Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 23-03-11, 10:41   #1
titanzzz

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 4
Default Schimbare viteze pe diesel?

Salut,
Am vazut pe net foarte multe discutii oarecum contradictorii si nu am reusit sa-mi fac o parere cu privire la urmatoarea intrebare:

Cand trebuie schimbata viteza la un motor diesel ?

Mentionez ca sunt posesorul unui Ford Fiesta 1.4 tdci din 2007. Un prieten are un Passat diesel cu transmisie automata si respectiva trece in treapta superioara pe la 3000 rpm.
(si inainte sa fiu trimis catre forumul ford, am intrebat acolo acum cateva zile si n-am primit nici un raspuns )

Merci!
titanzzz is offline   Reply With Quote
Old 30-03-11, 15:12   #2
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Schimbare viteze pe diesel?

Quote:
Originally Posted by titanzzz View Post
Salut,
Am vazut pe net foarte multe discutii oarecum contradictorii si nu am reusit sa-mi fac o parere cu privire la urmatoarea intrebare:

Cand trebuie schimbata viteza la un motor diesel ?

Mentionez ca sunt posesorul unui Ford Fiesta 1.4 tdci din 2007. Un prieten are un Passat diesel cu transmisie automata si respectiva trece in treapta superioara pe la 3000 rpm.
(si inainte sa fiu trimis catre forumul ford, am intrebat acolo acum cateva zile si n-am primit nici un raspuns )

Merci!
depinde de ce nevoi ai.daca umbli dupa consum poti schimba in 2000,daca te grabesti,o poti duce in 3000-4500.masina pe care o ai nu cred ca ai luat-o pentru raliu asa ca prima varianta e recomandata
__________________

My name is Beu...BomBeu!
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-11, 23:30   #3
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Schimbare viteze pe diesel?

eu personal spun ca pe la 2500 in sus ca daca este subturata atunci este nasol cauta s a schimbi la 2500 -3000 si ceva acolo este un consum destul d e bun si nu rupi masina din nici un punct d e vedere
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 20-04-11, 13:25   #4
teodtc

Stage 2
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 28
Default Re: Schimbare viteze pe diesel?

Trebuie sa-ti formezi propriul stil in functie de masina.

Am avut de-a face cu motoare diesel pe masinile din firma si dupa tipul soferului iti pot spune dezavantajele si avantajele.

La mers subturat se umple galeria si clapeta de admisie de funingine si trebuie curatata periodic. Vei afla la un moment dat ca mai trebuie sa-i cureti narile, sa o mai turezi din cand in cand sa se urneasca depunerile si mai ales sa se lubrifieze motorul complet. (A nu se citi ca nu se lubrifiaza daca nu mergi turat)

La mers turat se poarta schimbarea articulatiilor cam des (asta am observat la mine) pleci tare, mergi tare, ocolesti mai rar gropile, pe drumuri accidentate fortezi amortizoare, bucse, bielete, pivoti si ce-or mai fi.

Mai conteaza si constructia motorului si cutiei de viteze. Sunt unele care permit sa schimbi la 1500 rpm. Avem un Passat cu care merg cu 55km/h in viteza a 5-a, mai am un 206 in care viteza minima in viteza a 5-a este 60km/h altfel trepideaza si paraie din toate muchiile. (vorbesc de diesel-uri)

In concluzie parafrazez: trebuie sa iti formezi propriul stil in functie de masina. Nu exista cel mai bine sau cel mai corect, exista cel mai bine pentru tine sau cel mai corect pentru tine.

Succes si scuze pentru intarziere.
Cele bune.
teodtc is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -