Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 15-10-10, 00:28   #1
catharsis3k

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 40
Default Cum scap de masina ?

Am cetatenie dubla Canadiana/Romana si acum vreo 6 ani am adus o masina din Canada in Romania. Am circulat aproape 5 ani cu ea ( pana prin Februarie 2010 ) fara probleme, desi politia ma oprea destul de des pentru diferite verificari. Am avut si permisul suspendat de catre Politia Romana pentru viteza dar tot nu au remarcat ca masina era de prea mult timp in tara.

Am avut mereu talonul platit si la zi in Canada si permisul de conducere era tot Canadian.

Acuma m-am restabilit in Canada si as vrea intr-un fel sa scap de masina din Romania. Cred cam incalcat ceva prevederi legale prin faptul ca am tinut-o atata timp in Romania fara sa o inmatriculez.

Dupa cateva cautari, masina ar indeplini standardele euro 3 daca se face testul dinamic la RAR. Problema este ca taxele vamale + accize ( are motor de 2500 ) + tva duce la o taxa destul de mare care nu se merita la o masina veche de 10 ani.

As dori sa stiu ce optiuni am pentru a nu mai fi posesorul acestei masini. Daca iau si niste bani pe ea ar fi si mai bine. Pana acum m-am gandit la:

1. Sa o duc la fier vechi
2. Sa o vand cuiva
3. Sa o inmatriculez in bulgaria si sa o vand dupa

O sa-mi puna cineva intrebari daca o duc la fier vechi ?
Daca incerc sa ies cu ea din tara la Bulgari, presupun ca la vama o sa se ia de mine deci nu stiu daca e o idee prea buna.

Masina este un Mercury Cougar V6 din 2000 in stare buna de functionare cu 135 000km la bord.
catharsis3k is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 00:37   #2
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Cum scap de masina ?

o dezmembrezi si o vinzi pe bucati,dar trebuie sa vezi cum scapi de platit impozit in canada(se plateste ca si la noi impozit anual? )
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 00:43   #3
catharsis3k

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 40
Default Re: Cum scap de masina ?

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
o dezmembrezi si o vinzi pe bucati,dar trebuie sa vezi cum scapi de platit impozit in canada(se plateste ca si la noi impozit anual? )
pai impozit nu mai platesc din Martie anul asta de cand am 'remizato'. Aceasta procedura se foloseste aici cand practic scoti masina din circulatie pe propria raspundere. De obicei o masina se 'remizeaza' pe timpul iernii, sau verii si nu mai platesti nimic.

Am sa revin in Romania in Noiembrie pentru cateva saptamani si nu prea o sa am timp sa o vand pe bucati. Singura treaba care poate as reusi sa vand repede e sistemul audio care este (era) ft performant.

2 Subwoofere Infiniti Kappa Perfect, amplificator 2x 300W @4ohms pentru suburi, amplificator 4 x 75W pentru boxe interior, 2 seturi Infiniti Components pe fata si 2 boxe Boston Acoustics pe spate. Mai am si un condensator parca.

Daca o duc la fier vechi, iau ceva bani cash pe ea sau aia dau numai cupoane ?
catharsis3k is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 00:54   #4
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cum scap de masina ?

la fier vechi iei un cupon pe care o sa iei maxim 7 mil.....
deci nu e treaba....

las-o la un prieten de incredere sa se ocupe de dezmembrarea ei.....
__________________



contact 0766-671407
jakal is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 01:01   #5
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Cum scap de masina ?

Cel mai bine ar fii inmatricularea in BG dar nu stiu daca se poate pentru ca nu e din UE . Pune anunt cu ea asa cum e , poate o vinzi la cineva.
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 01:01   #6
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Cum scap de masina ?

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
o dezmembrezi si o vinzi pe bucati...
Este vorba de un Mercury Cougar V6 ,o masina atat de rara incat se poate scoate din schema o asemenea versiune.
Se poate incerca in prima instanta vanzarea ei in starea ei actuala.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 16:34   #7
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Cum scap de masina ?

Din moment ce-i gemana cu Ford Cougar... eu zic ca merge si pe piese

The Ford Cougar is a mid-sized coupé sold in the European market between 1999 and 2002. The car was named after the Mercury vehicle. It was originally intended to be the third generation Probe, but after a rationalisation of the three coupés available in the USA, the Probe name was dropped in favour of the Cougar. It is identical to the US Mercury version, except for badging and right-hand-drive in the UK only.
__________________
If you go fast you die fast

Last edited by Herbas; 15-10-10 at 16:36.
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 16:47   #8
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Cum scap de masina ?

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Din moment ce-i gemana cu Ford Cougar... eu zic ca merge si pe piese

The Ford Cougar is a mid-sized coupé sold in the European market between 1999 and 2002. The car was named after the Mercury vehicle. It was originally intended to be the third generation Probe, but after a rationalisation of the three coupés available in the USA, the Probe name was dropped in favour of the Cougar. It is identical to the US Mercury version, except for badging and right-hand-drive in the UK only.
geamana siameza,aceeasi Marie cu alta palarie,ce-i drept motorul v6 e mai rar pe ele,la fel cum si probele cu v6 e destul de scump la vedere

catharsis3k accept eu masina ca donatie si o fac masina de liniute
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 05-04-11, 16:45   #9
Atma

Stage 1
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 10
Default Re: Cum scap de masina ?

Si eu am un Mercury Cougar Eliminator dar cu motor de 3L Turbo. Astea sunt chiar mai rare decat Mercury Cougar standard cu motor de 2,5 (respectiv: Zn, Ce, St 200...) S-au fabricat doar aproxmativ 800 bucati dupa care sa sistat productia si din motivul asta au ajuns sa fie foarte rare si scumpe.

Norocul meu a fost ca masina a fost adusa din USA de un ofiter american si inmatriculata deja in Germania. Chiar si asa am avut probleme mari cu inmatricularea in Romania deoarece la RAR nu apare in listele de omologare. Dupa aproape doua luni de asteptari, stress si umblaturi am reusit sa o omologhez si am primit Euro 4. Oricum s-a meritat sa o inmatriculez in Romania deoarece eu locuiesc (part time) in Austria iar aici taxele la motoare mari sunt astronomice.

Cat despre compatibilitate cu Ford Cougar nu stiu ce sa zic
La asta ce am eu, cei de la Mercury au adaptat modelul standard CN pentru motor Turbo de 276 CP, 3Litri... Deci sunt diferente mari la motor, directie, frane, suspensii si chiar la caroserie dimensiunile sunt un pic mai mari. Nu stiu acum cat de compatibile sunt celelate modele de Mercury Cougar cu Ford Cougar dar cu siguranta multe piese se potrivesc.

Oricum parerea mea e ca merita sa incerci sa o inmatriculezi. Ca look, Cougar-urile arat de 10 ori mai bine decat multe ale masini mai noi si mult mai scumpe. Sunt destul de rare si atrag multe priviri. Vreau sa zic, ca dupa al meu intorc capul si aia cu Porsche sau alte modele tari.

Succes !


Atma is offline   Reply With Quote
Old 05-04-11, 17:59   #10
Jdm-Motors

Stage 4
 
Jdm-Motors's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 198
Member of:
[Honda]
Default Re: Cum scap de masina ?

Vinde-o asa cum e,neinmatriculata. Nu se merita nici s-o aduci in Canada ,masina nu prea mai valoreaza mare lucru.
Jdm-Motors is offline   Reply With Quote
Old 22-11-11, 10:36   #11
nbogdan

Stock
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 1
Default Re: Cum scap de masina ?

Mai ai masina ?
nbogdan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -