Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-13, 14:46   #1
deius

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 6
Default ce masina sa aleg ?!

Salutare .
am de ales intre Mercedes W210 (2001) Passat (2003) Audi A4 (2001 - 2002)
datimi niste pareri si ce ar fi mai potrivit sa aleg in legatura cu Mercedesul motor 2.2 nu conteaza taxele !
deius is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 15:26   #2
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: ce masina sa aleg ?!

Passat, mi se pare cel mai fiabil, si e ceva mai ieftin la achizitie. Audi, daca nu conteaza pretul, e ceva deosebit si mai superior Passatului.
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 17:46   #3
deius

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 6
Default Re: ce masina sa aleg ?!

nu stiu ce sa zic am vazut masinile astea la pret si miraculos mercedesul e mai ieftin ... deci aici vorbin de full options de la scaune piele incalzite pana la senzori de ploaie si totusi la piese de schimb banuiesc ca nu is chiar asa scumpe fiind masini din 2001 - 2003
(am o cunostinta ce are un w210 are 400.000 de km si merge ca UNS)
deius is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 17:57   #4
golf.tuning

Stage 5
 
golf.tuning's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 481
Member of:
[VW]
Default Re: ce masina sa aleg ?!

Ce bani ai ptr masina?
golf.tuning is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 20:47   #5
deius

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 6
Post Re: ce masina sa aleg ?!

nu conteaza bani masinile sunt full options toate 3 eu nu stiu ce sa aleg care e cea mai buna si de ce !
deius is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 22:02   #6
Ålecx

Stage 3
 
Ålecx's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 93
Default Re: ce masina sa aleg ?!

Daca nu conteaza banii de ce nu-ti iei ceva nou?
Ålecx is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 22:22   #7
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: ce masina sa aleg ?!

Daca vrei sa alegi numai intre cele 3 modele, mercedes-ul e ceea mai buna solutie (oricum e din alta liga ca passat-ul sau audi). Depinde in ce stare il gasesti, dar motor de 2.2 CDI e un motor reusit destul de agil si economic. Restul masinii e solida, sunt folosite materiale de calitate. Singurul minus e spatiu mic la motor, care o sa te cam coste la monopera daca apar ceva probleme.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 23:00   #8
ciuk

Stage 4
 
ciuk's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 265
Member of:
[BMW]
Default Re: ce masina sa aleg ?!

Quote:
Originally Posted by deius View Post
nu conteaza bani masinile sunt full options toate 3 eu nu stiu ce sa aleg care e cea mai buna si de ce !
pai pui link aici cu cele 3 masini si noi ne dam cu parerea dupa ce le vedem...sau este vreun secret?
ciuk is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 02:46   #9
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: ce masina sa aleg ?!

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Daca vrei sa alegi numai intre cele 3 modele, mercedes-ul e ceea mai buna solutie (oricum e din alta liga ca passat-ul sau audi). Depinde in ce stare il gasesti, dar motor de 2.2 CDI e un motor reusit destul de agil si economic. Restul masinii e solida, sunt folosite materiale de calitate. Singurul minus e spatiu mic la motor, care o sa te cam coste la monopera daca apar ceva probleme.
Mie nu mi se pare E220CDI un model reusit. Din cauza motorului. Nu stiu unde ai vazut tu ca este agila...si economica....Este prea grea pentru motorul acela in primul rand si in al doilea rand asta duce la un consum mai ridicat decat in cazul unui motor mai mare (tot diesel). Cat despre motor iti voi da un site cu parerile soferilor...Oameni care au avut si isi dau cu parerea(http://www.whatcar.com). Din ce am vazut 2.2cdi este foarte pretentios...Daca vrei fiabilitate la mercedes nu alegi un 4 in linie diesel....(parerea mea).

Last edited by vlad300; 19-03-13 at 02:50.
vlad300 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 13:52   #10
deius

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 6
Default Re: ce masina sa aleg ?!

http://images.wookmark.com/119516_me...19_black_3.jpg (mb doar jantele sunt amg old school)
https://i21.photobucket.com/albums/b2...21.jpg(passatu) (passat)
http://www.audistory.24max.de/old2/pic2/b6-nz3.jpg (si a4 gri)
masinile seamana foarte mult chiar si mercedesul are cromurile alea pe lateral doar ca are jante (https://www.4tuning.ro/images/jante-a...-0-0-0-0-0.jpg) si passatul e high line deci in mare cam astea ar fi !
mb si passatul au navi mare a4 nu are ... deci a4 ar cam cadea din punctul meu de vedere !

Last edited by deius; 19-03-13 at 14:07.
deius is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 14:44   #11
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: ce masina sa aleg ?!

220CDi are state vechi de serviciu in DE ca masina de taxi. Am coleg cu asa ceva si nu mi se pare deloc o masina submotorizata. E drept ca e cam lenesa pe langa 320CDi dar vorbim si de alt consum/taxe/intretinere.
Personal, daca varsta din avatar e reala, as opta pentru orice alta masina in afara de cele enumerate. Dar cum nu eu o cumpar, recomand Audi.
Mercedesul nu e pentru 20de ani. Si nici Passatul. Audi parca e mai .... tinereasca.
Comparand insa tehnic masinile, optez pentru Passat sau Mercedes.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 17:23   #12
deius

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 6
Default Re: ce masina sa aleg ?!

nu ma intereseaza care e mai tinereasca conteaza ca e mai buna dintre ele ... deci ramanem la passat vs mb w210 masinile arata izibor ca in pozele de mai jos !
http://images.wookmark.com/119516_me...19_black_3.jpg (cu jante amg din anu respectiv)
http://s21.photobucket.com/user/bkly...ont21.jpg.html
datimi niste comparati tehnice nu taxe inmatriculari impozit doar masina in sine !
da varsta din avatar e reala tocmai ca nu imi trebe o masina ce o au toti "tipteri"
deius is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 20:51   #13
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: ce masina sa aleg ?!

'Tipteri' - wow, cuvantul asta nu l-am auzit de mult si imi aduce aminte de un amic (care a si postat de altfel mai sus).
Atunci Mercedes, daca 'aspectul tineresc' nu conteaza.
Passatul e prea .... comun.
Dar daca taxa and shit nu e bai, atunci orienteaza-te spre 320CDi eventual 4matic. Am cativa km cu asa masina (drept ca fabricatie 2011) si am fost super happy de ea. Sunt fan Mercedes si o sa ma captusesc cu unul in cateva saptamani, dar e asa cum spuneam la un Smart : nu as da bani sa il cumpar, dar daca il am, nu il vand.

Tehnic, depinde de motorizarea de la VW. Daca e de 131CP atunci e OK, daca e de 2,5TDi e si mai OK. La 101CP nu as avea mari asteptari de la masina. Nici 220CDi (si asta are variante de putere din cate stiu) nu e racheta, dar macar e elegant. Eleganta de la Mercedes pe care numai impatimitii marcii o adora. Se intrepatrunde vechiul cu noul.


Date tehnice exacte gasesti pe net, asa ca nu stau sa le enumar.
PS : orice ai alege, sa nu pleci urechea la sintagma 'cocalar cu Mercedes' sau 'Mertanu e masina de cocalar'. Cum nici Passatul nu e masina de 'patron cu lant de aur'.
crywolf is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -