Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 05-01-11, 12:54   #31
cosmin300
VW Driver

Stage 3
 
cosmin300's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 141
Member of:
[VW]
Default Re: Masina cu alimentare cu apa ... Oare ?

Quote:
Originally Posted by sebaaa View Post
h2o2 e apa oxigenata!!
ce gaz frate..
nu se poate..apa nu arde.daca se "despart" moleculele de hidrogen din apa..atunci ar merge..si ar fi masina pe hidrogen..nu pe apa
daca nu esti in tema de ce vorbesti ?!
apa oxigenata este GAZ
si daca s-ar desparti moleculele cum spui tu... hidrogenul ar arde in prezenta OXIGENULUI => masina ar merge pe apa :-j.

Quote:
Originally Posted by bogdanell99 View Post
ba baieti....toti visam la masini care sa mearga cu apa... si tot felul de chestii de genu asta.... dar intrebarea e... la -20 de grade ce facetzi ? >
apa din bazinul pentru parbriz de ce nu iti ingheata la -20 de grade ?!..
__________________________________________________ ________________________

Acum revenind la topic...
Din punctul meu de vedere cercul de interes e muuult prea mare la nivel mondial.
Sa facem un exercitiu de gandire:
Avem masini alimentate cu apa, industria petroulului ar da faliment.
Cum spunea cineva mai sus, o mare parte din pretul petrolului il reprezinta accizele => accize = 0.
Imi este greu sa cred ca nu exista deja cel putin un prototip al unei astfel de masina.
__________________


cosmin300 is offline   Reply With Quote
Old 09-09-11, 00:05   #32
todor74

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 3
Default Re: Masina cu alimentare cu apa ... Oare ?

Quote:
Originally Posted by pauladrian View Post
hyterror tu esti autorul cartii ?sau de ce crezi atunci vrajeala asta de site.e teapa mare de tot.
site de asta pot face si eu.scot 10 carti de genul cum sa.....,secretul...,sau cum sa-ti ia unul banii pe nimic
hai ca scot o carte unde voi scrie cum sa nu iei teapa si save your money la pret bun
Trebuie sa te dezamagesc, exista si se poate face acest lucru.Aatazi am terminat cu lamelele de inox, leam conectat la baterije si pot sa ma laud putin, generatorul meu produce 2L DE HIDROXIL IN INTERVAL DE 1:23 MINUTE, urmeaza sa-i gasesc locul sub capota.
Conduc un audi 80, de 1800 cm3.
Cind termin instalacija, poate fac si un mic film. Pina atunci, mult succes curajosilor care vor sa incerce. Fiti ATENTI gazul provenit prin electroliza apei este foarte periculos, nu are miros, nici culoare. explozija este mai mare de 1000 de ori fata de vapori de benzina.
todor74 is offline   Reply With Quote
Old 04-09-12, 20:37   #33
HondaD

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 63
Default Re: Masina cu alimentare cu apa ... Oare ?

ai reusit ceva?
HondaD is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 16:31   #34
todor74

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 3
Default Re: Masina cu alimentare cu apa ... Oare ?

Quote:
Originally Posted by HondaD View Post
ai reusit ceva?
Salut fratilor,am facut un generator de hidrogen de 16 plati,+NNNN-NNNN+NNNN-,apa din gen este amestecata cu soda caustika NaOH la un procent de 0,05%, 5 gr/1L apa distilata.La un curent de 5A produce oproximativ 0,4L de HHO gaz.
Comsumul ia scazut cu 1l.aia inseamna aproximativ 20%, motor lucra mai linistit,si nu mai am nici un miros la esapament.
Imi cer scuze daca am folosit cuvinte care nu au inteles, din 1995 tzraiesc in croatia si gramatica nu-mi chiar stralucita, daca va intereseaza aceasta tehnologhie, puteti sa-mi puneti intrebari.
Voi ajuta cit pot si stiu.
todor74 is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 22:59   #35
HondaD

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 63
Default Re: Masina cu alimentare cu apa ... Oare ?

deci chiar merge doar cu apa?
HondaD is offline   Reply With Quote
Old 09-09-12, 02:22   #36
todor74

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 3
Default Re: Masina cu alimentare cu apa ... Oare ?

Quote:
Originally Posted by HondaD View Post
deci chiar merge doar cu apa?
da de unde frate, pentru a merge numai cu hidrogenul produs din apa, ar trebui sa avem o productie de 170 de litri pe minut.
Acest gaz, hidrogen din apa este un aditiv benzinului care inbunatateste arderea in piston,astfel avem 100% arderea benzinului injectat in motor,
Dupa cum stim toti, nici un motor nu are ¸100% ardere, dupa cite stiu aproximativ 30% din benzina injectat in motor nu se arde si se arunca pe teava de esapament in forma de fum si gaze daunatoare, deaceia indrustrija de masini au dezvoltat atita elektronica si numeroase sonde.
Cu ajutorul hidrogenului, noi obtinem o ardere a combustibilului de 100%, dar avem problema cu Lambda sonda, ea citeste prea mult oxigen in teava de esapament si trimite semnal Ecu-lui ca amestecul este prea sarac, si atunci Ecu pompeaza mai multa benzina.
De acea acest tip de generator are mai mult succes la masini vechi care nu au Ecu. foarte bine s-a aratat la motoarele dizel unde au reusit sa reduca conssumul pina la 30-50%.
Cantitatea nominala de hidrogen care avem nevoje este de 1/3 in raport cu cubicajul motorului,daca avem un motor de 1000cm3, nu ne trebuie mai mult de 0,3L/min,productie pe minut.La o asemenea cantitate de gaz nu exixta pericol de nici un fel de explozije, sau rateuri in carburator
Astfel de generatoare nu komsuma mai multe de 6A pentru a produce 0,3L.
Bateria si alternatorul nici nu simt acest consum de energhie.
Tot ce vedeti pe youtube si declarati ce fac alti ca au scazut peste 50% sint basme. La o masini cu tehnologie moderna nu este posibil sa reducem consumul mai mult de 20%.

Acuma sint in desfasurarea unui nou sistem de generator, va voi tine la curent cu descoperirile mele.
todor74 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-12, 12:17   #37
lucian stefan

Stage 1
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 12
Thumbs up Re: Masina cu alimentare cu apa ... Oare ?

da
se poate masina mea merge cu apa si nu doar a mea
fac si montez astfel de instalatii

Last edited by aleks; 31-10-12 at 23:30.
lucian stefan is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 16:35   #38
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Default Re: Masina cu alimentare cu apa ... Oare ?

Quote:
Originally Posted by lucian stefan View Post
da
se poate masina mea merge cu apa si nu doar a mea
fac si montez astfel de instalatii
si daca nu face ceea ce promiteti ce se intampla? se da un fel de money back guarantee?
NOScox is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 19:50   #39
lucian stefan

Stage 1
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 12
Default Re: Masina cu alimentare cu apa ... Oare ?

Quote:
Originally Posted by NOScox View Post
si daca nu face ceea ce promiteti ce se intampla? se da un fel de money back guarantee?
nu merge doar cu apa
era bine
face o economie de 20-25%, la care se adauga un surplus de putere,oun mai bun mers al motorului care merge fara calamina si implicit naxe mult mai bune
am facut demersuri la RAR pentru omologare cu conditia sa fie masini hibrid
Asta e ce promit eu
lucian stefan is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -