Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 12-05-05, 15:01   #1
warranty_4_cars

Stage 1
 
warranty_4_cars's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 11
Default Probleme cu GARANTIA la dealeri?

Se pot rezolva f usor ?
Ambreiaj la un VW BORA ars la 20.000 km si nu se poate inlocui in regim de GARANTIE ?

De ce am mai cumparat masina atunci?
warranty_4_cars is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 08:19   #2
@tt@ck

Stage 2
 
@tt@ck's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 49
Default

Ideea este ca orice dealer si orice mecanic la care vei merge itzi va spune ca ambreiajul este un consumabil la un automobil!
Problema este ca VW BORA au multe probleme in ceea ce priveste ambreiajul, VolksWagen incercand pe acest model sa foloseasca un nou tip de disc de ambreiaj care ar trebui sa preia mai bine socurile!
El preia socurile dar cedeaza cam repede!

Concluzia: consumabile= cauciucuri, stergatoare, discuri de frana, placute de frana, ambreiaj, placa de presiune, rulment de presiune....
Producatorii spun ca durata lor de viata depinde de modul de exploatare si de aici la noi se profita( la modul in care si daca itzi cade la 4000km tot comenteaza), si in concluzie cade- platesti!
@tt@ck is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 08:41   #3
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default

eu sunt de acord cu tine ca e consumabil, dar la 20.000?
e normal?
adica nu e cumva ca si cum ai zice ca au picat placutele dupa 1000 km?
COObra is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 13:51   #4
warranty_4_cars

Stage 1
 
warranty_4_cars's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 11
Default eu nu sunt de acord cu ei !!!

nu a fost necesar de inlocuit doar discul ci tot kitt-ul: volanta, placa, disc, rulment !!!!!

din acest motiv, voi incerca cat mai multa lume sa nu pateasca acelasi lucru !!!!

daca aveti vreo idee sau aveti nevoie de ajutor cereti-l !!!!!
warranty_4_cars is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 15:54   #5
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: eu nu sunt de acord cu ei !!!

Quote:
Originally Posted by \"warranty_4_cars\"
nu a fost necesar de inlocuit doar discul ci tot kitt-ul: volanta, placa, disc, rulment !!!!!
cred ca daca nu plateai si ti-l faceau pe garantie iti schimbau doar discul;
oricum pare aberant ce s-a intamplat.
200SX is offline   Reply With Quote
Old 24-05-05, 10:51   #6
@tt@ck

Stage 2
 
@tt@ck's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 49
Default

am si eu un prieten cu bora si lui ambreiajul i-a cazut la 6000km!
raspunsul celor de la porsche: utilizare neadecvata!

l-a schimbat pe banii lui, dar nu l-au montat bine, si dupa i-a dat in judecata si i-au schimat tot kitt-ul de ambreiaj si cutia!

Ideea este ca se agatza cu disperare de chestia asta cu piese consumabile! dar tot noi utilizatorii suntem de vina ca nu ii ardem mai des!
@tt@ck is offline   Reply With Quote
Old 24-05-05, 11:02   #7
@tt@ck

Stage 2
 
@tt@ck's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 49
Default

si apropo de ce zicea cobra COObra cu placutele la 1000km:
Eu am un megane 2 si de la 3000km au inceput sa scartaie placutele de zici ca merg cu 335-ul nu cu o masina noua; nu au vrut sa mi le schimbe la prima revizie si acum urmeazaa a 2-a si de abia astept, pt ca siner s-au cam dus si discurile, si o sa mi le schimbe mecanicii care mi-au facut revizia trecuta pe banii lor!

Adik nu mi se pare normal sa ma rog de ei sa le schimbe, sa le spun ca le platesc si manopera, si placute , si sa primesc deja recunoscutul raspuns: E NORMAL DOM'LE!
@tt@ck is offline   Reply With Quote
Old 25-05-05, 10:30   #8
warranty_4_cars

Stage 1
 
warranty_4_cars's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 11
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"@tt@ck\"
si apropo de ce zicea cobra COObra cu placutele la 1000km:
Eu am un megane 2 si de la 3000km au inceput sa scartaie placutele de zici ca merg cu 335-ul nu cu o masina noua; nu au vrut sa mi le schimbe la prima revizie si acum urmeazaa a 2-a si de abia astept, pt ca siner s-au cam dus si discurile, si o sa mi le schimbe mecanicii care mi-au facut revizia trecuta pe banii lor!

Adik nu mi se pare normal sa ma rog de ei sa le schimbe, sa le spun ca le platesc si manopera, si placute , si sa primesc deja recunoscutul raspuns: E NORMAL DOM'LE!
Daca vrei sa-ti fie schimbate GRATUIT la a 2-a revizie cam greu !!! Deja sunt uzate !!!

Uzura normala a echipamentelor autovehicolului incluzind si : filtrele, bujiile, injectoare, becurii, sigurante, discurile de ambreaj, placutele de frana, lamele stergatoarelor de geamuri, anvelope, amortizoare, componente de suspensie si directie, etc…. Acestea se schimba numai in cazurile in care se constata ca defectiunea are la baza un defect de fabricatie sau defect de material. Uzurile clar recunoscute sunt excluse de la garantie.
warranty_4_cars is offline   Reply With Quote
Old 26-05-05, 00:29   #9
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default

...asta in cazu in care revizia e facuta ca lumea. de 2 revizii am trecut, la o alta masina, cu un bec de pozitie ars. nu-i mare lucru da ca idee....
__________________
"it's of bad taste not to mod your evo"
tre is offline   Reply With Quote
Old 26-05-05, 17:53   #10
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default

warranty_4_cars eu cred ca asa ar fii normal dar se poate asa ceva?nu cred poate sa fie si din cauza producatorului ca in Romania se baga faza \"nu ati folosit-o in conditzii normale\" si te desumfla adica eu am fost la revizie la mashina lu' tata si tot asa la faruri...i s-a ars un far si ce...ala s-a uitat urat la noi si a zis...vrei sa tzi-l skimb? te costa x bani si mashina daca are 5000 de km nush cum sa zic adica si atitudinea celor de la service-uri lasa de dorit...daca te trateaza asa zefemist itzi vine sa ii batzi!
orlando is offline   Reply With Quote
Old 27-05-05, 23:36   #11
@tt@ck

Stage 2
 
@tt@ck's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 49
Default

In ceea ce priveste discurile mele, eu am facut o chestie destul de inspirata in momentul in care nu au vrut sa imi schimbe placutele! I-am pus sa faca o constatare in care sa scrie tot ce ele cer eu si ce nu vor ei sa imi schimbe si sa se semneze si cum patronul imi este prieten o sa apelez la el in caz de extrema urgenta! Eu consider ca acum ii cam am la mana, avand in vedere ca au semnat!
@tt@ck is offline   Reply With Quote
Old 28-05-05, 10:38   #12
warranty_4_cars

Stage 1
 
warranty_4_cars's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 11
Default

depinde ce ti-au scris in hartie !!!!!!!!!
s-au scos ei sau daca au fost fraieri i-ai facut !!!
warranty_4_cars is offline   Reply With Quote
Old 08-06-05, 15:22   #13
warranty_4_cars

Stage 1
 
warranty_4_cars's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 11
Default Re: Probleme cu GARANTIA la dealeri?

http://www.garantie.ro[/b]


sper sa nu fie nici o problema cu post-ul acesta !!!
warranty_4_cars is offline   Reply With Quote
Old 18-07-05, 11:47   #14
warranty_4_cars

Stage 1
 
warranty_4_cars's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 11
Default

warranty_4_cars is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -