha de nespalati incat polueaza mai mult ca o dacie
adrian46 is offline  
Old 02-04-08, 15:20   #20
molady11

Stage 5
 
molady11's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 481
Member of:
[RENAULT]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

Mai Bine vati dezmembra Voi cu tot cu parlament , orice faceti sa luati banii de pe Om , si acum luati si de Masinile care a tinut Romania pe picioare. dati-va FOC cu euro 4
molady11 is offline  
Old 02-04-08, 15:21   #21
JUST-DO-IT

Stage 5
 
JUST-DO-IT's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 657
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

eu cred ca e o mare porcarie si inca un exemplu de prostia conduce romania !
daca peste tot masinile vechi circula si sunt ingrijite de cei pasionati de asta,ne-am gasit noi romanii sa fim de-a curmezisul...da-o in masa de treba...cumparati frate loganuri ,citroiene,motoare si mai nou forduri de la Tariceanu si alcoliti lui!!!faceti-le vanzare ca doar asta vor nenorocitii mancale-ar ciorile ficatii....!
dc sa mai avem dacii care se repara cu un patent si-o sarma,cand puteam avea masini complexe care se repara doar la un service cu sute de Euro ...
sunt de accord cu ridicarea cadavrelor auto de prin orase,dar masinile ingrijite,puse la punct lasa-le frate sa circule nu toti isi permit Mertane si Bmw-uri ultimu traznet!
nu toata lumea primeste de la mama und papa jeep-uri si alte ozn-uri,cu care se dau rotunzi....unii mai si muncesc pt ele
__________________

-----Cumpar Gotti R17------
Cumpar 2 gume 195 50 15--Urgent !!!
Bmw 318 i---------Own
Dacia 1310---------Own
_________________________
-Driving sideways ,is a way of life !
JUST-DO-IT is offline  
Old 02-04-08, 15:24   #22
lucian ion

Stage 3
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 86
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

intrun fel e bine intrun fel e rau
lucian ion is offline  
Old 02-04-08, 15:29   #23
Daelim

Stage 2
 
Daelim's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 39
Member of:
[DACIA]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

Ce sufera unii care s-au vazut cu masina straina acu si gata nu mai sunt romani...nu mai stiu ce e aia Dacie...****** pe voi de suferinzi!

Last edited by aleks; 05-04-08 at 12:44.
Daelim is offline  
Old 02-04-08, 15:30   #24
COXrazvan

Stage 4
 
COXrazvan's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 272
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

niste idiotzi ,au dat o lege k sa le mai intre niste "banutzi" in buzunarele lor fara fund,dar nu se gandesc, k poate yo tu sau el sau altzii nu au banii sa isi permita DACIA DE 5000 DE EURO poate au un venit modest si cazanu ala este singura lor scapare dar pana in 2011,dar deh ei sa ia banii pana atunci pe cazanu romanului de rand, si eu am o dacia dein 84 dar nu am sa o dau nici mort ...sa ii puna d...q sa vina sa mi-o ia k am yo grija ... X( X( >
__________________
>>Corsa горький, что они говорили вам держаться подальше мат!<<
COXrazvan is offline  
Old 02-04-08, 15:37   #25
Rolly_k

Stage 2
 
Rolly_k's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 62
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

Daca cei din guvern isi permit o masina noua si scumpa nu inseamna ca si ceilalti isi permit , daca vor sa le retraga macar sa le dea posibilitate oamenilor sa isi cumpere una noua , caci de Dacia Golan mam saturat incepe de la 6400 fara nimic si arata mai rau ca o dacie din 85 eu nu sunt deacord cu asta
Rolly_k is offline  
Old 02-04-08, 15:43   #26
Luchiano

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 34
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

Dupa parerea mea este si bine , si rau. Mai mult este rau. Partea buna ar fi : Poluarea este tot mai ridicata. Orice pusti de 18 ani are o masina doar asa sa aibe. Nu conteaza ca e euro 3 sa zicem. Tot mai multe masini sunt, care implicit polueaza planeta cu mult mai mult pe an ce trece. Padurile se defriseaza in nestire, parcurile din orase sunt tot mai putine in detrimentul Supermarketurilor , hotelurilor etc. Cumva trebuie sa se reduca putin poluarea si aici au bagat faza cu retragerea masinilor non-euro pana in 2011. Intr-o mica parte au dreptate si ii inteleg. La prima vedere este un proiect foarte pacifist si demn de laudat pentru faptul ca s-au gandit sa aibe mai multa grija de planeta. Dar, aceste argumente ( gandul pacifist si de a prezerva cat mai mult planeta) nici prin gand nu le-au trecut. Daca analizam mai atent situatia vom realiza ca se face chestia asta pentru interese strict financiare si politice. Argumente contra acestei legi ar fi multe : In primul rand fabricile si uzinele polueaza cel mai mult. De ce nu iau masuri impotriva acestora ? De ce nu se investesc bani in studierea/experimentarea/punerea in aplicare a energiilor alternative ( vorbesc de Romanica noastra "draga") , de ce nu retrag conservele astea de autobuze de 30 de ani care scot un fum de nu mai poti respira langa ele ? Oare de ce se leaga doar de automobilele mici ? Ehh...de aceea fiindca Guvernul stie ce se cere si acolo actioneaza in prealabil. Sunt interese economice si politice foarte mari. Mult mai mari decat drepturile/confortul/satisfacerea cetateanului din pacate. Alte argumente ar fi : eu am un VW Beetle in care am investit multa pasiune , munca si bani. E masina mea de suflet. Nici atat nu mai pot avea ? Nici placerea asta intr-un sistem in care devii deja un robot ( munca , mancare, treburi casnice si somn) ? Si oricum sunt de parere ca ne-am trezit prea tarziu sa "salvam planeta". Am stricat-o deja prea mult si se va strica in continuare cu toate eforturile de a restabili balanta. Principalul motiv ar fi cresterea populatiei si urbanizarea. In ansamblu mie mi se pare o porcarie aceasta lege cum li se pare majoritatii cetatenilor. Dar din pacate cuvantul cetatenilor contra factorului economic e nimic. Pana la urma tot banii conteaza. Nu cetatenii. E trist ca asa gandesc alesii nostrii. Parerea mea este ca doar cu o noua "intrunire" a populatiei ca si aceea din `89 am putea schimba ceva. Lucru care 99% sunt sigur ca nu se va intampla. Cu stima si respect. Va salut.

Last edited by Luchiano; 02-04-08 at 15:47.
Luchiano is offline  
Old 02-04-08, 16:01   #27
darkeddy

Stage 4
 
darkeddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 274
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

Deci sa inteleg k nu voi putea avea o Supra ? Ce democtatia p*&% mele e asta... Oameni buni daca vreti puteti sa va stergeti cu Constitutia la c*& ! Cat pentru domnii deputati, care stau toata ziua sa se frece...si isi mai amintesc cand se trezesc din somn ca salariul lor nu e destul de mare si il mai maresc un pic le reamintesc ca nu toata lumea are bani sa isi cumpere A8 (sau in cazu' domnului Tariceanu, Citroen)...Domnilor deputati , eu din tot respectul, va dedic toata discografia Parazitii! Oameni buni (sau prosti) riscati sa va puneti toata Romania in cap !!! Chiar asa am ajuns? Asta e deja declaratie de razboi...(am niste nervi, si daca as intalni un politician acum sigur i as sparge fata)
__________________
"I don't drive fast, i fly low!"
darkeddy is offline  
Old 02-04-08, 16:12   #28
shumyfi

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 258
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

sa ma injure ala care nu are masina plina de praf dupa doua ore de la parcare da strazile nu lear spala si culmea romania dupa comisia europeana polueaza putin asa ca i sa marit norma la gaze poluante
shumyfi is offline  
Old 02-04-08, 16:36   #29
canon

Stage 5
 
canon's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 943
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

sa le scoata..sa isi ia lumea masini noi

Last edited by canon; 02-04-08 at 16:39.
canon is offline  
Old 02-04-08, 16:41   #30
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

Pasul1:
Cea mai mare prostie: Taxa de prima inmatriculare.

Pasul 2(regandirea strategiei):
Cea mai mare aberatie: A doua taxa de prima inmatriculare (care la masinile non-euro este mai mica decat la cele euro 1,2)

Pasul 3(foarte usor de anticipat):
Interzicerea in viitor a masinilor non-euro (asta a fost primul lucru care mi-a trecut prin minte cand am auzit ca dupa noua calculare taxa scade pe masura ce auto se invecheste, ceea ce se va si intampla cel mai probabil)

Guvernarea de acum se dovedeste a fi cea mai nesimtita de la `89 incoace, in care vocea poporului nu mai face nici 2 bani.

Rusine! Huo!
smc07 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -