Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 09-01-07, 18:56   #1
ct-13-SHP

Stage 5
 
ct-13-SHP's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 478
Member of:
[Opel]
Default pot detine o masina neinmatriculata???

pot detine o masina neinmatriculata dak eu ii platesc toate taxele in tara ei de origine????si daca stie cineva cat m-ar costa aceste taxe....adica asigurare...impozite....verificari....si ce draq mai sunt......sper sa primesc si eu niste rasspunsuri la aceasta intrebare.....
__________________
shopy vreau doua dacii tunate sa-mi fac de cap seara cand ies, una pe post de bmw alta pe post de mercedes
ct-13-SHP is offline   Reply With Quote
Old 09-01-07, 21:13   #2
TheMendacious

Stage 5
 
TheMendacious's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 490
Member of:
[VW]
Default Re: pot detine o masina neinmatriculata???

Pai treaba sta cam asa ... nu cred ca e careva disponibil sa iti tina masina inmatriculata acolo pe numele lui dar poti circula cu ea dat fiind faptul ca nu mai e legea cu 90 de zile de la intrarea in tara si daca faci asta te-as sfatui sa vorbesti cu cineva de afara sa iei masina nicidecum sa cumperi una de aici ca neradiata nu cred sa gasesti .

Ai grija la cartea verde .
__________________
TheMendacious is offline   Reply With Quote
Old 09-01-07, 21:22   #3
ct-13-SHP

Stage 5
 
ct-13-SHP's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 478
Member of:
[Opel]
Default Re: pot detine o masina neinmatriculata???

Quote:
Originally Posted by TheMendacious View Post
Pai treaba sta cam asa ... nu cred ca e careva disponibil sa iti tina masina inmatriculata acolo pe numele lui dar poti circula cu ea dat fiind faptul ca nu mai e legea cu 90 de zile de la intrarea in tara si daca faci asta te-as sfatui sa vorbesti cu cineva de afara sa iei masina nicidecum sa cumperi una de aici ca neradiata nu cred sa gasesti .

Ai grija la cartea verde .
exact.....la asta ma refeream....masina sa inmatriculata pe numele unei persoane din germania...iar eu sa ii platesc anual asigurarea si restul impozitelor....chestia e ca nu stiu cat ma ajung astea si daca e rentabila chestia asta....
ct-13-SHP is offline   Reply With Quote
Old 09-01-07, 23:44   #4
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: pot detine o masina neinmatriculata???

[QUOTE=ct-50-SHP;691058]pot detine o masina neinmatriculata dak eu ii platesc toate taxele in tara ei de origine????...QUOTE]



Aia nu este neinmatriculata ci inmatriculata intr-o alta tara.
Daca o cumperi de la o persoana de incredere (fratele tau de ex. ) care sa iti plateasca toate taxele "acolo" nu e nici o problema.
Ai nevoie de imputernicire notariala pe numele tau,care iti da dreptul sa o conduci,asigurarea (care are inclusa cartea verde)platita la zi ,care costa diferit in functie de masina si tara (minim 800 euro/an) ,plus plata impozitului anual si evident revizia tehnica la zi(facuta la 2 ani) si separat controlul gazelor facut anual (in cazul Italiei).
Nu prea stiu cine ar vinde o masina si ar lasa-o inmatriculata pe el...daca nu are motive foarte serioase....
Daca o cumperi de la un necunoscut,exista un mare risc:ti-o vinde si o declara furata peste ceva timp....consecintele le tragi singuri.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 11-01-07, 14:45   #5
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: pot detine o masina neinmatriculata???

[QUOTE=turbojack;691622]
Quote:
Originally Posted by ct-50-SHP View Post
pot detine o masina neinmatriculata dak eu ii platesc toate taxele in tara ei de origine????...QUOTE]



Aia nu este neinmatriculata ci inmatriculata intr-o alta tara.
Daca o cumperi de la o persoana de incredere (fratele tau de ex. ) care sa iti plateasca toate taxele "acolo" nu e nici o problema.
Ai nevoie de imputernicire notariala pe numele tau,care iti da dreptul sa o conduci,asigurarea (care are inclusa cartea verde)platita la zi ,care costa diferit in functie de masina si tara (minim 800 euro/an) ,plus plata impozitului anual si evident revizia tehnica la zi(facuta la 2 ani) si separat controlul gazelor facut anual (in cazul Italiei).
Nu prea stiu cine ar vinde o masina si ar lasa-o inmatriculata pe el...daca nu are motive foarte serioase....
Daca o cumperi de la un necunoscut,exista un mare risc:ti-o vinde si o declara furata peste ceva timp....consecintele le tragi singuri.
da mah mergi cu procura...mai sunt nijte acte...de facut la ea
platon911 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-07, 15:57   #6
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: pot detine o masina neinmatriculata???

Quote:
Originally Posted by platon911 View Post

da mah mergi cu procura...mai sunt nijte acte...de facut la ea

Acte pentru ce?
Daca se face act de vinzare-cumparare ,automat va fi radiata de pe vechiul proprietar.Singura varianta viabila este sa ti-o dea ala in chirie sau spre utilizare ,insa asta inseamna ca tot de procura notariala ai nevoie si se poate face doar in tara de origine a masinii.
turbojack is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -