![]() |
Cum se conduce un turbo-diesel
Vad din ce in ce mai multi, pe fel si fel de forumuri, cum se plang ca le pica la mult iubitul dizelache
ba ambreiajul
ba volanta
ba turbina
ba injectoare
ba raman fara ulei
ba babaababa.
Eh toata treaba asta se intampla pentru ca sunt prosti si nu stiu sa-si conduca masina, pentru ca sunt fomisti si merg mereu la consum pentru ca nu stiu ce-i aia DPF si regimul lui de regenerare. Dar nu-i nimic e fiind GURU in toate va voi explica, dragi dizelisti, cum sa va conduceti masinile sa nu mai ajungeti cu ele in service-uri si sa va dati banii economisiti din consum pe piese. So incepeme da? 1. Plecarea de pe loc si cum sa Nu futi ambreiajul. Da tati stiu ca dieselul are cuplu maaaare si ca pleaca usor de pe loc. Doar ridici ambreiajul si s-a pus in miscare nu?. Beeeeton E misto tare. Eh uite asa futi ambreiajul. Fii barbat si calca si tu pedala aia din dreapta cand vrei sa pleci de pe loc daca nu vrei sa dai de la 800 de euro in sus pe kit-ul de ambreiaj. 2. Schimbatul treptelor de vizita si cum sa Nu futi turbina. 90% din posesorii de diesel cu care am mers schimba treapta pana in 2000 rpm adica nici nu intra bine pe turbina ca hop ii da treapta a 6-a si merge la 1200 rpm cu 50 de km la ora. Eh aici futi turbina. In primul rand turbina aia este facuta sa optimizeze amestecul aer / combustibil adica daca te folosesti de ea in loc sa schimbi viteza inainte de a intra in functiune, draga economule, un amestec mai eficient adica o ardere mai eficienta adica consum mai mic. Adica calca si tu pedala aia pana in 3000 rpm si o sa vezi ca turbina tine mai mult si consumul scade. Nu zice nimeni sa o calci ca un cioban NU dar fara turbina motorul nu functioneaza in parametri normali si nu dezvolta puterea aia scrisa in carte. Este ca si cum nu folosesti deloc potentialul masinii. In plus vei infudan DPF-ul . daca ai. Apoi cand ajungi acasa, daca ai mers mai grabit si ai forjat putin motorul, este ok sa lasi masina pornita putin pe loc pana intr-un minut sa lasi turbina sa se raceasca. Cauta in manual sa vezi ca scrie treaba asta 3. Intretinere si cum sa Nu futi motorul. Este bine de stiut ca toate motoarele Turbo Diesel au consum de ulei unele mai mic altele mai mare So din cand in cand casca ochii la nivelul uleiului si nu te baza numai pe senzori pentru ca aia au si ei momentele lor proaste. 4. DPF si cum sa nu dai 1000 de euro pe unul nou. Mai toate dieselurile dupa 2006 incolo au DPF adica Diesel Filter Particle sau pe romaneste Filtru de Particule nene. Mai exact este un filtru care curata gazele care ies pe toba sa nu fumegi ca tractoru. Mai multe despre el cititi aici ca sa nu-mi bat gura degeaba Ca orice filtru toate DPF-urile astea se οnfunda la un moment dat si ca orice senzor defect va face masina sa mearga prost si sa consume mult. De ce se infunda? De la motorina proasta si de la mers in oras la turatii joase.(vezi mai sus) Eh in momentul in care ajunge la o anumita limita de incarcare DPF-ul intra in regenerare si nu TREBUIE SA OPRESTI MOTORUL. Daca opriti motorul in timpul regenerarii se anuleaza procedura si dupa vreo 3-4 anulari de genul asta va trebui schimbat DPF-ul. So ce este de facut Daca vedeti ca DPF-ul intra in regenerare (unele au senzor altele nu) si motorul trage mai prost, se aude altfel sau aveti un consum instantaneu nebun Nu opriti motorul si dati-i in gura pana isi revine, vreo 30 40 de minute de mers ca nebunu ca DPF-ul sa se curete. Cel mai bine ar fi pe autostrada dar din moment ce nu avem merge si prin oras. Daca mai sunt le puteti adauga. |
Re: Cum se conduce un turbo-diesel
Bine zis si.. util pe deasupra!
Nu e frumos sa completezi un Guru insa e sanatos.. Ar mai fi de zis ca, din cand in cand, e mai mult decat necesar sa iesi in afara orasului si sa mergi cu motorul turat, constant, un 30-40 km. In felul asta ajuti regenerarea sa se declanseze si filtrul de particule se curata automat dupa ce l-ai chinuit prin oras. Nu e suficient sa mergi sportiv prin oras ca filtrul sa nu se infunde. Daca mergi 3 km, te opresti, mai faci 5 si iar faci pauza ai sanse foarte mari sa il infunzi pt ca regenerarea bu se declanseaza (de cele mai multe ori) sau e intrerupta. Daca ai cutie hidramata.. mai da pe manual sau pe sport din cand in cand si tureaza cat mai mult. Si comoditatea are costurile ei. Si daca ti se infunda celebtul DPF deja e nasol. Poti sa folosesti aditivi (cauta pe google DPF Cleaner sau potentare regenerare, ex JLM) daca abia s-a aprins beculetul in bord sau il demontezi si il cureti chimic si termic. O spune un Toma necredinciosul care a tinut un Tucson in parcare si a intrebat in stanga si in dreapta pana i-a zis un nene profesor ca el a curatat la o firma la Ploiesti de doua ori acelasi filtru. O data ca s-a infundat si l-a tinut aproape un an si jumatate si a doua si-a batut fisu joc de masina si iar s-a rezolvat. A.. si daca masina are regenerare aditivata (peugeot, citroen, unele volvo si ford) vezi sa folosesti aditiv special (jlm pat fluid, eolys etc) si nu motorina sau alte tampenii.. si lista continua.. |
Re: Cum se conduce un turbo-diesel
o intrebare am si eu...de ce se strica ambreiajul atunci cand se pleaca cu masina doar din ambreiaj? ambreiajul ala este un ferodo care face legatura intre motor si cutia de viteze,corect?daca turez motorul,automat frecarea ambreiajului este mai mare si se toceste mai repede.nu dau cu parul,vreau doar sa ma lamuresc.
|
Re: Cum se conduce un turbo-diesel
Tot in legatura cu ambreiajul, daca las masina in a 2-a sa mearga la relanti, se fute ceva in cutie/motor? Consumul scade/creste/ramane neschimbat?
Valabil pt benzina cat si pt diesel |
Re: Cum se conduce un turbo-diesel
O sa ai un consum maricel.deasemenea sustin ca nu dauneaza cu nimic.bineinteles ca sa nu mergi mereu asa.eu mai merg asa pe un drum mai prost.ii dau a 2-a si merge singura cu 12km/h.inca un lucru pe care il folosesc pentru a proteja ambreiajul:cand intru in depasire si ii dau o treapta inferioara,ii dau un "spritz" masinii inainte de a ridica piciorul de pe ambreiaj si astfel cand ridic piciorul de pe ambreiaj cade cat de cat pe turatie
|
Re: Cum se conduce un turbo-diesel
Asa o tin si eu cu a 2-a pe drumuri mai rele ce necesita viteza mica.
Nu vad de ce ar dauna ambreiajului. |
Re: Cum se conduce un turbo-diesel
Greseala pe care multi o fac sau poate nu stiu despre ce este vorba, este ca merg pe ideea "e diesel, nu trebuie turat, trebuie mers cat mai lejer". Gresit.
Diesel-ului ii place sa fie turat, bineinteles nu ca ratatul, dar in plaja optima nu este nici o problema. Plus ca o forja mai curata catalizatorul si traseul de evacuare de funigine si depuneri. |
Re: Cum se conduce un turbo-diesel
Un diesel ar trebui sa vada zilnic 4000
|
Re: Cum se conduce un turbo-diesel
Nu e problema de ture.si a mea vede mereu chiar si peste 4000rpm,dar numai cu motorul cald.nu merg cu motorul subturat.am desfacut clapeta de acceleratie acum cativa ani si era imbecapila,nu avea deloc funingimebsi nici nu imi scoate fum atunci cand ma dau la ea,deci eu zic ca am un motor curat.
Sunt curios sa aflu de ce se strica ambreiajul daca plec fara sa o accelerez |
Re: Cum se conduce un turbo-diesel
Ambreiajul se duce mai repede deoarece daca nu accelerezi dureaza mai mult pana ridici piciorul si va freca mai mult ceea ce va duce la uzarea prematura.
|
Re: Cum se conduce un turbo-diesel
Oamenii cu DPF sa mearga cu uleiuri low saps. Chiar se simte diferenta la regenerari. Vad ca amanuntul asta nu intereseaza pe nimeni, si toata lumea are impresia ca forja este solutia.
Deasemenea, dieselul modern presupune prezenta unei turbine. Ca la orice motor turbo, pe langa verificarea regulata a nivelului de ulei, schimburile de ulei trebuie sa aiba un interval corespunzator ( preferabil nu mai mult de 8000 km intre schimburi), daca ti la masina si vrei sa o pastrezi cat mai mult. Pot sa mai adaug si 2 lucruri daunatoare pentru orice motor turbo ( fie el diesel sau benzina ) : Mersul tare cu turbina rece si oprirea motorului imediat dupa ce masina a fost condusa tare, turata, mers prelungit in regim de autostrada la turatii mari etc |
Re: Cum se conduce un turbo-diesel
Quote:
Daca ar fi sa schimbi la un diesel mare la 3000, ai merge preponderent cu 1-a, mai rar cu a doua, iar la fiecare schimbare de viteza ar fi cu scartait de roti si infundat in perne. (P.S.: diesel mare: 3000 cmc sau pe acolo). A, si la benzinarele mari tot cam asa sunt reglate cutiile automate: 1400 - 1800 - 2000 rpm. |
Re: Cum se conduce un turbo-diesel
Vorbesti prostii.
|
Re: Cum se conduce un turbo-diesel
Ai masina pe motorina?
|
Re: Cum se conduce un turbo-diesel
Stau in Bucuresti si posed un Laxus IS220d si din denumire ne dam seama ca am un motor diesel facut de Toyota de 2.2, imi dezvolta 177hp ceea ce e perfect pentru mine.
Cand prin liber o turez, cand ma trezesc pe autostrada desi am 6 trepte merg primii 50km cu a - 5 - a sa imi curat EGR-ul :) Pana acum nu am schimbat nimic la ea (in afara de consumabile), e din 2010 adusa in tara. Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 10:20. |
- Copyright 2026 4Tuning