Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 20-02-13, 12:39   #1
HQH-hosting

Stock
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 8
Exclamation Cum reduc noxele pentru a plati mai putin timbrul de mediu?

Salut la toata lumea,
Intrebarea mea este urmatoarea:
Cum reduc noxele pentru a plati mai putin timbrul de mediu?
Trebuie sa exista o smecherie ca sa ii putem fura si noi cum ne fura si ei.
Ma gandesc ca putem sa scadem pretul taxei, de ex: daca bag benzina cu cifra octanica mai mare se reduc noxele? sau daca dau niste gauri in tobe si se pierd niste gaze prin gauri, probabil aia de la rar o sa inregistreze mai putine noxe?
daca schimb catalizatorul cu unul mai scump sau daca fac o improvizatie sa mai pun inca unul, este posibil sa scada emisia de noxe?

Voi aveti vre-o idee despre cum putem sa reducem emisia de noxe (Co2)?

Last edited by HQH-hosting; 20-02-13 at 12:45.
HQH-hosting is offline   Reply With Quote
Old 20-08-13, 11:56   #2
miky48

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 35
Default Re: Cum reduc noxele pentru a plati mai putin timbrul de mediu?

Quote:
Originally Posted by HQH-hosting View Post
Salut la toata lumea,
Intrebarea mea este urmatoarea:
Cum reduc noxele pentru a plati mai putin timbrul de mediu?
Trebuie sa exista o smecherie ca sa ii putem fura si noi cum ne fura si ei.
Ma gandesc ca putem sa scadem pretul taxei, de ex: daca bag benzina cu cifra octanica mai mare se reduc noxele? sau daca dau niste gauri in tobe si se pierd niste gaze prin gauri, probabil aia de la rar o sa inregistreze mai putine noxe?
daca schimb catalizatorul cu unul mai scump sau daca fac o improvizatie sa mai pun inca unul, este posibil sa scada emisia de noxe?

Voi aveti vre-o idee despre cum putem sa reducem emisia de noxe (Co2)?
am facut rar-ul la un Freelander din 2005 euro 3; am facut tratament la motor si drept rezultat, a scos noxe de euro 4 dar n-au lut in consideratie; au norme rigide. sa fi vazut ce dureri de cap aveau mirandu-se cum de e posibil asa ceva. Tratamentul ce l-am facut, e bun ptru masini ale caror noxe, nu se incadreaza in norma pe care-o au ( adica polueaza mai mult si exista riscul sa treaca masina pe norma euro inferioara).
miky48 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -