Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 19-08-10, 11:42   #1
Vladish

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 34
Default Legat de permis

Salut! Sunt nou pe aici deci tin sa imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie.


Deci, am 17 ani si deja am inceput sa numar zilele pana la 18 cand pot lua permisul, intrebarea mea este, cu cat timp inainte pot da de permis si daca mi-ati putea recomanda un site de unde sa invat semnele de circulatie mai bine

A si la mecanica... ma cam bate, stiu cat de cat dar cand aud de chiuloasa/ciuloasa (nici acu nu mi-am dat seama) sau alte d'astea mi se incurca urechile in ele



Multumesc.

Last edited by Vladish; 19-08-10 at 11:53.
Vladish is offline   Reply With Quote
Old 19-08-10, 12:03   #2
cosmin300
VW Driver

Stage 3
 
cosmin300's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 141
Member of:
[VW]
Default Re: Legat de permis

De permis poti da, numai dupa ce implinesti 18 ani.
In schimb, te poti apuca de scoala de soferi cu maxim 3 luni inainte ( ceea ce nu recomand).
Referitor la semnele ce circulatie, iti recomand cartea de circulatie (cea care vine la pachet cu un cd), costa in jur de 38 de lei.
Si cu mecanica, e destul de simplu pentru examen, pentru ca la examen vor cadea 1, maxim 2 intrebari (cel putin teoretic asa ar trebui), si in cartea despre care iti vorbeam mai sus, sunt in jur de 30-40 de intrebari.
Daca le vei stii pe alea, mecanica e un capitol incheiat,pentru ca numai intrebari din acestea vei avea la examen.
Mai am o recomandare... dupa ce inveti cat de cat poti face chestionare pe www.drpciv.ro, unde testele sunt exact sub aceeasi forma ca la examen.
Tot ce pot sa-ti mai spun e... spor la invatat si bafta la examen !
__________________


cosmin300 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-10, 12:10   #3
Vladish

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 34
Default Re: Legat de permis

Multumesc pentru reply-ul promt

Legat de scoala de ce nu? doar de curios
Vladish is offline   Reply With Quote
Old 19-08-10, 13:46   #4
cosmin300
VW Driver

Stage 3
 
cosmin300's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 141
Member of:
[VW]
Default Re: Legat de permis

Quote:
Originally Posted by Vladish View Post
Multumesc pentru reply-ul promt

Legat de scoala de ce nu? doar de curios
Pai din cate ai scris tu.. iti doresti mult permisul
ceea ce te determina sa faci cat de repede poti cele 15 sedinte de condus
si scoala...dureaza minimum 5 saptamani.
Apoi vei avea 2 luni de repaus..in care aptitudinile practice se diminueaza, si trebuie sa-ti mai iei ore, ceea ce inseamna bani in plus.
cosmin300 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-10, 14:51   #5
Vladish

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 34
Default Re: Legat de permis

Acum am inteles multumesc din nou luna viitoare imi cumpar cartea si ma apuc de invatat
Vladish is offline   Reply With Quote
Old 20-08-10, 00:13   #6
13MMH

Stock
 
13MMH's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 9
Default Re: Legat de permis

De scoala te poti apuca cu 3 luni inainte de a implini 18 ani.Examenul il poti sustine numai dupa ce ai implinit 18 ani. Iti recomand cartea de la editura national.Eu am invatat dupa ea si l-am luat fara probleme (acum cateva zile),are intrebari din tot...mecanica,indicatoare,semnalele politistilor,eco,prim'ajutor..etc.Plus ca are si raspunsurile.Cartea e undeva la 30 lei din cate am inteles,dar eu am imprumutat-o de la cineva.
Spor la invatat! Si sa-l iei din prima!
13MMH is offline   Reply With Quote
Old 20-08-10, 11:12   #7
Vladish

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 34
Default Re: Legat de permis

Maine o sa ma duc sa imi cumpar cartea si ma apuc de invatzat ... Multumesc inca odata
Vladish is offline   Reply With Quote
Old 21-08-10, 21:16   #8
Vladish

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 34
Default Re: Legat de permis

Am cautat cartea si intr-un final am ajuns la un prieten de'al lui tata politist si mi-a spus ca nu mertita sa d'au banii pe acea carte si mi-a dat el o carte dupa care a fost nevoit sa invete (in carte sunt si legile si reguli de circulatie, iar pe coperta scrie pentru politisti si conducatori auto) eu sper sa fie buna, el mi-a spus ca daca stiu ce scrie acolo nu o sa am nici cea mai mica problema
Vladish is offline   Reply With Quote
Old 21-08-10, 22:00   #9
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Legat de permis

Din absolut orice carte poţi īnvăţa!
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 22-08-10, 22:04   #10
marian92

Stage 5
 
marian92's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 614
Default Re: Legat de permis

Salut,
Si eu am inceput scoala de soferi cu o luna inainte de a implini 18 ani(mai am putin) cum a mai spus si un coleg mai sus daca incepi cu 3 luni inainte o sa mai uiti.Examenul poti sa il dai numai dupa ce schimbi buletinul.
SUCCES
marian92 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-10, 06:57   #11
Vladish

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 34
Default Re: Legat de permis

Am mai stat de vorba cu prieteni si toti mi-au spus acelasi lucru multumesc pentru sfaturi, eu deja m'am apucat sa invatz legile (sunt mai greu de cap de fel :">)
Vladish is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 12:27   #12
udristem

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 15
Default Re: Legat de permis

Hey succes cu permisul :> Mai stau si eu vreo 3 4 luni si ma apuc de invat
udristem is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -