Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 03-08-05, 10:13   #76
blowwind
Observator 4tuning

Stage 5
 
blowwind's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,034
Member of:
[Observator 4tuning]
[VW]
[Honda]
[Street Zone]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Lucian\"
In caz ca nu stiai - NEWSFLASH - Acele reviste fac parte din acelasi trust media ca si televiziunile. Iar ele sunt particulare cu scop comercial !
http://www.************/index.php nu gasesc TopGear
blowwind is offline   Reply With Quote
Old 03-08-05, 10:15   #77
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"blowwind\"
Quote:
Originally Posted by \"Lucian\"
In caz ca nu stiai - NEWSFLASH - Acele reviste fac parte din acelasi trust media ca si televiziunile. Iar ele sunt particulare cu scop comercial !
http://www.************/index.php nu gasesc TopGear
Normal ... TopGear e cu Antena 1 .
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 03-08-05, 10:33   #78
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Lucian\"
Coobra , man ,ce naibha ... si tu Brutus ? Las-o naibhii man. Daca te tine da-mi un Logan si iti garantez ca-l rastorn la 70 . Antena 1 a fost cel mai aproape de adevar .
sunt de acord ca il rastorni la 70 daca vrei...poate si mai incet...eu vorbeam de testul ce trebuia facut cu distantele respective.
oricumeu imi inchei aici comentariile ....ce am avut de vazut am vazut ce am avut de comentat am comentat.
Quote:
si tu Brutus ?
ideea era sa dam cezarului ce e al cezarului....aia au mintit si basta. la 65 la ora la testul pe care lau facut ei masina nu se rastoarna ...si punct.
COObra is offline   Reply With Quote
Old 03-08-05, 14:30   #79
blowwind
Observator 4tuning

Stage 5
 
blowwind's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,034
Member of:
[Observator 4tuning]
[VW]
[Honda]
[Street Zone]
Default

Quote:
Originally Posted by \"TopGear\"
ADAC a mintit!
BBC Top Gear Romania a realizat primul test profesionist de evitare a unui obstacol cu Dacia Logan. Sesiunea de teste a fost transmisa in direct si in premiera la Antena 1, la o ora de maxima audienta.

Saptamana trecuta, organizatia germana ADAC (echivalentul ACR) a efectuat acelasi test. Potrivit ADAC, Logan s-a rasturnat la viteza de 65 km/h in timpul unei sedinte foto, dupa ce roata din stanga fata, cu janta din aliaj, a fost schimbata cu cea de rezerva, dotata cu janta din otel (motivul inlocuirii rotii respective nu a fost comunicat de asociatia germana).

Astazi, editia romaneasca a celei mai cunoscute reviste auto din lume a repetat testul celor de la ADAC, respectand intru totul conditiile in care se presupune ca Logan s-a rasturnat: traseul a fost realizat in conformitate cu procedura de testare a organizatiei germane, modelul Dacia era dotat cu ABS, trei jante din aliaj si o janta din otel la roata stanga fata, iar in masina a luat loc un singur om: pilotul de teste BBC Top Gear Romania, campionul CNR la grupa N 1,6, Claudiu David.

S-au efectuat trei treceri la viteze diferite, toate insa la o viteza superioara celei la care s-a spus ca Dacia s-a rasturnat - respectiv 72 km/h, 87 km/h si 84 km/h. In toate trei ocaziile, rezultatul a fost unul singur si cat se poate de clar: Logan nu s-a rasturnat. Concluzia este la fel de limpede: ADAC a mintit!

\"Nu am nici un dubiu ca masina este controlabila la 65 km/h si ca rezultatul anuntat de ADAC nu are nici o valabilitate. Mai mult, sustin ca masina nu se va rasturna nici la 100 km/h, chiar daca va iesi de pe traiectorie\", a declarat Cristian Iovitu, Editor-in-Chief BBC Top Gear Romania.

\"Nu am influentat in nici un fel, prin frana sau acceleratie, traiectoria masinii si am observat ca, la viteza declarata de germani ca fiind cea la care s-a rasturnat, Logan-ul nu este periculos.

Este adevarat ca, la peste 80 km/h, spatele iese de pe traiectorie, dar in nici un caz nu exista riscul unui roll-over\", a declarat Claudiu David.

Interesant este faptul ca dupa ce a fost preluata de cele mai importante publicatii din Germania si de mass-media din Romania, pe site-ul ADAC celebra stire nu mai exista de la 1 august si nu mai poate fi gasita nici macar cu ajutorul motorului de cautare al site-ului.

Concluziile le puteti trage si singuri ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ec75735b4bc4de78df6caae3df50ef0e_218.jpg
Views:	112
Size:	73.6 KB
ID:	35936   Click image for larger version

Name:	dd2aa26be588c245207e6f02ac4bfb8c_792.jpg
Views:	122
Size:	79.6 KB
ID:	35937   Click image for larger version

Name:	9afbb61c2642c60fbf90e45592952ca2_264.jpg
Views:	82
Size:	80.2 KB
ID:	35938  

Click image for larger version

Name:	70e4af6b9aa251e952101e96d59a4acf_242.jpg
Views:	71
Size:	65.4 KB
ID:	35939   Click image for larger version

Name:	0022b0249d628c75813a6dd13ddb93d0_226.jpg
Views:	114
Size:	86.3 KB
ID:	35940   Click image for larger version

Name:	7a4a5f52657c5ced778b20339c7dbfa0_221.jpg
Views:	119
Size:	78.7 KB
ID:	35941  

blowwind is offline   Reply With Quote
Old 03-08-05, 18:30   #80
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default

eu cred ca romanii au pus alte cauciucuri si pista de teste era necorespunzatoare (adica nu compari asfaltul de la Romexpo cu asfaltul de pe o pista de curse...)

eu de cand am vazut-o prima data am zis ca asta o sa se rastoarne
__________________
Chip tuning si Diagnoza Auto pt Wv,Audi,Seat si Skoda.....0745188592
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 04-08-05, 18:05   #81
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

In Franta au retras Loganurile cu jante de aliaj de pe piata pe motive de lipsa de siguranta!!!
Asta in urma unor teste succesive facute in Franta, in care masina a dejantat!!!
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 04-08-05, 18:24   #82
ZoliaT
Administrator

Stage 5
 
ZoliaT's Avatar
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 3,316
Member of:
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[Echipa de sprijin]
Default

imediat reportajul complet
ZoliaT is offline   Reply With Quote
Old 04-08-05, 18:45   #83
blowwind
Observator 4tuning

Stage 5
 
blowwind's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,034
Member of:
[Observator 4tuning]
[VW]
[Honda]
[Street Zone]
Default

il urc si yo imediat pala de pe ProTV....

EDIT : daca l`a urcat Zoliat nu`l mai urc si yo ca n`are rost...oricum ms
blowwind is offline   Reply With Quote
Old 04-08-05, 19:12   #84
ZoliaT
Administrator

Stage 5
 
ZoliaT's Avatar
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 3,316
Member of:
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[Echipa de sprijin]
Default

reportajul cu dejantarea - pro-tv
Attached Files
File Type: avi extra_logan_1__199.avi (17.34 MB, 2134 views)
ZoliaT is offline   Reply With Quote
Old 04-08-05, 20:21   #85
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Lucian\"
Cei care au urmarit cu atentie reportajul (testul) Antena 1 au observat probabil urmatorul detaliu : Soferul intervievat daca Loganul a trecut testul a avut o ezitare si a specificat ca depinde de cat de brusc negociezi s-ul . Si acum mai conteaza un lucru. Au vrut sa-l rastoarne sau sa fie la limita dar sa nu-l rastoarne ?! La prima negociere a virajului ei bruscau volanul dar apoi cu riscul de a nu intra pe trasa indreptau rotile pt a nu risca rasturnarea masinii din balans. Se vede ca la a 2-a tura soferul calca frana (se vede cum se blocheaza si roata aflata in aer) iar la a 3-a tura cand comentatotii au spus ca viteza era de 74 km / h (parca) masina a derapat urat dar soferul NU a respectat traseul stabilit. Daca l-ar fi respectat nu se stie. Si sincer testul s-a desfasurat cam haotic. Cred ca ideea a fost sa se demonstreze ca nu se ratoarna . Dar cine e avut ochi sa vada a observat ca masina e total nesigura. Pe mine unul nu m-a convins. Era frumos daca puneau in acelasi test si o alta masina ... un Clio ... sa se vada comparativ comportamentul masinii . Dar oricum. Mi s-a parut regizata toata actiunea .



tu esti contra logan rau de tot........mai ai si dacie
George_P. is offline   Reply With Quote
Old 04-08-05, 21:23   #86
alexutzu
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
alexutzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 3,128
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"george_smiley05\"
tu esti contra logan rau de tot........mai ai si dacie
Dacia lui nu e tocmai Dacie,

oricum nu are legatura NOVA/SuperNova/Solenza cu Loganul singurul lucru ce le leaga, este numele DACIA
alexutzu is offline   Reply With Quote
Old 04-08-05, 22:27   #87
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default

Astia-s primii stropi, stai sa inceapa furtuna Ce tupeu jegos. Adica la Europenii astia au oprit livrarea de jante si pentru Romani nu au gram de respect. Asta e dincolo nu merge spaga!
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 04-08-05, 23:53   #88
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re:

tu esti contra logan rau de tot........mai ai si dacie [/quote]

Tu habar nu ai cum se comporta masina mea . Sunt dispus sa fac acelasi test la 120 . Nu eu la volan. Daca reuseste cineva sa o rastoarne e tzeapa mea. Daca nu imi dai 1000 euro ?
__________________

RENAULT Clio RS 197

SMART ROADSTER

AUDI A3 SPORTBACK
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 05-08-05, 02:44   #89
HolySoul

Stage 5
 
HolySoul's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 921
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

de cand cu Loganul asta numai minciuni aud de la Uzina Dacia sau cum se mai cheama acum.

1. Asfaltul unde au facut testele difera foarte mult (se vedea ca nu avea nici o aderenta pe asta de la noi parca era asfalt de drift)
2. la ADAC au virat fff puternic si brusc si au tinut rotile virate .. la noi cand s-o ridicat Loganu de pe asfalt cu roata spate au indreptat rotile imediat ca sa nu se rastoarne .
3. Din testul ala s-o vazut clar ca centru de greutate al masinii este ff sus .

In loc sa zica ca e un fake ce-o facut nemtii n-ar fi normal sa echipeze din fabrica loganurile macar cu roti mai late si sa-i puna o bara de vreo 200 KG sub masina sa-i coboare centru de greutate ? Am dat exemplu asta ca asta mi s-o parut mai ieftin .. doar la astia conteaza numai sa fie ieftin nu si sigur .
Intodeauna aceeasi scuza \"pentru 7000 euro se comporta ff. bine\"
Sa puna ca optionala o bara sub masina care sa-i coboare un pic centru de greutate si gata .
Cine se simte bazat sa-l cumpere fara .. cine nu sa-l ia cu .
Pentru posesorii de logan .. va tine un pariu de genu cum o spus Lucian ?
Dati masina mie sau altcuiva si sigur o rastorn la 65 la ora nu la 100

E posibila si varianta aia ca le face concurenta la vanzarile lor de SH-uri .. totusi asta nu inseamna ca testul a fost un FALS in Germania iar noi am avut parte de testul REAL.
Sa admitem ca logan se rastoarna la 65 la ora ... sa presupunem ca si cei de la Renault stiu asta ... oare cum ar reactiona ?
Ar retrage cea mai bine vanduta masina de la ei ?
Ar recunoaste ca se rastoarna si sa dea faliment ? Sau sa piarda sute de mil. de euro ?

Se stie ca majoritatea celor care cumpara Logan sunt pensionari care au un top speed undeva pe la 90 la ora ..
Nici nu se gandesc francezii ca mai cumparam si noi astia mai tineri faimoasa lor masina sa o fugarim prin munti pe serpentine .

Am citit ca spunea un posesor ca o luat curba cu 180 la ora cu Loganu ...
Mai baiete da-ti seama la bautura loganul ala nici la vale nu prinde 180 ...
poate-ti era bordu dat peste cap de la alcool si arata 180 in loc de 80 .
__________________
VW Passat 1.9 TDI
Nissan 350Z
HolySoul is offline   Reply With Quote
Old 05-08-05, 02:52   #90
HolySoul

Stage 5
 
HolySoul's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 921
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

George Smiley ...
Lucian are intradevar dacie iar dacia tot dacie ramane .. dar a stiut sa-i accepte defectele si sa i le corecteze .
Posesorii de logan fac exact invers ... nu vor sa accepte ca masina are o problema cu stabilitatea si n-au de gand sa faca nimic in sensul asta .. ca sa nu mai zic de cei de la renault .

Si inca ceva .. vad ca ai 17 ani .. daca ai fi condus o dacie normala si un Logan ai fi stiut ca o banala berlina din 70 sta mai bine pe curbe ca loganul.
Ca sa nu mai zic ca lucian are Nova care sta mai bine ca berlina pe asfalt .. + modificarile aduse masinii care fac din ea intradevar o masina stabila .
Eu bat la pariu ca Dacia lui Lucian e de 3 ori mai stabila ca un Logan .
Spun asta ca am vazut-o si am vazut si filme cu ea si mai ales ca am condus si logan .. iar faza cu filmu de pe ProTV mi-o confirmat banuielile .. MASINA intradevar are o problema la stabilitate nu avem noi o problema cu ea .. mie unu sincer nici nu-mi pasa .. ca doar nu-mi cumpar logan .
HolySoul is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -