Vad din ce in ce mai multi, pe fel si fel de forumuri, cum se plang ca le pica la mult iubitul dizelache
ba ambreiajul
ba volanta
ba turbina
ba injectoare
ba raman fara ulei
ba babaababa.
Eh
toata treaba asta se intampla pentru ca sunt prosti si nu stiu sa-si conduca masina, pentru ca sunt fomisti si merg mereu la consum
pentru ca nu stiu ce-i aia DPF si regimul lui de regenerare.
Dar nu-i nimic
e fiind GURU in toate
va voi explica, dragi dizelisti, cum sa va conduceti masinile sa nu mai ajungeti cu ele in service-uri si sa va dati banii economisiti din consum pe piese.
So
incepeme da?
1. Plecarea de pe loc si cum sa Nu futi ambreiajul.
Da tati
stiu ca dieselul are cuplu maaaare si ca pleaca usor de pe loc. Doar ridici ambreiajul si s-a pus in miscare nu?. Beeeeton
E misto tare. Eh uite asa futi ambreiajul. Fii barbat si calca si tu pedala aia din dreapta cand vrei sa pleci de pe loc daca nu vrei sa dai de la 800 de euro in sus pe kit-ul de ambreiaj.
2. Schimbatul treptelor de vizita si cum sa Nu futi turbina.
90% din posesorii de diesel cu care am mers schimba treapta pana in 2000 rpm
adica nici nu intra bine pe turbina ca hop ii da treapta a 6-a si merge la 1200 rpm cu 50 de km la ora.
Eh
aici futi turbina. In primul rand turbina aia este facuta sa optimizeze amestecul aer / combustibil
adica daca te folosesti de ea in loc sa schimbi viteza inainte de a intra in functiune, draga economule, un amestec mai eficient adica o ardere mai eficienta
adica consum mai mic. Adica calca si tu pedala aia pana in 3000 rpm si o sa vezi ca turbina tine mai mult si consumul scade. Nu zice nimeni sa o calci ca un cioban
NU
dar fara turbina
motorul nu functioneaza in parametri normali si nu dezvolta puterea aia scrisa in carte. Este ca si cum nu folosesti deloc potentialul masinii.
In plus
vei infudan DPF-ul
. daca ai.
Apoi
cand ajungi acasa, daca ai mers mai grabit si ai forjat putin motorul, este ok sa lasi masina pornita putin pe loc pana intr-un minut sa lasi turbina sa se raceasca. Cauta in manual sa vezi ca scrie treaba asta
3. Intretinere si cum sa Nu futi motorul.
Este bine de stiut ca toate motoarele Turbo Diesel au consum de ulei
unele mai mic altele mai mare
So
din cand in cand casca ochii la nivelul uleiului si nu te baza numai pe senzori pentru ca aia au si ei momentele lor proaste.
4. DPF
si cum sa nu dai 1000 de euro pe unul nou.
Mai toate dieselurile dupa 2006 incolo au DPF
adica Diesel Filter Particle sau pe romaneste Filtru de Particule nene. Mai exact este un filtru care curata gazele care ies pe toba sa nu fumegi ca tractoru. Mai multe despre el cititi aici ca sa nu-mi bat gura degeaba
Ca orice filtru
toate DPF-urile astea se οnfunda la un moment dat si ca orice senzor defect va face masina sa mearga prost si sa consume mult.
De ce se infunda? De la motorina proasta si de la mers in oras la turatii joase.(vezi mai sus)
Eh
in momentul in care ajunge la o anumita limita de incarcare DPF-ul intra in regenerare si nu TREBUIE SA OPRESTI MOTORUL. Daca opriti motorul in timpul regenerarii se anuleaza procedura si dupa vreo 3-4 anulari de genul asta va trebui schimbat DPF-ul.
So
ce este de facut
Daca vedeti ca DPF-ul intra in regenerare (unele au senzor altele nu) si motorul trage mai prost, se aude altfel sau aveti un consum instantaneu nebun
Nu opriti motorul si dati-i in gura pana isi revine, vreo 30 40 de minute de mers ca nebunu ca DPF-ul sa se curete. Cel mai bine ar fi pe autostrada
dar din moment ce nu avem merge si prin oras.
Daca mai sunt
le puteti adauga.