Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 15-03-08, 19:01   #1
charger.

Stage 4
 
charger.'s Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 199
Lightbulb Help!!!

Oameni buni, am si eu o problema si nu reusesc sa i dau de cap. Am un [ ford mondeo 2004 - motor DuraTorq TDCI 2.0 ] care , de ceva vreme imi da mari batai de cap.

Deci simptoma suna cam asa:
- in prima faza mi se aprinde la bord o 'rezistenta' care functioneaza intermitent .. bun .. dupa mari investigatii mi am dat seama ca atunci cand apare 'rezistenta' la bord, centralina imi decupleaza turbina (centralina e montata pe turbina .. si are o comanda mecanica la regulatorul de debit din colectorul de evacuare (al turbinei) ). .. si apoi motorul nu mai trage deloc ..

Partea amuzanta:
- prima oara am fost la reprezentanta FORD - parea cel mai convingator - si dupa ce au pus testerul pe ea mi au spus ca "centralina e varza, trebuie schimbata. 2000 euro si va schimbam centralina si turbina" .. [eu am zis ca e ENORM] si am si plecat alta reprezentanta .. acolo mi au zis ca imi schiba doar centralina cu 1000 eu ... .. am plecat si de acolo ... dupa care m am dus acasa si am dat centralina jos, am desfacut o si am bibilit o si am invartit o pe toate partile .. dupa care am pus o la loc .. dar din pacate nu a mers nici atunci ...
- si acum vine gluma - a doua zi cand am plecat cu ea, MA BAGA IN SCAUN , avea un demaraj zici ca era scoasa din cutie :P .. asta s a petrecut acum 3luni de zile .. de doua saptamani iar ma lasat balta ..

.. deci eu nu stiu ce e de facut .. ultimul gand ma bate sa schimb centralina .. dar daca nu e de acolo???


PS: am nevoie neaparat de ajutor, daca a mai intalnit cineva ceva asemanator vreau sa stiu ce am de facut ..

.. cu respect ..
__________________
[Intervention Crew]'the machinist'
charger. is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -