Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 25-11-06, 13:10   #1
neb1dalex

Stage 2
 
neb1dalex's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 58
Post Sunetul Esapamentelor Tuning Pe motoare cu 4 cilindrii. Sunteti multumiti?

Exista cazuri cand esapamentele tuning nu suna puternic pe motoare cu 4 cilindrii. Este normal sau este defectiune tehnica. Am vazut cazuri cand suna bine si cand nu. Este adevarat ca un motor benzinar ruleaza la turatii mai mari decat unul diesel, lucru cre influenteaza direct, dar nu ar trebui sa sune bine si pe diesel? Ce face diferenta? Ce folositi voi? Sunteti multumiti?
__________________


Mercedes 124 200D CV 11 UNU :: Mercedes 123(Cobra) 200D CV 89 ALY :: Mercedes 123(Cobra) 2400D :: Am avut si Mercedes 115(Bot de cal) 200D, si daca o sa imi schimb masina, tot Mercedes va fi.
neb1dalex is offline   Reply With Quote
Old 25-11-06, 13:49   #2
metal_militia
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
metal_militia's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 882
Member of:
[X-Team Racing Club]
[Design Team]
[SKODA]
[RENAULT]
Default Re: Sunetul Esapamentelor Tuning Pe motoare cu 4 cilindrii. Sunteti multumiti?

pai daca vrei sunet asa-ti trebe ...evacuarile astea "sport" sunt pt performanta si asta se poate obtine si cu un sunet obisnuit...nu tot ce are roti e tokyo drift

imi place semnatura ta
__________________
Dimensiunea maximă admisă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli !
metal_militia is offline   Reply With Quote
Old 25-11-06, 14:10   #3
neb1dalex

Stage 2
 
neb1dalex's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 58
Default Re: Sunetul Esapamentelor Tuning Pe motoare cu 4 cilindrii. Sunteti multumiti?

Pai in principal eu as vrea sunet, nu neaparat perofrmanata, k eu(fiul) am 17 ani si dau de carnet in decembrie-ianuarie. Si pana nu prind experienta nu o sai dau prea tare, da sa dea impresie. Si oricum nu vreau sa ajung chiar asa departe ca in tokyo drift.

Last edited by neb1dalex; 25-11-06 at 14:14.
neb1dalex is offline   Reply With Quote
Old 30-11-06, 20:01   #4
OctaviaRS

Stage 4
 
OctaviaRS's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 217
Default Re: Sunetul Esapamentelor Tuning Pe motoare cu 4 cilindrii. Sunteti multumiti?

nush ce face diferentza...dar folosesc BORLA...tot traseul este schimbat si nu da cum vreau eu...mie mi-au zis aia din start ca nu o sa scoata sunet tare....dar nu au zis nimic de motoarele cu 4 cilindri...au zis de masinile TURBO benzina/diesel asta mi se pare absurd...oricum incompetenti oamenii(nu zic cine ca poate se supara unii), dar trebuia sa ma duc in alta parte...cand au aujuns la catalizator m-au intrebat pe mine ce sa faca? asta e intrebare de oameni care pun tobe de o viatza sa zic asa...catalizatorul meu are 2 sonde si ei vroiau sa anuleze una din ele....pai daca aia de la skoda au pus 2..se gasesc niste incompetentzi sa anuleze ei una ca sa faca sunet...l-em zis sa le puna cum stiu si sa-mi taie chitantza mai repede...in final 10mil date si sunet aproape deloc...((((((((((
__________________
fast fast fast...i like to run so fast
OctaviaRS is offline   Reply With Quote
Old 30-11-06, 23:27   #5
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Sunetul Esapamentelor Tuning Pe motoare cu 4 cilindrii. Sunteti multumiti?

Quote:
Originally Posted by OctaviaRS View Post
nush ce face diferentza...dar folosesc BORLA......in final 10mil date si sunet aproape deloc...((((((((((


Borla de 10 milioane????Alea-a pleuri de inox nu Borla.
Mai consultati nioste cataloage inainte de achizitii de astea.
Vrei sunet cumperi REMUS.
Pe a mea am SUPERSPRINT ,e motor cu 4 cil. si suna bine de tot ,poate prea tare.
Fugiti de tobele universale.
Tobele sport de calitate sint dedicate.
Fiecare model are tobele sale ,calculate si realizate exact pt. acel model.
Orice benzinara in 4 timpi ,poate fi facuita sa sune bine cu tobe adevarate.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 01-12-06, 11:42   #6
DjVictor

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 349
Default Re: Sunetul Esapamentelor Tuning Pe motoare cu 4 cilindrii. Sunteti multumiti?

din ce material e facuta toba sport ? si am auzit si ceva de toba dublu filtrata ... ce inseamna ?
DjVictor is offline   Reply With Quote
Old 01-12-06, 11:44   #7
neb1dalex

Stage 2
 
neb1dalex's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 58
Thumbs up Re: Sunetul Esapamentelor Tuning Pe motoare cu 4 cilindrii. Sunteti multumiti?

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Borla de 10 milioane????Alea-a pleuri de inox nu Borla.
Mai consultati nioste cataloage inainte de achizitii de astea.
Vrei sunet cumperi REMUS.
Pe a mea am SUPERSPRINT ,e motor cu 4 cil. si suna bine de tot ,poate prea tare.
Fugiti de tobele universale.
Tobele sport de calitate sint dedicate.
Fiecare model are tobele sale ,calculate si realizate exact pt. acel model.
Orice benzinara in 4 timpi ,poate fi facuita sa sune bine cu tobe adevarate.
In sfarsit un raspuns perfect pentru acest thread. Bravo turbojack.
neb1dalex is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 21:05   #8
OctaviaRS

Stage 4
 
OctaviaRS's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 217
Default Re: Sunetul Esapamentelor Tuning Pe motoare cu 4 cilindrii. Sunteti multumiti?

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Borla de 10 milioane????Alea-a pleuri de inox nu Borla.
Mai consultati nioste cataloage inainte de achizitii de astea.
Vrei sunet cumperi REMUS.
Pe a mea am SUPERSPRINT ,e motor cu 4 cil. si suna bine de tot ,poate prea tare.
Fugiti de tobele universale.
Tobele sport de calitate sint dedicate.
Fiecare model are tobele sale ,calculate si realizate exact pt. acel model.
Orice benzinara in 4 timpi ,poate fi facuita sa sune bine cu tobe adevarate.
pai asta e beleaua..ca am fost FRAIER si nu am consultat nimic...am zis ca deh..oamenii se pricep..ca mai intai am fost si am vb cu ei si...da facem dregem si in final nu am facut nimic...mi-au zis sa schimb si catalizatorul daca vreau sunet si ma mai ducea 300EUR peste...am gresit..suport...cum mai dau de bani..le dau jos si REMUS o sa scrie pe ele
OctaviaRS is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 21:07   #9
OctaviaRS

Stage 4
 
OctaviaRS's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 217
Default Re: Sunetul Esapamentelor Tuning Pe motoare cu 4 cilindrii. Sunteti multumiti?

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Borla de 10 milioane????Alea-a pleuri de inox nu Borla.
Mai consultati nioste cataloage inainte de achizitii de astea.
Vrei sunet cumperi REMUS.
Pe a mea am SUPERSPRINT ,e motor cu 4 cil. si suna bine de tot ,poate prea tare.
Fugiti de tobele universale.
Tobele sport de calitate sint dedicate.
Fiecare model are tobele sale ,calculate si realizate exact pt. acel model.
Orice benzinara in 4 timpi ,poate fi facuita sa sune bine cu tobe adevarate.
foarte tare raspunsul tau...BRAVO...si merci mult pt el
OctaviaRS is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 22:29   #10
Cristi_XP

Stage 5
 
Cristi_XP's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,393
Member of:
[Moderators]
[DACIA]
Default Re: Sunetul Esapamentelor Tuning Pe motoare cu 4 cilindrii. Sunteti multumiti?

Vezi ca poate ai traseul sport,si din pacate poate finala e doar inox nu e d-aia sport,ca am auzit ca la borla mai pun asa...degeaba ai tot traseul cand finala o ai d-aia care nu face zgomot
__________________

Cristi_XP is offline   Reply With Quote
Old 04-12-06, 08:31   #11
OctaviaRS

Stage 4
 
OctaviaRS's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 217
Default Re: Sunetul Esapamentelor Tuning Pe motoare cu 4 cilindrii. Sunteti multumiti?

Quote:
Originally Posted by Cristi_XP View Post
Vezi ca poate ai traseul sport,si din pacate poate finala e doar inox nu e d-aia sport,ca am auzit ca la borla mai pun asa...degeaba ai tot traseul cand finala o ai d-aia care nu face zgomot
e din inox dar e si sport....dar cum am zis si mai inainte ei mi-au zis ca nu o sa scoata sunet pt ca masina e Turbo si mi-au zis de niste site...ca o sa se topeasca, cu timpul si o sa fie mai tare sunetu (scoate ceva sunet,dar daca o turez mult turatzia motorului acopera sunetul tobei...asta ma enerveaza...dar daca e incinsa..la 2.500 face frumusel...
)

Last edited by OctaviaRS; 04-12-06 at 08:35.
OctaviaRS is offline   Reply With Quote
Old 05-12-06, 18:07   #12
Cristi_XP

Stage 5
 
Cristi_XP's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,393
Member of:
[Moderators]
[DACIA]
Default Re: Sunetul Esapamentelor Tuning Pe motoare cu 4 cilindrii. Sunteti multumiti?

Aaa pai inseamna ca nu ai demult toba..asteapta vreo luna sa se arda filtrele alea din ea..dup`aia o sa inceapa sa urle ....se aude la mine doar cu finala powerfull pe logan de 1.6 ca dreq...Dar asteapta vreo luna doua..pana se ard filtrele Pe loc nu iti prea urla..decat in sarcina..pe loc se aude mai tare motorul...asteapta si o sa vezi
Cristi_XP is offline   Reply With Quote
Old 07-12-06, 17:33   #13
OctaviaRS

Stage 4
 
OctaviaRS's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 217
Default Re: Sunetul Esapamentelor Tuning Pe motoare cu 4 cilindrii. Sunteti multumiti?

Quote:
Originally Posted by Cristi_XP View Post
Aaa pai inseamna ca nu ai demult toba..asteapta vreo luna sa se arda filtrele alea din ea..dup`aia o sa inceapa sa urle ....se aude la mine doar cu finala powerfull pe logan de 1.6 ca dreq...Dar asteapta vreo luna doua..pana se ard filtrele Pe loc nu iti prea urla..decat in sarcina..pe loc se aude mai tare motorul...asteapta si o sa vezi
am toba din Mai pe masina.....adevarat...de atunci si pana acum se simte ceva diferentza...probabil si ca o aud mereu si nu observ diferentza
OctaviaRS is offline   Reply With Quote
Old 08-12-06, 02:36   #14
Cristi_XP

Stage 5
 
Cristi_XP's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,393
Member of:
[Moderators]
[DACIA]
Default Re: Sunetul Esapamentelor Tuning Pe motoare cu 4 cilindrii. Sunteti multumiti?

Mda...eu aveam filmuletze facute cu sunetul inainte sa pun toba,dupa ce am pus toba imediat,si ceva mai recente...si credema se observa diferenta :P
Cristi_XP is offline   Reply With Quote
Old 08-12-06, 12:58   #15
neb1dalex

Stage 2
 
neb1dalex's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 58
Arrow Re: Sunetul Esapamentelor Tuning Pe motoare cu 4 cilindrii. Sunteti multumiti?

Quote:
Originally Posted by Cristi_XP View Post
Mda...eu aveam filmuletze facute cu sunetul inainte sa pun toba,dupa ce am pus toba imediat,si ceva mai recente...si credema se observa diferenta :P
Pune si aici cateva din ele, sa auzim si noi si sa comparam...
neb1dalex is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -