Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 21-11-04, 22:31   #1
Ovidiu

Stage 4
 
Ovidiu's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 184
Default Legile circulatiei: ce parere aveti?

Priviti schita de mai jos, analizati-o si spuneti-mi va rog ce parere aveti

Eu am patit-o si nu sunt de acord cu urmarile: eram in masina 1 iar in momentul impactului eram oprit pe linia de tranvai asteptand sa treaca, dar in loc sa treaca linistit a intrat in mine

Avea viteza, era pe linia de tranvai, iar cu putin viraj de dreapta ma putea evita fara nici o problema pe banda 1 sau 2; dar abia daca a franat 1 metru, fara sa schiteze nimic

Inteleg ca am avut vina pt faptul ca aveam 'cedeaza', dar credeti ca meritam asa ceva? adica 5 milioane amenda + 3 luni permisul luat; amenda era min 1.500.000 si max 5.000.000
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	acc.jpg
Views:	113
Size:	34.0 KB
ID:	13119  
__________________
Tractari auto non stop
Ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 21-11-04, 22:34   #2
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

dak vroia omu` sa isi schimbe vreo aripa pe asigurarea ta a procedat corect .... nu ai cum sa dovedesti k stateai pe loc si scrie clar in carte k ai voie sa mergi si pe linia de tramvai dak crezi k asta era vina lui .... deci are dreptate dar e bulangeala pe fatza dak putea sa te ocoleask.... il bateam cu masina peste dintzi
steph is offline   Reply With Quote
Old 21-11-04, 22:57   #3
Ovidiu

Stage 4
 
Ovidiu's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 184
Default

Inteleg ca era pe linia de tranvai, dar un sfert din masina era pe contrasens cu toate ca era linie continua; cand am spus asta politistului, a spus ca atata timp cat din fata nu vine nimeni, ai voie sa circuli cum vrei tu, tot drumul apartinandu-ti (ca in desenul de mai jos); eu unul nu prea inteleg de ce a avut dreptate

A avut noroc ca eram cu o Ascona terminata, ca daca eram cu Manta cred ca faceam ceea ce faceai si tu; la urma urmei nici nu credeam ca se va ajunge la asta; am plecat cuminte la sectie crezand ca ii dau asigurarea si scap cu o amenda mica

Mai degraba era neatent sau incepator, pt ca avea o Calibra destul de aranjata

In fine; am gresit, a gresit, nu conteaza; dar credeti ca politistul a procedat corect? puteam ajunge la ceva mai frumos, cred eu si asta nu depindea de spaga

Pt asta cred ca trebuie ca de acum inainte sa merg in fata lor pe contrasens, ca nu au ce sa imi faca cat timp nu vine nimic din fata (chiar daca e linie continua)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	acc2.jpg
Views:	106
Size:	19.8 KB
ID:	13120  
Ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 21-11-04, 23:04   #4
aR99bMw

Stage 5
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,856
Default

fain desenu
aR99bMw is offline   Reply With Quote
Old 22-11-04, 00:18   #5
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Ovidiu\"
Pt asta cred ca trebuie ca de acum inainte sa merg in fata lor pe contrasens, ca nu au ce sa imi faca cat timp nu vine nimic din fata (chiar daca e linie continua)
sigur nu te-a fraieri? politistul. daca e linie continua, nu ai voie sa treci pe pe sensul celalat n ua ivoie sa intorci nu ai voie sa calci cu roata peste dung.
200SX is offline   Reply With Quote
Old 22-11-04, 00:23   #6
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Legile circulatiei: ce parere aveti?

parerea mea si sunt aproape sigurca e si cea corecta din punct de vedere legal este: tu nu ai dat prioritate, iar el incalcarea marcajului continu incalcare ce a avut ca urmare producerea unui accident, deci teoretic era sa va ia pe amandoi.

exemplu sa zicem ca el era beat mergea pe sensul lui, far sa calce dunga, tu nu-i dadeai prioritate te busea:

rezultat tie carent pt neacordare de prioritate lui pt bautura, ambi soferi vinovati, in momentul asta ambi raman fara carnet, asigurarile nu platesc nimika, asa trebuia sa fie si in cazul tau.
200SX is offline   Reply With Quote
Old 22-11-04, 00:34   #7
Ovidiu

Stage 4
 
Ovidiu's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 184
Default

da, ai dreptate, dar ne-a pus alcooltest-ul la amandoi si nu a iesit nimeni baut

eu sunt de acord ca i-am taiat fata, dar daca iti dai seama din frumoasa schita, eram foarte putin trecut de mijloc, iar el a intrat totusi in usa din fata

avea linie continua deci nu avea dreptul sa ma loveasca; cel mult sa imi ia bara sau aripa (dar nu usa, care era total pe contrasensul lui)

cred ca politistul se cunostea cu respectivul, ca prea nu i-a pus nici o intrebare; in fine, asta e
Ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 22-11-04, 17:11   #8
DJ10BOD

Stage 4
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 234
Default

Sunt scarbosi ba politzistii astea de-i in p*la mea!!!
DJ10BOD is offline   Reply With Quote
Old 22-11-04, 17:37   #9
aR99bMw

Stage 5
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,856
Default

De ce tot timpul are treaba un politst cu tine si te f*** daca ai masina modificata....??de asta mor de ciuda ...mai ales daca ai bmw )
daca mai faci si accident ceau permis pe fatza
__________________
j
aR99bMw is offline   Reply With Quote
Old 23-11-04, 01:09   #10
Ovidiu

Stage 4
 
Ovidiu's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 184
Default

BMW ai dreptate: stii de ce cred eu? la urma urmei noi, cei cu masini mai dragute suntem de fapt oponentii politistilor; daca nu am fi noi, pe cine ar mi alerga, darca nu am fi noi pe cine ar mai amenda si asa mai departe

Poate ar amenda doar pe cei mai slabi de inger, dar asa cum sunt ei 'lacomi' nu le ajunge si vor mai mult

Eu asa am fost atunci si am pierdut: am facut pe prostul, aveam doar un amarat de diesel si tot nu m-a iertat; prin urmare, cand mai avem de a face cu astfel de oameni trebuie sa le aratam ca sunt doar niste papagali ce stiu sa profite cand au actele noastre in mana. Asa ca nu merita nici macar sa le scoatem din portofel

In fine, ca deviem. Cert e ca daca ar fi mai 'oameni' cu noi, poate nu i-am mai vorbi de rau acum, aici. Nu credeti?
Ovidiu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -