Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 26-04-12, 16:22   #1
vulf

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 5
Exclamation Problema mare impozit auto.... need help!!!!!!!!

Salut tuturor am cautat pe forum ceva asemanator dar nu am gasit deci sper ca voi primi raspuns si in acelasi timp va fi de folos si altora. In septembrie anul trecut mi-am cumparat o masina ce a fost radiata si eu am reinmatriculat-o pe numele cu toate actele si plimbarile necesare ( tin sa zic ca masina este in romania din 1998 si radiata in 2006 si reinscrisa in circulatie in toamna anului trecut ) am scos numere rosii pt o luna si asigurare la fel pt o luna chiar totul frumos.....am fost la R.A.R am facut actele necesare si am inmatriculat masina fara probleme si aici incepe dilema, acum o luna sau cam asa mi-a venit impozitu la masina 190 lei sau cam asa ceva iar dupa 3 zile mai vine o scrisoare tot de la fisc ca am restante de platit la masina in valoare de 1710 lei. M-am speriat :O:O:O cand am vazut si intrebarea mea este DE CE????? masina a fost radiata si mi-au zis la finante ca nu am de ales si ca trebuie sa platesc restantele........dar stiam ca orice om ca nu poti vinde o masina ce are restante la bugetul local, finante, etc.. si la mine nu a aparut nimica pe toata durata inmatricularii pana acuma
vulf is offline   Reply With Quote
Old 28-04-12, 16:02   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Problema mare impozit auto.... need help!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by vulf View Post
Salut tuturor am cautat pe forum ceva asemanator dar nu am gasit deci sper ca voi primi raspuns si in acelasi timp va fi de folos si altora. In septembrie anul trecut mi-am cumparat o masina ce a fost radiata si eu am reinmatriculat-o pe numele cu toate actele si plimbarile necesare ( tin sa zic ca masina este in romania din 1998 si radiata in 2006 si reinscrisa in circulatie in toamna anului trecut ) am scos numere rosii pt o luna si asigurare la fel pt o luna chiar totul frumos.....am fost la R.A.R am facut actele necesare si am inmatriculat masina fara probleme si aici incepe dilema, acum o luna sau cam asa mi-a venit impozitu la masina 190 lei sau cam asa ceva iar dupa 3 zile mai vine o scrisoare tot de la fisc ca am restante de platit la masina in valoare de 1710 lei. M-am speriat :O:O:O cand am vazut si intrebarea mea este DE CE????? masina a fost radiata si mi-au zis la finante ca nu am de ales si ca trebuie sa platesc restantele........dar stiam ca orice om ca nu poti vinde o masina ce are restante la bugetul local, finante, etc.. si la mine nu a aparut nimica pe toata durata inmatricularii pana acuma
Certificatul fiscal era necesar pentru radierea masinii de catre fostul proprietar, dar nu e obligatoriu decat de vreo 2 ani, daca nu ma insel. Cand a fost radiata, in 2006, nu era obligatoriu. De-asta ai de platit restantele.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 12:13   #3
vulf

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 5
Default Re: Problema mare impozit auto.... need help!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Certificatul fiscal era necesar pentru radierea masinii de catre fostul proprietar, dar nu e obligatoriu decat de vreo 2 ani, daca nu ma insel. Cand a fost radiata, in 2006, nu era obligatoriu. De-asta ai de platit restantele.
si tot imi da cu virgula..... daca legea este de circa 2 ani atunci trebuia sa am restante doar pe 3 ani sa zic asa nu pe 6. In orice caz fac cumva si rezolv dilema si voi posta cu ce am rezolvat dar sper sa primesc vreo veste sau un hint cum as putea eventual aborda situatia la finante.
vulf is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 12:52   #4
ionutblv

Stage 5
 
ionutblv's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,012
Default Re: Problema mare impozit auto.... need help!!!!!!!!

incerca la un avocat, ai luat masina singur?
ionutblv is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 13:04   #5
vulf

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 5
Default Re: Problema mare impozit auto.... need help!!!!!!!!

[QUOTE=ionutblv;5003678]incerca la un avocat, ai luat masina singur?[/QUOTE


Am fost cu un prieten si am cumparat-o si ne-am uitat amandoi la toate actele, la tot ce trebuia sa stim cand cumperi o masina ca doar am mai fost si cu alti amici cand si-au cumparat masina si totul a decurs ca la carte ca la x si y doar ca la mine se pare ca a iesit mai diferit Si cu avocatul nu merge din pacate aici chiar m-am interesat si avocatii nu se baga pentru probleme ce tin de sume atat de mici incat doar partea lor trebuie sa le iasa de minim 1500 lei si nu se merita spus chiar de un avocat si sfatul lui a fost "mergi si vezi ce poti rezolva"
vulf is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 15:05   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Problema mare impozit auto.... need help!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by vulf View Post
si tot imi da cu virgula..... daca legea este de circa 2 ani atunci trebuia sa am restante doar pe 3 ani sa zic asa nu pe 6. In orice caz fac cumva si rezolv dilema si voi posta cu ce am rezolvat dar sper sa primesc vreo veste sau un hint cum as putea eventual aborda situatia la finante.
Pai el a putut-o radia cu restante de 107 ani, n-avea importanta la momentul respectiv. N-are ce sa-ti dea cu virgula
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 19:16   #7
vulf

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 5
Default Re: Problema mare impozit auto.... need help!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Pai el a putut-o radia cu restante de 107 ani, n-avea importanta la momentul respectiv. N-are ce sa-ti dea cu virgula
ok merci mult si o sa anunt cat de curand pot ce voi rezolva la finante si asta ca invatare de minte pentru mine si ATENTIE pentru altii care vor sa isi cumpere masini din romania care au fost radiate...... o sa tin la curent cu ce se va intampla mai exact
vulf is offline   Reply With Quote
Old 10-05-12, 12:49   #8
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Problema mare impozit auto.... need help!!!!!!!!

Nu exista... in iulie 2006 am radiat o masina pe care am dus-o la remat si am avut nevoie de certificat fiscal. Certificat fiscal se face de multi ani la radierea unei masini (sau a oricarui imobil, nu poti vinde apartamentul cu datorii la finante).
In mod sigur e vorba de o eroare sau incearca sa te pacaleasca... pune-i sa-ti scoata detaliat, sa vezi de unde vine suma asta. Pe langa asta, datoriile erau pe numele lui X, tu esti Y... nu ai nici o obligatie sa achiti datoriile lui X si nici eu nu au dreptul sa te oblige cu ceva. Daca ei au fost prosti sa dea certificatul fiscal de radiere fostului proprietar, e treaba lor, nu-i lasa sa te prosteasca.
Tocmai de asta, la schimbarea proprietarului unui bun imobil (adica si masina) se face si radierea de la circa financiara, doar dupa ce fostul proprietar si-a achitat datoriile. In caz contrar, datoriile nu se pot transfera viitorului proprietar, si exista legi scrise care spun clar asta.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 10-05-12, 14:22   #9
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Problema mare impozit auto.... need help!!!!!!!!

nu ai avut un contract de vanzare cumparare? de la data de pe contract trebuie sa platesti impozitul, de cand ai dobandit bunul !! cum sa platesti impozit pe un bun pe care nu l-ai avut !!
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-12, 08:47   #10
vulf

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 5
Talking Re: Problema mare impozit auto.... need help!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Nu exista... in iulie 2006 am radiat o masina pe care am dus-o la remat si am avut nevoie de certificat fiscal. Certificat fiscal se face de multi ani la radierea unei masini (sau a oricarui imobil, nu poti vinde apartamentul cu datorii la finante).
In mod sigur e vorba de o eroare sau incearca sa te pacaleasca... pune-i sa-ti scoata detaliat, sa vezi de unde vine suma asta. Pe langa asta, datoriile erau pe numele lui X, tu esti Y... nu ai nici o obligatie sa achiti datoriile lui X si nici eu nu au dreptul sa te oblige cu ceva. Daca ei au fost prosti sa dea certificatul fiscal de radiere fostului proprietar, e treaba lor, nu-i lasa sa te prosteasca.
Tocmai de asta, la schimbarea proprietarului unui bun imobil (adica si masina) se face si radierea de la circa financiara, doar dupa ce fostul proprietar si-a achitat datoriile. In caz contrar, datoriile nu se pot transfera viitorului proprietar, si exista legi scrise care spun clar asta.
merci...merci... cu ce mi-ai spus acuma sigur am cateva motive serioase sa ma duc sa discut cu cei de la finante sa se rezolve problema si aceasta fiind pe ziua de luni cand dau o fuga pana acolo si sa speram ca se va rezolva totul
vulf is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -