Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 23-05-07, 19:29   #1
QniX

Stage 2
 
QniX's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 35
Default Tuning Nissan 350Z

Salut !
Am un Nissan 350Z si vreau sa fac aproape un dragster din masina asta. Momentan nu prea am idee cam ce componente sa cumpar, darmite unde sa le montez, asa ca un ajutor mi-ar prinde bine.
Bugetul in care vreau sa ma incadrez e undeva in jur de 20.000 de euro exclusiv pentru performantele masinii.

Apreciez orice sugestie.
QniX is offline   Reply With Quote
Old 23-05-07, 19:51   #2
Pro-Racer

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 72
Default Re: Tuning Nissan 350Z

Quote:
Originally Posted by QniX View Post
Salut !
Am un Nissan 350Z si vreau sa fac aproape un dragster din masina asta. Momentan nu prea am idee cam ce componente sa cumpar, darmite unde sa le montez, asa ca un ajutor mi-ar prinde bine.
Bugetul in care vreau sa ma incadrez e undeva in jur de 20.000 de euro exclusiv pentru performantele masinii.

Apreciez orice sugestie.
Dragster?Nissan 350Z este mai mult o masina de circuit.Acum depinde de gustul fiecaruia.Bafta si sa gasesti tot ce-ti trebuie!
Pro-Racer is offline   Reply With Quote
Old 29-05-07, 11:20   #3
dragos 89

Stage 3
 
dragos 89's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 80
Default Re: Tuning Nissan 350Z

ideea ta e frumoasa ...si bugetul lafel...intra pe altuning si uitate acolo de un kit complet,mai cauta siteuri de genu asta ...vezi ce iti place dai comanda si ti se livreaza acasa...partea cu modificarile motorului o sa fie umpic cam dificila,o sa ai nevoe de cineva priceput care sa tio resofteze,sa iti monteze cipul si ce mai vrei tu sa faci la ea ...cauta pe net si cred ca ai asa gasesti o firma specializata care sa tio aranjeze toata ...nu te baga tu la ea mai ales daca nu ai idee cu ce se mananca pentru ca nu o sa iasa treaba buna mai ales ca eu si ceva bani ...Gasesti un atelier specializat,duci masina acolo o lasi cateva saptamani si te duci sa o iei gata...



parerea mea
dragos 89 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 17:06   #4
CRC'ul
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRC'ul's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 987
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Fiat]
Default Re: Tuning Nissan 350Z

de ce nu incerci tu la tunerul oficial al nissan ( nismo ) sa vezi ce pot face oamenii aia dintr-un 350 Z si daca mai ai bani ..pui si niste jante )
__________________
New project GT Panda Group AP1 / S2
Project Uno turbo MK1 Group AP1 / S2

www.facebook.com/BR14WTF

The objects in the mirror are losing...
CRC'ul is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 17:11   #5
QniX

Stage 2
 
QniX's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 35
Default Re: Tuning Nissan 350Z

Prima data m-am uitat la Nismo dar aceasta firma nu satisface gusturile mele in materie de tuning. Nismo se ocupa de Nissan la un nivel profesional dar masinile facute de ei sau cel putin componentele pe care le au ei de vanzare sunt indreptate spre cei care vor sa dea un look un pic mai diferit de cat cel de fabrica. Pe cand eu nu caut un look diferit, ci unul radical si Nismo nu ofera componente high-end ci doar medium.
QniX is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 17:22   #6
Zerofast

Stage 5
 
Zerofast's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 853
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Tuning Nissan 350Z

APSTT 23lbs boost
Carrillo H beam rods
JE Custom spec pistons 9.5.1 overboared to 3.6L
ARP Head studs
Port and polished heads and 5 angle valve job
Custom Titanium valvetrain 8100rpms
Custom fuel system
Denso 700cc injectors
3.5 inch downpipes and 3 inch true dual
New custom stage 2 turbo cams (first one to have them)
Jwt heavy duty race clutch
100oct map
3.3 final drive
Koyo 3 row radiator with custom overflow setup to help prevent the headlift/coolent flow problem..
Aps plenum
Aquamist meth/water injection
Defi gauges
Eibach pro kit springs
Nismo Rims powdercoated flat black 9.5 all around 265/35/18 in front 305/35/18 rear brand new tires...
Veliside V1 Carbon fiber front lip

Reteta pt 800 cai --
__________________
[SIZE="3"]
Zerofast is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 17:26   #7
QniX

Stage 2
 
QniX's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 35
Default Re: Tuning Nissan 350Z

Imi cer scuze ca adaug inca un "reply" dar doresc sa va aduc la cunostinta ce componente am comandat si va rog sa-mi expuneti parerea dumneavoastra vizavi de aceste componente:

Driveshaft Shop Level 5 (800hp) Rear Axle Pair
B&M Short Throw Shifter
Cosworth High Performance Main Bearing Set Race
Injected Performance Race Cams 282/282
Venair Silicone Hose Kits
Coolant Hose Kit ( 4 piece kit)
Brian Crower VQ35DE 4.15L Stroker Kit w/ Darton Sleeves
APS Extreme Duty Twin Turbo System
APS Extreme Fuel Supply
APS True Dual 3.0" Cat Back Exhaust System
Darton Modular Integrated Deck Sleeve
ATS Triple Disc Carbon Clutch w/1100kg Pressure Plate

APS Cast High Volume Oil Pan
Unorthodox Underdrive Pulley Set Polished
Cosworth Big Valve Cylinder Head-
Seibon VT style Carbon Fiber Hood
ATS Carbon LSD
Sparco Locking Fuel Door
Carbon Creations 2 Piece Carbon Fiber Front Splitters
Stillen Rear Camber Adjustable Arms
Greddy Type S Coilover Kit
Greddy Strut tower bar- Front
Cusco Front Sway Bar- 35mm

Acestea sunt doar o parte din comanda totala pentru piese si a fost facuta la injectedperformance. In afara de acestea mai sunt diverse componente electronice, engine system management, ceasuri, nos, etc....
Preconizez (cred) ca masina la sfarsit va avea cam 1500 - 1600 Hp cu putin noroc. Si cum socoteala din targ nu se potriveste cu cea de acasa, valoarea totala a componentelor a depasit 36.000 USD.
Astept parerile dumneavoastra.
Va multumesc anticipat.

Last edited by QniX; 12-06-07 at 17:30.
QniX is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 17:54   #8
CRC'ul
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRC'ul's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 987
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Fiat]
Default Re: Tuning Nissan 350Z

look-ul radical il poti obtine si in Constanta si cred oriunde in tara..daca gasesti pe cineva care sa lucreze bine in fibra ( si in CT sunt din cate stiu eu)...eu ma refeream strict la performante, acolo te pot ajuta cei de la nismo au scos 700+ de cai din 350 Z ..se poate. Multa bafta cu proiectul tau.
CRC'ul is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 17:56   #9
QniX

Stage 2
 
QniX's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 35
Default Re: Tuning Nissan 350Z

Multumesc pentru sfat, dar eu nu am nevoie de 700 hp. Eu am nevoie MINIM de 1200 HP. In Germania au scos 1900+Hp din 350Z. Acolo vreau sa particip la curse de drag si eventual in Romania daca exista un pretendent serios.
QniX is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 09:08   #10
CRC'ul
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRC'ul's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 987
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Fiat]
Default Re: Tuning Nissan 350Z

Quote:
Originally Posted by QniX View Post
Multumesc pentru sfat, dar eu nu am nevoie de 700 hp. Eu am nevoie MINIM de 1200 HP. In Germania au scos 1900+Hp din 350Z. Acolo vreau sa particip la curse de drag si eventual in Romania daca exista un pretendent serios.
cei 700 din cate stiu eu sunt scosi fara modificari masive si mai ales fara modificari care sa scada fiabilitatea.
sper sa scoti caii aia din masina ..ca sigur ai cu ce sa te da si pe la noi 5-6 masini le stiu numai eu. Poate reusesti sa o termini pana la King of Europe de anu' asta ..daca nu la anu'....sunt ceva masinutze "tun" inscrise si anul asta. Bafta.
CRC'ul is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 21:51   #11
QniX

Stage 2
 
QniX's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 35
Default Re: Tuning Nissan 350Z

Iti multumesc pentru sfaturi si inca o data incep sa cred ca exista romani care sunt intr-adevar pasionati de masini si nu merg pe principiul "mai bine sa moara capra vecinului".
Cu respect !
QniX is offline   Reply With Quote
Old 14-06-07, 20:13   #12
STREET
Daewoo Driver

Stage 5
 
STREET's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 3,062
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Tuning Nissan 350Z

te pot ajuta cu evacuarea
STREET is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 09:55   #13
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re: Tuning Nissan 350Z

un proiect interesant, unde vrei sa montezi piesele pe masina?
Morro is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 16:18   #14
QniX

Stage 2
 
QniX's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 35
Default Re: Tuning Nissan 350Z

Am mai multe recomandari. Una dintre ele este MBM Tuning. Initial vroiam sa le montez personal, dar nu am un dyno acasa, asa ca ma gandesc sa apelez la personal specializat.
QniX is offline   Reply With Quote
Old 03-07-07, 23:33   #15
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Tuning Nissan 350Z

nu iti trebuie dyno decat pt tuning... chestiile de suspensie poti sa ti le pui toate singur, eshapamentul poti sa-l faci oriunde, si chestii mici la motor ca de exemplu filtru de aer si altele de genu asta, sunt usor de facut acasa cu un minim de scule....

cea mai buna solutie de a creste puterea la o suma rezonabila e prin a folosi doua turbouri, ca poti sa scoti usor 800-1000cp...

cel mai important lucru e unde te duci sa-ti reconstruiesti motorul... ca fara internale forjate asta o sa explodeze pana ajungi la 500

daca nu vrei sa reconstruiesti motorul uitete la un singur turbo may mic, sau la un supercharger kit... asa poti sa scoti 400-500 de cai, care dupa mine e deja o tona, mai ales in romania. nu mai stiu exact, dar unu din clubul nostru avea un 350Z doar cu supercharger, si a facut parca 450de cai pe dyno

cel mai bine e sa intrii pe google si sa te uiti pe forumuri din america si canada ca aici sunt tone de Z-uri modificate

Last edited by AlliedComposites; 03-07-07 at 23:35.
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -