Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 20-01-08, 23:57   #1
arcandan

Stock
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 5
Default cu numere straine in romania

sunt rezident si muncesc in spania, si ma delegat in romania cu munca.
ca sa ma misc in tara i-mi dau o masina care este inmatriculata in spania pe numele sefului meu cu toate actele in regula asigurare, revizii, impozite.

intrebarile sunt urmatoarele, ca sa circul in romania i-mi trebuie procura pe numele meu? trebuie sa o scot din tara la fiecare 3 luni cum era inainte? revizia periodica o pot face si in tara?
arcandan is offline   Reply With Quote
Old 21-01-08, 21:29   #2
arcandan

Stock
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 5
Default Re: cu numere straine in romania

nu stie nimeni?
arcandan is offline   Reply With Quote
Old 22-01-08, 19:01   #3
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: cu numere straine in romania

nu trebuie neaparat procura, daca esti trecut in asigurare drept utilizatorul masinii. Si fratele meu e in aceeasi situatie si circula fara probleme. Nu trebuie sa iesi din tara pentru ca nu te contabilizeaza nimeni la granita in Romania. De verificare nu stiu, dar cred ca trebuie facuta in Spania.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 09:44   #4
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: cu numere straine in romania

Iti trebuie procura (notariala - de preferat) tradusa si in limba romana si poti circula fara probleme.
Daca iti expira verificarea tehnica aceasta se poate face si in Romania la RAR.
Marson is offline   Reply With Quote
Old 24-01-08, 16:00   #5
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: cu numere straine in romania

Quote:
Originally Posted by Marson View Post
Iti trebuie procura (notariala - de preferat) tradusa si in limba romana si poti circula fara probleme.
Daca iti expira verificarea tehnica aceasta se poate face si in Romania la RAR.
Daca esti trecut pe asigurare nu trebuie procura, nu mai induce aiurea in eroare. Frate-miu n-are nici un fel de procura, dar asigurarea e facuta pe numele lui, el e trecut la utilizatorul masinii.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 27-01-08, 00:31   #6
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: cu numere straine in romania

https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto/4766-pot-circula-nr-italia.html
Marson is offline   Reply With Quote
Old 27-01-08, 10:16   #7
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: cu numere straine in romania

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Daca esti trecut pe asigurare nu trebuie procura, nu mai induce aiurea in eroare. Frate-miu n-are nici un fel de procura, dar asigurarea e facuta pe numele lui, el e trecut la utilizatorul masinii.
Asigurarea nu este document al masinii.Iti ofera doar acoperire legala in caz de accident in conditiile in care masina este condusa de alta persoana decat proprietarul.Documentul masinii este talonul ,iar extensia lui prin care iti da dreptul sa o conduci este procura notariala facuta in tara de resedinta a masinii.Obligatorie.La Vama ungara mi s-a cerut cartea verde,talonul si ....procura (masina nefiind inmatriculata pe numele meu).Numele trecut pe asigurare era irelevant pentru ei
NU se pot face revizii si plata asigurarii decat in tara de resedinta a masinii.La fel si impozitul se plateste doar in tara de provenienta.
Nu mai este necesara iesirea din tara a masinii inainte de 90 de zile.
__________________

Last edited by turbojack; 27-01-08 at 10:19.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 27-01-08, 15:17   #8
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: cu numere straine in romania

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Asigurarea nu este document al masinii.Iti ofera doar acoperire legala in caz de accident in conditiile in care masina este condusa de alta persoana decat proprietarul.Documentul masinii este talonul ,iar extensia lui prin care iti da dreptul sa o conduci este procura notariala facuta in tara de resedinta a masinii.Obligatorie.La Vama ungara mi s-a cerut cartea verde,talonul si ....procura (masina nefiind inmatriculata pe numele meu).Numele trecut pe asigurare era irelevant pentru ei
NU se pot face revizii si plata asigurarii decat in tara de resedinta a masinii.La fel si impozitul se plateste doar in tara de provenienta.
Nu mai este necesara iesirea din tara a masinii inainte de 90 de zile.
asta e tot secretul!!! ti-a cerut cartea verde? si nu-i dadui un cap in gura ca n-ai nevoie de carte verde, masina fiind comunitara? eu ies din tara cel putin o data pe saptamana si nu mi-a cerut nimeni, niciodata carte verde.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 27-01-08, 15:34   #9
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: cu numere straine in romania

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
....ti-a cerut cartea verde....
Aveam numere italiene,deci masina full UE.M-a costat 5 secunde sa-i arat fluturasul verde.Asa formalitatile s-au terminat intr-un minut,altfel daca te iei cu ei in gura se lasa cu descarcat de bagaje si alte fleacuri.
turbojack is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -