Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 23-07-11, 12:01   #1
maryus25

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 37
Default Daca ai avea 10 000 de euro?

Daca ai avea 10 000 de euro pentru a achizitiona o masina ce ai alege una noua sau una sh, din ce clasa sa faca parte.

Cu intrebarea asta se confrunta un prieten care are la dispozitie maxim 10 000 si nu stie ce sa aleaga una noua sau una sh, cu banii astea eu i-am recomandat una sh si ar avea de unde alege masini frumoase si economice.
maryus25 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 05:22   #2
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Daca ai avea 10 000 de euro?

O duba... Zi si tu ce vrea omu (coupe,cabrio,hatch,sedan,break etc.) si alte preferinte.
Ce masina noua cat de cat ok sa-ti iei de 10 mii ?... Da' bine sunt logan, clio, spark si alte d'astea dar eu daca as avea pitici pt masina noua as mai strange ceva.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 10:32   #3
maryus25

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 37
Default Re: Daca ai avea 10 000 de euro?

Quote:
Originally Posted by maverick1508 View Post
O duba... Zi si tu ce vrea omu (coupe,cabrio,hatch,sedan,break etc.) si alte preferinte.
Ce masina noua cat de cat ok sa-ti iei de 10 mii ?... Da' bine sunt logan, clio, spark si alte d'astea dar eu daca as avea pitici pt masina noua as mai strange ceva.
el ar vrea un break, eu i-am recomandat sa se orienteze la una sh gen ( opel astra, ford mondeo, volkswagen), inca studiaza piata si noi si sh omu e mai lent sa zic asa, e atent la orice detaliu, se hotaraste mai greu
maryus25 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 13:18   #4
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Daca ai avea 10 000 de euro?

E clar, sigur nu-si ia sh decat daca are 1mie de km si stata in garaj de la cumparare pana acum. Iti recomand sa nu te duci la vizionari cu el daca stai rau cu timpul/nervii
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 13:35   #5
maryus25

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 37
Default Re: Daca ai avea 10 000 de euro?

trebuie sa-l ajut , o sa merg cu el intr-un targ auto poate ii ia ochii vreo masina, nu se stie de unde sare iepurele
maryus25 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 13:50   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Daca ai avea 10 000 de euro?

Combi?

Opel Vectra 1.9 CDTi 150 CP, gasesti cu absolut toate dotarile, sub 100.000 de km.
Alfa 159 SW 1.9 MultiJet 150 CP.
Saab 9-3 SportWagon 1.9 TiD 150 CP.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 14:08   #7
maryus25

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 37
Default Re: Daca ai avea 10 000 de euro?

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Combi?

Opel Vectra 1.9 CDTi 150 CP, gasesti cu absolut toate dotarile, sub 100.000 de km.
Alfa 159 SW 1.9 MultiJet 150 CP.
Saab 9-3 SportWagon 1.9 TiD 150 CP.
bun Vectra si Saab doua masini care isi merita banii
maryus25 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 14:13   #8
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Daca ai avea 10 000 de euro?

in 10 k se poate lipi de o Kia/Hyundai i30....noua prin programul rabla iese sub 10000 sau poate incerca varianta second a acelorasi modele cu maxim 2 ani vechime...eu asa as face... vazusem un ceed din 2009 cu vreo 30000 km sub 7000; in 10k iese din discutie logan, aveo spark sau alte under extra low cost....de la kia are si varianta sw
__________________
Arguing on a forum is like runing on special olympics: even if you win, you're still retarded
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 14:15   #9
obisnuit

Stage 3
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 121
Default Re: Daca ai avea 10 000 de euro?

Vectra combi e absolut hidos, arata ca un dric.In rest motor bun, spatiu enorm, dotari peste medie la banii astia.
Alfa arata foarte fain, dar este Alfa, chiar daca motorul e bun si economic . Spatiul e cel mai mic dintre astea 3 la alfa .
La fel Saab arata ok, mai bussines putin , dar spatiu mai mic decat in Opel . Motorul e acelasi , insa intretinerea e catastrofa daca o faci la reprezentanta.
Variante la 10k euro ar mai fi si passat b7 care e o masina echilibrata,calitate finisari foarte buna,eleganta; 407 sw care desi e concept vechi este o masina buna si il iei chiar mai ieftin cu dotari spre full , trapa panoramica si alte balarii.In plus motoarele hdi sunt un etalon de fiabilitate.
Ford Mondeo break iar e o masina misto, spatiu absolut de sufragerie in spate insa la 10 k euro nu cred sa gasesti sub 100 mii km.
In rest , cred ca am facut un rezumat, evident ca masini sub 10k euro din gama asta se gasesc , dar ma refeream la masini bune, nu din cele aduse cu 300 mii la bord si vandute cu 88.000 km in bord ,lustruite , parfumate etc.
obisnuit is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 14:43   #10
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Daca ai avea 10 000 de euro?

Quote:
Originally Posted by obisnuit View Post
Vectra combi e absolut hidos, arata ca un dric.In rest motor bun, spatiu enorm, dotari peste medie la banii astia.
Alfa arata foarte fain, dar este Alfa, chiar daca motorul e bun si economic . Spatiul e cel mai mic dintre astea 3 la alfa .
La fel Saab arata ok, mai bussines putin , dar spatiu mai mic decat in Opel . Motorul e acelasi , insa intretinerea e catastrofa daca o faci la reprezentanta.
Variante la 10k euro ar mai fi si passat b7 care e o masina echilibrata,calitate finisari foarte buna,eleganta; 407 sw care desi e concept vechi este o masina buna si il iei chiar mai ieftin cu dotari spre full , trapa panoramica si alte balarii.In plus motoarele hdi sunt un etalon de fiabilitate.
Ford Mondeo break iar e o masina misto, spatiu absolut de sufragerie in spate insa la 10 k euro nu cred sa gasesti sub 100 mii km.
In rest , cred ca am facut un rezumat, evident ca masini sub 10k euro din gama asta se gasesc , dar ma refeream la masini bune, nu din cele aduse cu 300 mii la bord si vandute cu 88.000 km in bord ,lustruite , parfumate etc.
alfa arata "fain" dar este alfa?.....ce vrei sa zici cu asta?
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 14:50   #11
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Daca ai avea 10 000 de euro?

evident se referea la mult laudata fiabilitate a masinilor italiene....cu toate ca personal cunosc posesori de alfa care nu au bagat in alfa cumparata sh nimic altceva decat benzina si consumabile....insa daca ai de bagat ceva...atunci poti sa iti vinzi linistit soacra la ce preturi se practica pentru unele piese.....in plus sunt masini care necesita mecanici priceputi la marca....si cum in romania mecanici de alfa gasesti la fiecare colt de strada...ai inteles ideea; in rest...faine masini...din alfa 159 nu as mai fi vrut sa ma mai dau jos...m-as fi mutat cu totul la volan
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 14:58   #12
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Daca ai avea 10 000 de euro?

Quote:
Originally Posted by maryus25 View Post
el ar vrea un break, eu i-am recomandat sa se orienteze la una sh gen ( opel astra, ford mondeo, volkswagen), inca studiaza piata si noi si sh omu e mai lent sa zic asa, e atent la orice detaliu, se hotaraste mai greu
mi se pare normal sa fie asa...pentru cei mai multi romani 10k sunt o caciula de bani...iar astea nu mai sunt vremuri sa iei ce-ti pica in mana pe principiul "daca iau teapa o dau mai departe la alt fraier" cu atat mai mult cand ai variante destule...daca nu il grabeste nimic atunci sa caute pana gaseste ce ii place....masinile second nu se scumpesc cu siguranta si nici ofertele nu dispar...din punctul meu de vedere acesta este momentul cel mai bun pentru a lua o masina daca vrei sa o ti timp indelungat....si evident cel mai prost de a vinde o masina aproape noua
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 27-07-11, 11:38   #13
maryus25

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 37
Default Re: Daca ai avea 10 000 de euro?

Eu l-am indrumat catre in opel astra h break, 1.9 CDTI, 150 CP, 6 trepte, o masina care sincer mie mie se pare buna pentru drumurile noastre, mai ales daca pe parcurs ai parte de vreo problema cu masina, (defectiune piese) si nu iti permiti sa o cumperi noua, parcurile de dezmembrari sunt pline.
maryus25 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-11, 11:03   #14
maryus25

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 37
Default Re: Daca ai avea 10 000 de euro?

o intrebare... Motoarele in 3 cilindri vibreaza in general? sunt mai zgomotoase fata de cele in 4?
maryus25 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -