Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 21-12-06, 17:33   #1
vyper2thex

Stage 4
 
vyper2thex's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 259
Default Companiile de asigurari din Bucuresti, in special Generalii

Sunt asigurat la compania Generali Asigurari. Shi am avut parte de un incident neplacut mi-am gasit masina lovita in parcare...Implicit m-am dus sa declar accidentul la politie...in afara de nervii care au rezultat pentru k am asteptat 13 ore fara sa exagerez pana sa ma cheme...cand ajung la nenorocitii astia de la Generalii, se uita la mashina ii face poze la aripa spate shi observa k are pasajele din fibra de sticla...pentru k s-a spart putin...imi spune k nu imi poate asigura asta, i-am zis k nu e o problema, si dupa asta imi aduc aminte k mai avea de facut o poza la bara spate k mai am o dunga shi akolo...ceea ce l-a enervat enorm(k mi-am permis sa uit acest amanunt). Si s-a purtat foarte urat, k shi cum ar fi scos el banii din buzunar sa imi plateasca pagubele la mashina. Am trecut si peste asta...dar dupa aia a inceput cu amenintari de genu k ii trimite o cerere la directoru general sa vada pozele de cand a fost asigurata mashina. Chestia asta m-a scos din sarite...eu nu am cerut decat sa mi se plateasca bandourile aripa spate, usha si sa mi se dea banii pe vopseaua stoc eu urmand sa platesc diferenta pana la vopseaua mea perlata. Probabil k am cerut prea mult si k asha este modul diplomat de a te purta cu una din persoanele care ti-au oferit jobul, pentru ca dak nu ar fi oameni care sa ishi plateasca casco-ul acest individ nu ar avea un salariu. Eu sunt total impotriva Generali si le recomand tuturor sa nu faca gresala sa se asigure la ei. Astept pareri, intrebari, si imi cer scuze dak nu am fost coerent, dar nu am dormit de loc de o zi shi ceva
vyper2thex is offline   Reply With Quote
Old 21-12-06, 17:40   #2
tapu

Stage 5
 
tapu's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 315
Default Re: Companiile de asigurari din Bucuresti, in special Generalii

chiar este nevoie sa iti aduc aminte ....dupa cele 13 ore petrecute la politie si am adormit prin toate locurile posibile imi spui acuma ca, ei nu vor sa te despagubeasca mda ...hai ca iti zic un mic secret ..R O M A N I A
tapu is offline   Reply With Quote
Old 21-12-06, 17:54   #3
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Companiile de asigurari din Bucuresti, in special Generalii

stai linistit... si eu am stat cam 12 ore la sectia 21 si dupa aia am alergat cam o saptamana pentru asigurare... asta inainte sa intre masina in service... oricum cel mai penibil a fost cand am ajuns la augsburg si mai aveau program cam un sfert de ora si mi-au dat cu flit fara sa clipeasca... m-a calmat prietena ca era cu mine altfel cred ca nu scapau fara vreun ochi vanat )

sfatul meu este sa te inarmezi cu rabdare, ca cei de la asigurari sunt gata sa iti ia banii dar sa iti dea bani inapoi se **** pe ei... mai bine ar muri inainte sa iti dea ceva inapoi... cu rabdare si tupeu rezolvi... eu l-am sunat la un moment dat pe sheful filialei Bucuresti si de abia dupa ce am vb cu el dupa 2 zile s-a rezolvat...
__________________
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 21-12-06, 20:07   #4
Torque
Sun Racers Member

Stage 2
 
Torque's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 63
Member of:
[Sun Racers]
Default Re: Companiile de asigurari din Bucuresti, in special Generalii

Intradevar andy, este foarte trista aceasta tara, iar politia si asigurarile, unele din cele mai triste. In primul rand este aberant sa astepti jumate de zi (o noapte intreaga) pentru o amarata de dovada de la politie. Indiferent de cate cazuri ar fii pe zi, este totusi o bataie de joc. Am trecut si eu aseara pe la vyper, la aceea sectie de politie,(cea mai mare si mai moderna din tara, cica), si erau oameni care pur si simplu dormeau pe ei, obositi, plouati, stateau toti cu procseul ala verbal in fata si cu bonu de ordine si asteptau, iar odata la o jumatate de ora, se auzea o voce adormita in microfon care in sfarsit mai anunta un numar.

Trecand peste asta, cu asigurarile, nu cred, si ar fii fost bine daca doar la Generalii apar astfel de situatii. Peste tot, se comporta cu tine de parca ai fii un infractor care-si asteapta hotararea judecatoreasca. Cauta orice nod in papura sa iti dea cat mai putin sau deloc. Iar daca in sfarsit se hotarasc sa ti-i dea, te poti astepta ca acestia sa vina cu "mica" intarziere.
Asta e Andy, pentru politie si asigurari timpul pierdut de cei pagubiti nu valoreaza nimic, nu-i intereseaza, sunt indiferenti, ca toate autoritatile din tara asta.

Respect Romania!!
Torque is offline   Reply With Quote
Old 21-12-06, 20:46   #5
Puya^WRX
PARTICIPANT CURSE


Stage 5
 
Puya^WRX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 369
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[Kamikaze Racing Team]
[FORD]
Exclamation Re: Companiile de asigurari din Bucuresti, in special Generalii

Asigurari.....asigurari si iar asigurari......sai iau in p**à.
Pe mine ashtia de la Asiban ma frecat o luna pana sa imi bage masina la reparat,cum s-a intamplat... unu a intrat im mine cu o dacie model 1310 cu carlig...masina mea era parcat regulamentar, iar el a mers vreo 500m in mashalier dupa care s-a oprit in mine (masina nu era a lui) cand ma duc la asiban cu procesul verbal si asigurarea lu ala....mi-au zis stai stai domne' ca nu avea procura ala care a condus masina...si nu te putem despagubi(tre sa plateasca soferu'..asta a fost prima aberatie).....dupa care a facut poze la ambele masini ca sa vada ei ca se potrivesc, mi-au dus masina la service(ca ala de la asiban zice, nu domne' cred ca tu ai intrat in el....sau era mai demult tamponata).....cei de la service a zis ca da....mashina este tamponata recent si se potrivesc ambele la locut izbit(asta a zis inginerul de la service care este expert in asa ceva) cei de la asiban s-au cam ofticat....mi-au facut mie poze la seria de la shasiu....si la bord.....dupa care mi-au zis ca tre sa pun si ue 50% din costul parbrizului pt ca avea undeva un punct minuscul.....pana la urma am pus si eu jumate....da nu imi mai doresc sa ma mai duc pe la sigurari nici sa fac RCA.
Pagumele la mine au fost- bara fata
-far stg fata
-aripa stg
-parbriz care a fost platit 50% de mine
Soo fu*k Asiban si restu firmelor de asigurari.
__________________
Puya^WRX is offline   Reply With Quote
Old 22-12-06, 14:55   #6
SUN

Presedinte SUN RACERS

Stage 5
 
SUN's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 667
Member of:
[Moderators]
[Sun Racers]
Default Re: Companiile de asigurari din Bucuresti, in special Generalii

Ce poti sa mai vrei de la firmele de asigurari din Romania...doar ma confrunt si eu cu o problema mult mai grava acum...stau de doua luni cu masina in service si nici nu imi dau dauna totala...nici nu se apuca sa o repare...Asta e tara noastra draga si trebuie sa ne obisnuim, oricum s-a spus mai sus cam tot ce era de spus asa k nu pot decat sa iti tin pumnii si sa va fereasca Domnul de orice fel de avarii sau defectiuni ale masinii! Numai bine!
SUN is offline   Reply With Quote
Old 22-12-06, 20:32   #7
siadimet

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 543
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Companiile de asigurari din Bucuresti, in special Generalii

si eu am casco la generali asig si am chiar acum o dauna totala la un logan,si stau cam cu grija.dupa parerea mea singura firma de asig valabila este alianz.orice problema am avut la ei s-a rezolvat repede.
siadimet is offline   Reply With Quote
Old 01-01-07, 22:24   #8
vyper2thex

Stage 4
 
vyper2thex's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 259
Default Re: Companiile de asigurari din Bucuresti, in special Generalii

Quote:
Originally Posted by siadimet View Post
si eu am casco la generali asig si am chiar acum o dauna totala la un logan,si stau cam cu grija.dupa parerea mea singura firma de asig valabila este alianz.orice problema am avut la ei s-a rezolvat repede.
Shi eu am avut accident cu unu cu RCA la Allianz shi s-a rezolvat batand din palme,chiar dak e greu de crezut. Dar cand am vrut sa imi fak asigurarea la Allianz ma costa cu tot ce am pe mashina 40 shi ceva de milioane....pai nush cum sa iti zic dar de banii ashtia tre sa o pocnesc bine mashina....
vyper2thex is offline   Reply With Quote
Old 01-01-07, 22:27   #9
vyper2thex

Stage 4
 
vyper2thex's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 259
Default Re: Companiile de asigurari din Bucuresti, in special Generalii

Toate firmele de asigurari pana la urma vorba voastra sunt de cacat...k de altfel ar ieshi in pierdere nu vi se pare normal??? Dar eu chiar am fost finutz le-am cerut cat face...adik 2 bandouri tabla shi cat costa vopseaua originala diferentza o platesc eu...asha k nush de ce se caca pe ei atata... Plus nesimtirea shi comportamentul superior. M-au vazut asha pushti au zis gata p-asta il frigem. Ce draq acu dak eshti asha mai pushti inseamna k eshti un cacat shi k n-ai relatii shi k nu ii poti face rau.... Poate ii demonstrez invers vom vedea. In alta ordine de idei urmatoru care ma pocneshte il snopesc in bataie!!!
vyper2thex is offline   Reply With Quote
Old 03-01-07, 12:13   #10
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Companiile de asigurari din Bucuresti, in special Generalii

Intamplator si eu am CASCO la Generali si mi s-a intamplat exact opusul cand mi-a fost zgariata masina - adica mi-au trecut la daune toate cele 4 elemente de caroserie zgariate, fara nici un fel de comentarii, si fara sa astept deloc. Doar ca in ziua respectiva nu eram decat 2 solicitanti, eu si o camioneta

Politia in schimb...

Zgarietura a fost opera unui porc, ticalos si jigodie, la o saptamana dupa ce l-am informat ce fel de lighioana e mi-au inregistrat magarii de la sectie reclamatia, au facut pozele etc, mai apoi au dat din colt in colt cand i-am intrebat de constatare, dupa cele 30 de zile regulamentare au recunoscut ca ratacisera dosarul, dupa ceva negocieri l-au gasit, au recunoscut la fel de jenati ca nu l-au identificat pe autor, m-au mai tinut ceva timp pana sa-mi dea, in sfarsit, constatarea

Concluzia: prefer Generali fata de Garcea

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 04-01-07, 01:31   #11
vyper2thex

Stage 4
 
vyper2thex's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 259
Default Re: Companiile de asigurari din Bucuresti, in special Generalii

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Intamplator si eu am CASCO la Generali si mi s-a intamplat exact opusul cand mi-a fost zgariata masina - adica mi-au trecut la daune toate cele 4 elemente de caroserie zgariate, fara nici un fel de comentarii, si fara sa astept deloc. Doar ca in ziua respectiva nu eram decat 2 solicitanti, eu si o camioneta

Politia in schimb...

Zgarietura a fost opera unui porc, ticalos si jigodie, la o saptamana dupa ce l-am informat ce fel de lighioana e mi-au inregistrat magarii de la sectie reclamatia, au facut pozele etc, mai apoi au dat din colt in colt cand i-am intrebat de constatare, dupa cele 30 de zile regulamentare au recunoscut ca ratacisera dosarul, dupa ceva negocieri l-au gasit, au recunoscut la fel de jenati ca nu l-au identificat pe autor, m-au mai tinut ceva timp pana sa-mi dea, in sfarsit, constatarea

Concluzia: prefer Generali fata de Garcea

~Nautilus

Probabil k asa e, dar ideea e k el mi-a scris nishte aberatii in constatarea lui. Ei vor sa SLEFUIASCA o janta nichel-negru.... Pentru k e zgariata... Shi o sa o strice shi mai mult... Dar ma rog. M-a enervat foarte rau individul. Dupa cum am mai spus s-a purtat cu mine de park platea el shi de park eu am venit sa ii fur banii din portofel fara sa am dreptate cu ceea ce zik...
vyper2thex is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -