Quote:
Originally Posted by Crystyann
..... .dispun de 4mii Euro ... ( as dorii dupa anu 2000 ceva ) , am rugaminte sa-mi spuneti kteva pareri , cei kre stiti ce mashini sunt acolo si ce preturi, sa stiu dak se merita sa fac acest efort sau ma las pagubash......
|
Gandeste in sens invers: transcrierea te costa 400-500 euro,asigurarea pe 6 luni minim 400,procura 30 euro ,plus drumul pana acolo ,deja au "plecat" 1000 euro.La toate astea mai adaugam 200 euro drumul inapoi (in functie de distanta la care mergi in IT,la care se includ taxele de autostrada destul de piperate,benzina la peste 1.304 euro/L si motorina la peste 1.2 euro/L),alte cheltuieli ocazionale prin IT,ceva bani de buzunar la intoarcere,deci in final nu mai ramai decat cu 2600 euro (cu indulgenta) pentru masina si abia acum putem cauta o masina.
In functie de zona din care vrei sa o cumperi,poti gasi un Punto din 2000 sau un Peugeot 206 si altele similare.
Pentru a te orienta dupa preturi (si nu a fi tepuit de vanzatori) cumpara revista Quattroruote in care vei gasi catalog de preturi in functie de marca/an/motorizare sau viziteaza
www.secondamano.it si
www.autoscout24.it Atentie,legea italiana obliga vanzatorul (parc auto si nu particular) sa ofere garantie un an de zile ,si daca nu o doresti ,poti negocia pretul mai jos.
Bafta!