Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 10-12-10, 16:36   #1
Sir Cryss

Stock
 
Sir Cryss's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 3
Default Stilo vs Logan vs Astra

Vreau sa intreb comunitatea 4tuning niste intrebari. In legatura cu o intrecere intre niste masini. Aceste masini sunt:

1. Fiat Stilo 1.9 JTD - diesel

2. Dacia Logan 1.6 MPI - benzina

3. Opel Astra 1.6 - benzina

# Vreau sa stiu daca ar fi puse aceste intr-o intrecere vreau sa stiu care masina va castiga.

# Din cate am auzit Fiatul ar trebuii sa nu aiba probleme cu cele 2 masini intr-o liniuta. Am auzit si ca motorul JTD este unul foarte puternic. Vreau sa aud ce spun profesionistii si cei care au experimentat asa ceva in viata reala.


Pe langa asta eu doresc in ami lua un Fiat Stilo de 1.9 JTD doresc sa stiu si alte intrebari:

1. Este un motor mai mare pentru Fiat Stilo decat cel 1.9 ?

2. Cati cai putere se pot pune pe Stilo, mai interesa mai mult prin Chip dar si prin alte metode e bine ? (maxim)

3. Este o masina buna pentru curse, pentru liniute, daca e sa cumpar un astfel de masina ( incepand cu motor de la 1.9 in sus ) merita banii ?


Cred ca cel mai important lucru este acesta:

Cei care aveti Fiaturi Stilo vreau sa stiu cum se comporta masina intr-o liniuta, s-au macar la ceva mini intreceri, cei care aveti asemenea masina, intreceti masini mai tari ca ale voastre si daca ati avut ceva "infrangeri" la o liniuta sa-mi spuneti ce masina de ce calibru va facut.
Sir Cryss is offline   Reply With Quote
Old 11-12-10, 23:28   #2
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Stilo vs Logan vs Astra

Salut din ce ai enumerat tu acolo observ ca vrei s a iti cumperi un fiat stilo jtd dar problema este ca o vrei pt ceva liniute sau mini curse si aici este cu adevarat o problema pt ca jtd nu este un motor de alergat la liniute si exista riscul 100% sa il faci pachet mai ales ca nui nou
acel motor este bun la consum dar nu la liniute ca putere orcum nu o s a scoti atat d e mult incat s a fiii fericit pe pista dar exista si varianta pe benzina ce a de 1.8 sau 2.4 care este cu adevarat bun pt ce vrei tu ...
asa ca pt liniute uita de acel jtd reorienteazate spre benzina este mai bun pt ce vrei tu
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 16:55   #3
Sir Cryss

Stock
 
Sir Cryss's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 3
Default Re: Stilo vs Logan vs Astra

Vreau sa spun ca da, vreau sa cumpar un fiat stilo, dar nu doar pentru liniute, vreau sa fie ca o masina normala, nu voi solicita motorul tot timpul la intreceri. Bineinteles prin oras la ce te poti astepta ? Iar cursele oficiale sunt putine si odata la hA hA...

Dar vreau sa intreb ce parere aveti de aceasta liniuta intre cele 3 masini, care va iesi victorioasa si de ce ? Ceva informatii despre fiecare masina mi-ar fi de folos.
Sir Cryss is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 18:25   #4
Nemesh17

Stage 4
 
Nemesh17's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 194
Default Re: Stilo vs Logan vs Astra

Depinde de distanta, la o liniuita de 100 de metrii nu este asa de clar, dar sigur dupa ce intra turbo-ul fiat-ului le lasa in urma pe celelalte doua. Eu recomand Fiat Stilo, avand in vedere consumul, cuplul si puterea. Sunt sigur ca dupa ce calci acceleratia tare o data ai sa stii ca ai facut o alegere buna.
__________________

Last edited by Nemesh17; 12-12-10 at 18:29.
Nemesh17 is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 12:13   #5
LiquidTW

Stage 1
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 23
Default Re: Stilo vs Logan vs Astra

La start eventual astra isi va face remarcata prezenta luand putin avans, deoarece sunt foarte sprintene 1.6 de pe astra, dar dupa vreo 100 de m, fiat stilo le va lasa pe aman2 in spate luandu-si un avans bun. Cand bagi piciorul intr-un fiat stilo 1.9 JTD 116 CP vei simti performanta, fiabilitate si o pozitie buna de condus fata de celalalte.
Si da po-ti da liniutze cu un fiat stilo 1.9 JTD lejer, dar trebuie sa iei in considerare ca diesel-urile nu sunt atat de rezistente pentru curse si liniutze dinastea. Daca dai una din pasti in pasti merge lejer. Consumul iarasi e foarte mic la ea.
Ai facut o alegere buna ! Salut !
LiquidTW is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 13:09   #6
robert333

Stage 2
 
robert333's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 36
Default Re: Stilo vs Logan vs Astra

Stilo este o masina foarte buna exceptie facand cateva probleme la electrica dar care se rezolva usor ,motorul de 1.9jtd este foarte bun ,iar consumul este mic in vedere cu performanta. => MERITA.

Si eu de indata ce fac rost de destui bani tot un Fiat Stilo 1.9 JTD ,si daca are si navigatia aia mare si plafon panoramic nu o sa mai vreau nimic...

Bafta si sa faci alegerea care ti se potriveste cel mai bine !
robert333 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -