Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 02-04-08, 13:22   #1
Ed_Crane_1983

Stage 5
 
Ed_Crane_1983's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 568
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?


2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

DACIA FABRICATA PANA IN '96, "VALABILA" INCA 3 ANI?

Noi "surprize" din parte Guvernului pentru romani. Dupa o taxa auto atat de irelevanta si vadit impotriva omului de rand, se propune "uciderea" masinilor non-euro in 2011. Oficialii se dezic insa de initiativa, sustinand ca vinovata ar fi o directiva a Uniunii Europene privind "pensionarea" autovehiculelor non-euro, dezbatuta in prezent de Executivul European.

Bugetul de stat ar putea plati casarea si dezmembrarea "rablelor", vizate fiind Daciile 1310 "nascute" pana la 1 ianuarie 1996, Trabant, Oltcit, Opel Ascona, Renault 21, Renault 16, Opel Kadett, Renault 5. Practic, guvernul doreste sa retraga din circulatie masini pentru care in prezent oamenii platesc si vor plati taxe, pana in 2011...Cand vor fi duse la "fier vechi".

"Grija" guvernului vizavi de faptul ca parcul auto din Romania e mai vechi de 13 ani se traduce intr-o grija a fiecarui guvernant pentru "umflarea" propriului venit. Se spune ca masinile non euro, Euro 1 si Euro 2 insumau in 2005 circa 90% din totalitatea parcului auto.

Nota de fundamentare a proiectului ordonantei de urgenta privind taxa de poluare auto trage un semnal de alarma, cunoscut de ani buni, dar exploatat de fiecare guvern din '89 pana azi: "La nivelul UE se discuta tot mai intens asupra unei directive de scoatere din circulatie incepand cu 2011 a autoturismelor non-euro. In aceste conditii, Romania va asigura de la bugetul de stat toate costurile de casare si dezmembrare a autoturismelor non-euro", stipuleaza documentul.

Tot luni s-a mai decis ca taxa auto sa fie calculata tinandu-se cont de datele tehnice ale fiecarui autoturism - emisiile de carbon si de noxe - si sa scada odata cu pretul masinii. Aceasta noua formula de calcul implica si abrogarea reglementarilor din Codul Fiscal privind taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dacia.jpg
Views:	210
Size:	205.7 KB
ID:	501899  
__________________
Lars Von Trier
Ed_Crane_1983 is offline  
Old 02-04-08, 13:42   #2
Fugitiv
R volution Member

Stage 4
 
Fugitiv's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 283
Member of:
[R volution]
[Nissan]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

nu renunt la dacia mea pt. nimic si nimeni ....daca e nevoie pun catalizator pe ea pt. ei
Fugitiv is offline  
Old 02-04-08, 13:45   #3
marian_b_d

Stock
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 7
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

Ar fi super bine sa scapam de toate "cazanele" de pe drumurile publice!!!



Quote:
Originally Posted by Ed_Crane_1983 View Post

2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

DACIA FABRICATA PANA IN '96, "VALABILA" INCA 3 ANI?

Noi "surprize" din parte Guvernului pentru romani. Dupa o taxa auto atat de irelevanta si vadit impotriva omului de rand, se propune "uciderea" masinilor non-euro in 2011. Oficialii se dezic insa de initiativa, sustinand ca vinovata ar fi o directiva a Uniunii Europene privind "pensionarea" autovehiculelor non-euro, dezbatuta in prezent de Executivul European.

Bugetul de stat ar putea plati casarea si dezmembrarea "rablelor", vizate fiind Daciile 1310 "nascute" pana la 1 ianuarie 1996, Trabant, Oltcit, Opel Ascona, Renault 21, Renault 16, Opel Kadett, Renault 5. Practic, guvernul doreste sa retraga din circulatie masini pentru care in prezent oamenii platesc si vor plati taxe, pana in 2011...Cand vor fi duse la "fier vechi".

"Grija" guvernului vizavi de faptul ca parcul auto din Romania e mai vechi de 13 ani se traduce intr-o grija a fiecarui guvernant pentru "umflarea" propriului venit. Se spune ca masinile non euro, Euro 1 si Euro 2 insumau in 2005 circa 90% din totalitatea parcului auto.

Nota de fundamentare a proiectului ordonantei de urgenta privind taxa de poluare auto trage un semnal de alarma, cunoscut de ani buni, dar exploatat de fiecare guvern din '89 pana azi: "La nivelul UE se discuta tot mai intens asupra unei directive de scoatere din circulatie incepand cu 2011 a autoturismelor non-euro. In aceste conditii, Romania va asigura de la bugetul de stat toate costurile de casare si dezmembrare a autoturismelor non-euro", stipuleaza documentul.

Tot luni s-a mai decis ca taxa auto sa fie calculata tinandu-se cont de datele tehnice ale fiecarui autoturism - emisiile de carbon si de noxe - si sa scada odata cu pretul masinii. Aceasta noua formula de calcul implica si abrogarea reglementarilor din Codul Fiscal privind taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule.
marian_b_d is offline  
Old 02-04-08, 13:56   #4
Puya123123

Stage 5
 
Puya123123's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,047
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[CHEVROLET]
[Unknown Racers]
[SUBARU]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

foarte bine ca le retrag,sa nu mai umble toate gunoaiele pe strada.
Puya123123 is offline  
Old 02-04-08, 14:01   #5
nikko_sisu

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

ma bucur din suflet ca se face "curatenie"
nikko_sisu is offline  
Old 02-04-08, 14:08   #6
badeaboy_jr

Stage 4
 
badeaboy_jr's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 203
Member of:
[Opel]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

e un lucru bun, pt ca sunt foarte poluante si nesigure...da nu cred ca o sa renunte cetateanul de rand asa usor la dacia mostenita de la parinti.
badeaboy_jr is offline  
Old 02-04-08, 14:18   #7
tapu

Stage 5
 
tapu's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 315
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

......nu imi vine sa cred cata grija are cetateanul roman in ziua de azi fata de mediul inconjurator si de sanatatea compatriotilor....aceleasi comentarii vad si la tv "aaa acele cazane " etc...nu toata lumea isi permite o masina noua "a nu se intelege ca nu doresc asta" dar pana la masina au alte prioritati,nu e mereu mamica si taticu langa unele persoane sa zica uite mama 15 mii cumpara si tu un cazan de masina....in america s-ar circula si cu cazanu dar noi suntem Romania ..buricu...
tapu is offline  
Old 02-04-08, 14:36   #8
xtrim

Stage 4
 
xtrim's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 205
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

Intr-un fel e bine ......si intr-un fel nu ......E bine ca le retrage pt ca nu sunt masini sigure si emit noxe fiind non-euro .......Dar ei nu sau gandit asa cum zice si "tapu" mai sus , ca nu oricine isi permite o masina mai buna , mai sigura .......si de bine de rau uni oameni isi fac treaba si cu o Dacie ......Dak tot sunt asa de ingrijoratzi de ce nu fac un model de "Logan" fara optziuni .....pe la 4000 de euro la care sa se plateasca in avans cu "rabla" .....Nu 6000-7000 sau 8000 mii cat e un Logan acum ......Ei descurajeaza second-hand-ul bagand taxa-auto si acum ii mai iau omului si "rabla" care o are .....NENOROCITZI ! INCONSTIENTZI ! COMUNISTZI ! .....pana nu o sa scapam de generatziile astea care au fost afecatate de comunism din parlament nu va fi niciodata bine in tzara asta !
xtrim is offline  
Old 02-04-08, 14:55   #9
Ingerasul99

Stage 5
 
Ingerasul99's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,599
Member of:
[DACIA]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

mai bn scapam de cei din guvern ca oricum sunt mari mancatori , dau voturi aiurea cand voteaza o lege , dorm pe ei de kknari.
Ingerasul99 is offline  
Old 02-04-08, 15:03   #10
darck_angel64
Oltcit Driver

Stage 5
 
darck_angel64's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 837
Member of:
[Oltcit]
[DAEWOO]
[SKODA]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

Ma bucur ca avem un guvern care are grija de noi.
Sunt de acord, dar sa se aplice pe toate categoriile de autovehicule inclusiv camioane, care sunt intradevar poluante, dar si motociclete.

P.S. daca va uitati pe strada majoritatea masinilor sunt Euro.

cu respect
__________________
B 44 MAA
darck_angel64 is offline  
Old 02-04-08, 15:06   #11
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

Nu prea am inteles eu ceva , eu detin un old volkswagen beetle (1200 din'64) masina este non-euro, sa inteleg ca ei o sa ma oblige sa renunt la ea ??? pai eu am investit in masina asta m'ai mult decat costul unei masinii noi ... vehicule ca al meu sunt milioane care circula in toata lumea ... mda o sa inscriu ca masina de epoca si gata.
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)
TheEnZo is offline  
Old 02-04-08, 15:06   #12
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

e cu dus si cu intors. De ce? Pentru ca de exemplu, unele masini non-euro arata mai bine si merg mai bine ca unele euro 1-2-3. De asta ce ziceti? Sa nu imi ziceti ca nu ati vazut pana acum un bmw maltratat care arata si mergea in ultimul hal.
Atata timp cat eu imi platesc taxele pentru 'cazan', mi se pare corect din partea guvernului, sa ma lase sa circul cu cazanul meu (desigur, frane bune, aspect ok, directie buna, adica in stare buna, nu gata sa cad din ea)

Ok...sa zicem ca o retrag. Dar atunci sa am salariu de vreo 5-6000euro ca sa pot sa imi iau o masina mai buna, sau o masina noua, nu sa imi rup mainile si creierul pe salarii de cateva sute de euro.

Odata cu masinile astea non euro, o sa se scoata din circulatie toate masinile retro. Ce fain o sa fie...o tara plina de logane


Totodata...parerea mea mai obiectiva. E pura politica. Urmeaza alegerile, si cineva o sa ne promita ca nu se scot masinile non-euro, iar noi il vom alege, si se va tine de cuvant . Si in alte tari mult mai desteptate ca noi circula o gramada de masini non euro. Oare ei nu isi vor spune cuvantul? Pana la urma urmei, e treaba mea cu ce circul, atata timp cat imi platesc taxele necesare. Oricum planeta se distruge din cauza poluarii zonelor industriale, accidentelor nucleare si alte shit-uri. De ce se leaga de mine ca am o masinuta mica si urata, cand aia mari si tari polueaza cum vor? Sa inceapa cu ei, sa ii scoata pe ei din functie, si daca se va intampla asa, eu imi duc masina la remat de buna voie si nesilit de nimeni.

E un mare bullshit...
valib is offline  
Old 02-04-08, 15:28   #13
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

Astia se joaca cu focul. Poate mai vedem inca un '89.
Lucian is offline  
Old 02-04-08, 15:34   #14
venom_sb

Stage 4
 
venom_sb's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 204
Member of:
[VW]
[2 Roti]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

Eu sunt de acord sa imi duc Dacia la fier vechi dar numai daca in portbagaj sunt cadavrele a 3-4 politicieni.
venom_sb is offline  
Old 02-04-08, 15:45   #15
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

O lege foarte proasta , ca si cei care au votat o !!!!! Daca toate masinile NON-EURO nu vor mai circula insemna ca un procent foarte mare din numarul total de masini din Romania nu vor mai circula pe strada, magazinele de piese auto nu vor mai avea clineti si dau faliment, si o masina cu norma asta Euro costa si ea de la 4 mii de euro in sus ... pai GUVERNUL ASTA INFECT imi ofera mie un salariu decent ? din care sa imi pot cumpara o masina EURO ? Normal ca nu poate, Asta e, traim in Romania, unde guvernul doarme pe el, se voteaza 100 de legi in doar 60 de secunde, se mira si ei cum au reusit si tot asa, un guvern foarte prost !
Daniel_Toa is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -