Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 15-08-12, 12:12   #1
s3r0t0n1n

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 4
Default BMW M3 Abandonat

Salut,

Long story short: nu am treaba cu masinile BMW, dar mi-e mila de masini. In spatele blocului meu (Bucuresti, zona Alba Iulia) stau abandonate 2 masini: un Espero si un BMW M3 coupe (probabil an fabricatie 2004-2005). Espero este intr-o stare jalnica (roti desumflate etc.), iar BMW-ul pare sa aiba aceeasi soarta (deja oglinzile i-au fost smulse (cand spun smulse ma refer la smulse cu tot cu "cochilie"), zgarieturi iar cireasa de pe tort a fost un individ pe care l-am prins in timp ce ii taia copertina incercand sa deschida usa (ehh idiotul nu prea stia ca daca tai copertina nu ajungi la "clanta"). Nu am reusit sa imobilizez individul, dar nici foarte mult nu a reusit sa taie.

Cui ma pot adresa in aceasta situatie? Politia nu rezolva nimic (am incercat sa discut la sectia locala dar nu au deschis niciun dosar; lipsa totala de interes). Vecinii nu stiu nimic de cele 2 masini si nici cei 2 portari ai blocului (pazesc scara de mai mult timp decat stau eu in zona).

Stiu ca masinile se considera abandonate daca nu sunt miscate timp de 6 luni (este posibil sa ma insel, insa asta era situatia in urma cu ceva vreme).

Sincer acel BMW este o bijuterie: piele in interior probabil full-options (in curand o sa ramana mai chel ca Loganul meu Ambiance cu senzori de parcare). Masina nu este foarte veche intrucat are numar nou (cu 3 cifre).

Daca cineva locuieste in zona, este invitatul meu sa ii prezint masina in cauza.

Atasez si cateva imagini:



s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 15-08-12, 16:51   #2
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: BMW M3 Abandonat

cine stie de ce nu misca nimeni masinile alea de acolo, poate sunt furate si abandonate.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 15-08-12, 16:59   #3
s3r0t0n1n

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 4
Default Re: BMW M3 Abandonat

Astazi am inaintat doua sesizari catre brigada rutiera si catre primaria sectorului 3. Poate voi primii un raspuns. Cei de forumul BMW deja o dau in diverse.
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 15-08-12, 19:28   #4
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: BMW M3 Abandonat

poate ei au furat-o. glumesc desigur. pana la urma sigur apare proprietarul, se poate verifica la fisc sau la politie numele si adresa proprietarului, ca vad ca are numere de Ro.vezi si pe site dupa numar daca mai are rca/vignieta valabile, e un prim semn ca nu e parasita.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 15-08-12, 20:40   #5
Flow_Flexatu

Stage 5
 
Flow_Flexatu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 543
Default Re: BMW M3 Abandonat

incredibil..ce oameni?!!! mare pacat..
Flow_Flexatu is offline   Reply With Quote
Old 15-08-12, 21:25   #6
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: BMW M3 Abandonat

A-si dori si eu niste piese de M daca se poate si negociabil daca iau mai multe. Ms in avans
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-12, 22:07   #7
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: BMW M3 Abandonat

Poti sa iei ziarul din buzunarul drept al usii si sa vezi de cand sta masina pe loc,pe urma il pui la loc.

Eu cred ca l-a luat cand era benzina 3 lei...si acum asteapta sa ieftineasca...A ramas fara $.
__________________


~ Haters make me Famous ~

Last edited by Budy_; 15-08-12 at 22:19.
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 15-08-12, 22:16   #8
Andrei RS13

Stage 3
 
Andrei RS13's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 144
Default Re: BMW M3 Abandonat

ar trebui sa se duca cineva la politie si sa declare ca aceasta masina ia blocat locul de parcare,sa dea numarul de inmatriculare si sa caute proprietarul in baza de date,daca al gasesti anuntama as putea sa dau un s13 la schimb
Andrei RS13 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-12, 22:24   #9
ticosu'
Seat Driver

Stage 5
 
ticosu''s Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 494
Member of:
[SEAT]
[2 Roti]
Default Re: BMW M3 Abandonat

Asa, asa... Baga tu mana si ia ziarul si cand o sa apara proprietarul, o sa zica ca tu i-ai taiat prelata sa ii iei omului gazeta! Cred ca deja ai facut suficient pentru masina si proprietar, nu incerca sa satisfaci curiozitatea altuia (pardon de cacofonia de mai sus).

Unii deja vad masina dezmembrata, vanduta, etc...

s3r0t0n1n, cum adica cei de pe forumul BMW o dau in diverse? Stie cineva, ceva?
__________________
2006 Seat Altea, 1.6i, 102 CP
1960 Fiat 600, 32 CP
OldSchool IJ 56 Festival, 1961

Last edited by ticosu'; 15-08-12 at 22:43.
ticosu' is offline   Reply With Quote
Old 15-08-12, 22:35   #10
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: BMW M3 Abandonat

Quote:
Originally Posted by ticosu' View Post
Asa, asa... Baga tu mana si ia ziarul si cand o sa apara proprietarul, o sa zica ca tu i-ai taiat prelata sa ii iei omului gazeta! Cred ca deja ai facut suficient pentru masina si proprietar, nu incerca sa satisfaci curiozitatea altuia (pardon de cacofonia de mai sus).

Unii deja vad masina dezmembrata, vanduta, etc...

s3r0t0n1n, cum adica cei de pe forumul BMW o dau in diverse? Stie cineva, ceva?
Eu eram ironic,dar nu te-ai prins.In fine
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 15-08-12, 23:41   #11
s3r0t0n1n

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 4
Default Re: BMW M3 Abandonat

Multumesc pentru raspunsurile civilizate.

Am inaintat doua sesizari catre Brigada Rutiera si catre Primaria Sectorului 3. Sper sa se rezolve ceva.

Nu bag mana sa iau nimic si nu vreau sa ma ating de masina. Nu vreau sa fiu considerat vinovat de nimic. Sincer NU am observat niciun ziar (este prima oara cand ma uit mai atent la interior).

Cei de pe forumul BMW club au inceput cu glume de santier (venim si luam rotile etc.). Ma gandeam ca detinand o bijuterie pe roti le-o mai venii mintea la cap. Dar nu...

Masina nu are RCA valabil sau daca are este facut prima data pe acest numar. Epava cealalta are RCA valabil. Pentru cat timp, nu stiu.

Nu o fac din spirit civic. O fac din admiratie pentru una dintre masinile mele de suflet.

Drumuri bune si fara incidente tuturor.
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 15-08-12, 23:58   #12
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: BMW M3 Abandonat

Cu cāt se duce vestea despre cele două maşini, cu atāt mai repede, vor dispărea de pe acolo şi nu mă refer la faptul că vor veni proprietarii să şi le ridice!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 16-08-12, 00:05   #13
s3r0t0n1n

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 4
Default Re: BMW M3 Abandonat

Scara are portar si camere de filmat. Langa este o firma care are o camera de filmat ce bate fix inspre masina. Pe de alta parte, mai este inca o camera intr-un punct .
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -