Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 01-02-13, 15:37   #31
Meridivs

Stage 4
 
Meridivs's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 201
Thumbs up Re: Cautam Van American - Chevy Van G20 sau Dodge RAM Van, oferim premiu

Din SUA putem aduce si noi prin Germania dar cautam ceva fara atata bataie de cap cu transporturi si vama.

E mult mai simplu sa reustauram un Van care este deja aici decat sa aduc unul din SUA - pur si simplu nu se justifica costul de transport/vama.

Intre timp am mai gasit un Chevy Conversion Van langa Bucuresti, asteptam actele ca sa vedem daca are drept de circulatie si avem despre ce sa vorbim.
__________________
Crazy about good old cars with tons of... personality.
Meridivs is offline   Reply With Quote
Old 29-08-13, 14:19   #32
miky48

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 35
Default Re: Cautam Van American - Chevy Van G20 sau Dodge RAM Van, oferim premiu

Quote:
Originally Posted by Meridivs View Post
Cautam un Chevy Conversion Van G20 (1971-1996) sau Dodge RAM Van (1979-2003), indiferent de starea motorului, preferabil la un pret sub 3000 Euro pentru proiect de restaurare. Piese din SUA si meseriasi pentru americane avem, lipseste masina in care sa le investim.

Daca stiti vreunul pe langa voi faceti niste poze si dati-ne de veste pe forum.

Premiul pentru cel mai bun Conversion Van gasit de voi este un Pontiac Trans Sport SE cu motor 3.1 V6 TBI functional (our daily driver).
am dat link-ul unui amic, sa puteti comunica direct; el are un Chevy din 1989; era bun un numar de telefon...
miky48 is offline   Reply With Quote
Old 04-09-13, 21:54   #33
Meridivs

Stage 4
 
Meridivs's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 201
Default Re: Cautam Van American - Chevy Van G20 sau Dodge RAM Van, oferim premiu

Am trimis numarul pe privat, multumesc mult!
Meridivs is offline   Reply With Quote
Old 13-09-13, 11:56   #34
HAKU

Stage 5
 
HAKU's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 374
Default Re: Cautam Van American - Chevy Van G20 sau Dodge RAM Van, oferim premiu

pana la urma premiul concursului a ajuns la cineva?
HAKU is offline   Reply With Quote
Old 10-02-14, 16:16   #35
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Cautam Van American - Chevy Van G20 sau Dodge RAM Van, oferim premiu

Mai e valabil?!
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 31-07-14, 12:11   #36
Meridivs

Stage 4
 
Meridivs's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 201
Smile Re: Cautam Van American - Chevy Van G20 sau Dodge RAM Van, oferim premiu

Revin cu cateva poze si cuvinte despre "Dojo" (asa am numit van-ul mare).

Cand l-am cumparat prin iarna avea cateva probleme cu valva IAC, marsarierul, uleiuri cu filtre vechi si electrica. De atunci a papat ceva piese aduse din State si uleiuri proaspete pentru motor si transmisie. Van-ul este absolut exceptional, exact asa cum mi-l aduceam aminte de cand ne-am plimbat cu unul in State:
- confort si feeling inegalabil la drum lung (inainte am avut si un Mercedes 500 Sel si cred ca van-ul este cel putin la nivelul lui + spatiul de rigoare)
- tinuta de drum surprinzator de decenta - se tine pe curbe mai bine ca Pontiacul, amortizeaza socurile perfect
- raza de intoarcere foarte buna, din 2000 Dodge au schimbat sistemul de directie cu rack & pinion si s-a terminat cu avantajul asta
- aerisire foarte buna, aproape nu este nevoie de A/C

Problema cu marsarierul (intra greu cu transmisia rece) a ramas si dupa schimbul de ulei - am inteles din manualul de service/forums ca trebuie reglate benzile cu cheia dinamometrica dar sunt putini mecanici care s-ar baga la asa ceva...

Cea mai mare problema la Dodge este electrica, am descoperit o multime de ciudatenii care tin mai degraba de "Zona crepusculara" decat de o masina dar am inceput sa ma obisnuiesc cu ele - mai curatam din cand in cand o conexiune la impamantare, folosim putina vaselina dielectrica pe contacte, un pic de WD-40 cu atentie si incep sa se rezolve lucrurile.

Cel mai suparator lucru este sensibilitatea la rugina - dupa o iarna prin zapada nici crom-ul de pe van nu mai arata la fel de bine, in toamna sigur intra in garaj si Pontiacul din fibra va duce greul prin zapezi.

Ce s-a facut pana acum:
- schimbat sistemul de aprindere, masina avea fise perforate in scurt: pus fise noi Champion, bujii Champion Truck Plug, capac delco si rotor pe contacte de alama, bobina inductie MSD
- schimbat ulei cu ATF +4 + filtru transmisie
- schimbat ulei motor + filtru Denso
- inlocuit becuri faruri Xenon, curatat contacte si impamatare - se stingeau aleator
- inlocuit un tampon de transmisie rupt - transmisia pleca intr-o parte si cardanul in alta
- schimbat filtru de aer, PCV si Crankcase
- aerisit frane si uns rulmentii fata
- gresat pivoti & capete bara
- inlocuit cureaua de accesorii (coapta total) si rola intinzatoare

Ce a ramas de rezolvat:
- inca un schimb de ulei + reglat benzile la cutie (cand am luat masina uleiul de transmisie era pitch-black...)
- schimbat sezorii MAP si TPS
- rezolvat un motor electric la scaunul soferului
- fixat indicator rezervor in bord, intre timp am aflat de la primul proprietar ca pompa de benzina a fost inlocuita cu una de Cielo...
- instalat iluminare LED in bord, cea originala functioneaza cand si cum vrea ea
- rezolvat iluminarea de interior
- desfacut si uns trapa de admisie a aerului in instalatia HVAC (cred ca s-a intepenit deschisa)
- inlocuit bucse tiranti fata
- reparat cablajul pe mufa de diagnoza

Click image for larger version

Name:	IMG_1360.jpg
Views:	52
Size:	178.4 KB
ID:	3013793Click image for larger version

Name:	IMG_1344.jpg
Views:	58
Size:	163.0 KB
ID:	3013794Click image for larger version

Name:	IMG_1355.jpg
Views:	55
Size:	180.8 KB
ID:	3013795Click image for larger version

Name:	IMG_1369.jpg
Views:	33
Size:	138.4 KB
ID:	3013796Click image for larger version

Name:	IMG_1374.jpg
Views:	49
Size:	132.1 KB
ID:	3013797Click image for larger version

Name:	IMG_1381.jpg
Views:	52
Size:	136.7 KB
ID:	3013798Click image for larger version

Name:	IMG_1378.jpg
Views:	52
Size:	142.8 KB
ID:	3013799
Meridivs is offline   Reply With Quote
Old 21-08-14, 17:06   #37
sandu costel

Stock
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 1
Default Re: Cautam Van American - Chevy Van G20 sau Dodge RAM Van, oferim premiu

Salut'sunt Sandu cel cu chevroletul chevy care l-ati vazut si testat si nu mai stiu nici un nr.de telefon,daca va mai intereseaza trimiteti pe contul meu un nr.sa va pot contacta,
sandu costel is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -