Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 30-05-07, 04:29   #46
johndoe21ro

Stage 2
 
johndoe21ro's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 32
Default Re: Are ceva daca tin mana pe schimbator cand conduc ???

Recunosc, n-am nici argumente si este din auzite, dar nu sunt singurul care face asta ... poate doar la topicul asta.
Despre frana de motor ..... asta s-a spus .... baietii au zis ca e mai bine sa se foloseasca in situatii de urgenta .... deci la viteze mari .... ca doar nu ai situatie de urgenta la 60 la ora ... cand masina iti opreste in suficienti metri si in conditii de siguranta destul de usor (evident depinde de marca, uzura, cauciucuri, carosabil, tunning frane, sofer etc - eu am un C4 Coupe si stiu ca nu e cazul sa-mi fac griji).
Imi cer scuze daca am atacat la randul meu alti membri ai forumului .... dar ca incepator m-am simtit destul de incoltit ... si asta pe buna dreptate.
Topic inchis ... din punctul meu de vedere.
johndoe21ro is offline   Reply With Quote
Old 30-05-07, 19:28   #47
Urban per4mance


Stage 5
 
Urban per4mance's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 310
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Are ceva daca tin mana pe schimbator cand conduc ???

Dau si eu cu parerea ca nu este pe bani:a conduce sau nu cu o mana p schimbator?Eu unul sunt pentru,poate si din cauza ca ultimii 3 ani am facut taxi,incercati voi sa conduceti 12-14 ore cu ambele maini p volan...In afara oraslui este intradevar alta poveste..nu te joci cu viteza.Despre frana de motor...ala care nu o foloseste nu este sofer,parerea mea,nu vreau sa jignesc p nimeni.
Urban per4mance is offline   Reply With Quote
Old 31-05-07, 17:16   #48
Dealerdej

Stage 4
 
Dealerdej's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 280
Thumbs up Re:Urban per4mance

ii dau dreptate lui Urban per4mance in legatura cu frana de motor caci ala care nu o foloseste nu e sofer,total de acord
Dealerdej is offline   Reply With Quote
Old 31-05-07, 17:37   #49
Urban per4mance


Stage 5
 
Urban per4mance's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 310
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Are ceva daca tin mana pe schimbator cand conduc ???

Sunt sigur dealR ca multi..multi nu vor fi deacord cu noi,asta fiindca din pacate,
sunt putini care conduc bine,ii numar pe degetele de la o mana pe cei cu care as putea adormi in dreapta la un drum lung.Am de 7 ani permis(toate categoriile)si doar de v'un an pot spune ca sunt multumit de cum conduc..Sunt multi caR conduc dar putini care o fac bine.No offence .
Urban per4mance is offline   Reply With Quote
Old 08-06-07, 13:39   #50
mae

Stage 5
 
mae's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 441
Default Re: Are ceva daca tin mana pe schimbator cand conduc ???

Cu uzura maciuci nu e de glumit mie mi sa intamplat la o skoda octavia de din 2000 asta iarna sa ramana cu jumate de maciuca in mana.adica pur si simplu saspar/dezlipit o bucata din maciuca pur si simplu. si atunci doar statea cu mana fara sa schimb viteza( pare incredibil dar mi sa intamplat) e posibi sa fi avut ceva fisuri nu sti u... nu era masina mea.


pe de alta parte in oras treb sa mergi cu o mana pe schimbator ca altfel te intrec si pusti cu bicicletele. doar la curbe pai stranse unde nu potzi sa folosesc doar o mana ca trebuie rotit mai mult volaniu si cu o mana nu potzi roti mai mullt de jumate de rotatzie volanul ca porma itzi dai mana peste cap (in cazu celor fara servo)cei cu cervo cu podu palmei merge orice curba.


si la viteza mai mari cand merg pe serpentine sau orcum chiar daca e drept ... nu se stie niciodata ce itzi sare in fatza chiar si in mijlocul campului. sua ce gropane apar. si cine stie ce...
mae is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -