Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 13-08-10, 13:20   #1
udristem

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 15
Default Sfaturi si opini ?

Deci eu am 17 ani si un pic...si am intrat in cel mai greu an din viata mea sunt nerabdator sa imi iau carnetul...
Am vorbit cu parinti si sunt de acord sa imi de a 5 6 mii euro sa imi cumpar o masina ...Conditile lor au fost sa nu fie o masina asa veche sau care sa trebuiasca sa platesc taxe foarte mari..

Acum ce doresc eu ....o masina nu asa veche sa aibe in jur de 150 kai...si sa nu necesite sa bag bani mereu in ia ...adica sa nu imi iau ceva foarte mort ..

Datimi sfaturi voua ce va place ...ce ati cumpara ...Un prieten de al meu si a cumparat un audi a 6 din 2002 2.5 motoru cu 6000 E am ramas prost cand am vz cum merge masina ... ceva in genu as dori

Astept raspunsurile voastre multumesc!!


P.s: Masina de familie un Aveo 1.4 1.6v era asa si asa acum a trecut o si pe gaz ) e ca un melc !!
udristem is offline   Reply With Quote
Old 13-08-10, 13:40   #2
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Sfaturi si opini ?

Quote:
Originally Posted by udristem View Post
Deci eu am 17 ani si un pic...si am intrat in cel mai greu an din viata mea sunt nerabdator sa imi iau carnetul...
Am vorbit cu parinti si sunt de acord sa imi de a 5 6 mii euro sa imi cumpar o masina ...Conditile lor au fost sa nu fie o masina asa veche sau care sa trebuiasca sa platesc taxe foarte mari..

Acum ce doresc eu ....o masina nu asa veche sa aibe in jur de 150 kai...si sa nu necesite sa bag bani mereu in ia ...adica sa nu imi iau ceva foarte mort ..

Datimi sfaturi voua ce va place ...ce ati cumpara ...Un prieten de al meu si a cumparat un audi a 6 din 2002 2.5 motoru cu 6000 E am ramas prost cand am vz cum merge masina ... ceva in genu as dori

Astept raspunsurile voastre multumesc!!


P.s: Masina de familie un Aveo 1.4 1.6v era asa si asa acum a trecut o si pe gaz ) e ca un melc !!
o sa ramai si mort daca te plimbi cu ea dupa ce iei permisul.
Daca intradevar iti dau ai tai banii aia, uita-te dupa ceva mai mic.nu dau sfaturi,il las pe zane sa te lumineze.
__________________
param pam pam
apache is offline   Reply With Quote
Old 13-08-10, 15:42   #3
udristem

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 15
Default Re: Sfaturi si opini ?

Quote:
Originally Posted by apache View Post
o sa ramai si mort daca te plimbi cu ea dupa ce iei permisul.
Daca intradevar iti dau ai tai banii aia, uita-te dupa ceva mai mic.nu dau sfaturi,il las pe zane sa te lumineze.

Dupa ceva mai mic la ce te referi la un tico matiz :>? smart ?

Sau kai ...
udristem is offline   Reply With Quote
Old 13-08-10, 17:04   #4
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Sfaturi si opini ?

mai mica masina ca si marime,a6 o sa ti se para greu de manevreat si mai slabutza ca putere...ca aia te omoara
apache is offline   Reply With Quote
Old 13-08-10, 18:13   #5
udristem

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 15
Default Re: Sfaturi si opini ?

Pai si ce sa imi iau un logan ca e mic si nu are putere ? Tousi am zis ca vreu putin kai dar sincer sunt constient la volan adica nu sunt vre un nebun sa merg cu viteza prin oras sau....nu am probleme de comportament dar nici nu imi place sa merg ca tati care ...dabea merge

Secolul 21 secolul vitezei...
udristem is offline   Reply With Quote
Old 14-08-10, 15:22   #6
udristem

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 15
Default Re: Sfaturi si opini ?

Nimeni nu imi da si mie sfaturi ??
udristem is offline   Reply With Quote
Old 14-08-10, 15:30   #7
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: Sfaturi si opini ?

Quote:
Originally Posted by udristem View Post
Pai si ce sa imi iau un logan ca e mic si nu are putere ? Tousi am zis ca vreu putin kai dar sincer sunt constient la volan adica nu sunt vre un nebun sa merg cu viteza prin oras sau....nu am probleme de comportament dar nici nu imi place sa merg ca tati care ...dabea merge

Secolul 21 secolul vitezei...
Ai zis ca vrei putini cai, iar in primul post ai zis ca iti place cum merge aia de 150 si vrei ceva in genul. Toti zic "a...pai eu o sa merg linisit" sau "am multi cai da o sa merg incet nu sunt nebun" atunci de ce mai vrei masina cu multi cai daca o sa mergi linistit ? Sa iti consume mult ? Ti-ai cam raspuns singur la intrebare pentru incepator un Logan e destul de bun si aia 105 cai care ii are sunt detui pentru tine la varsta asta. Daca e sa te faci praf, te faci si intr-o masina cu 20 cai si intr-una cu 200 cai
__________________
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-10, 16:30   #8
dydy-andrey
VW Driver

Stage 5
 
dydy-andrey's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,240
Member of:
[VW]
[Hyundai]
[2 Roti]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfaturi si opini ?

eu zic sa iti iei ceva micut, cu motor pana in 2000... sunt taxe mai mici
cauta-i honda... del sol, un civic... ia-ti ceva turbat daca vrei putere
sau ceva diesel daca vrei pt consum ...
dydy-andrey is offline   Reply With Quote
Old 14-08-10, 16:33   #9
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Sfaturi si opini ?

vrei o masina cu taxe mici, si te gandesti la a6? noua din 2002? ai tai tin un aveo cu motor de 1.4 acum pe gaz si tu te gandesti la masini de 150 de cai? cam ciudat...
eu m-as uita la o masina gen opel astra (daca gasesti h), golf (cred ca prinzi mk5), peugeot 307, etc (hatchback-uri) motorizari mai mici dar cu in jur de 100 de cai. acum nah, la asta m-ash gandi eu, tu alegi de aici..
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-10, 17:46   #10
udristem

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 15
Default Re: Sfaturi si opini ?

Am mai citit pe niste forumuri si am vz ca este destul de scumpa intretinerea la un A6 dar v am spus m am indrogostit ..de masina asta

M ai m am gandit si eu la un opel vectra ...golf 4 ... pejout 307 nu imi place....

Da si logan nu imi place chiar il detesc ...mai bine sincer as merge intr o dacia 1300....

Zane parinti mei tin un aveo 1.4 pentru ca ei au 40 de ani unde merg ei cu masina ...pana la tara pana la un supermarker ...la munte 1 cand isi mai adus si ei aminte ... si totusi fara de loganuri are 94 de cai...ori si cum masina e nustiu cum sa zic dar nu m-as vedea in un aveo

Last edited by udristem; 14-08-10 at 17:57.
udristem is offline   Reply With Quote
Old 14-08-10, 18:13   #11
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: Sfaturi si opini ?

Pai in banii care ai zis tu ca iti dau parintii tai gasesti golf 4,5 , opel astra , corsa , ford , renault megane/clio etc. Acum depinde ce vrei si tu...
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 13:07   #12
radu.3

Stage 5
 
radu.3's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,116
Default Re: Sfaturi si opini ?

In 5-6k euro nu se cauta A6 2.5 tedy, mai ales pentru un incepator. Cauta-ti o masina care sa-ti asigure strictul necesar, ceva gen hatchback cum zice Zane, dar sa fie cat mai noua . Vezi Golf, Polo, Sandero, 307, etc.
radu.3 is offline   Reply With Quote
Old 16-08-10, 12:09   #13
udristem

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 15
Default Re: Sfaturi si opini ?

Mi am luat gandul de la A6 dar am pus ochii pe Opel vectra si Megane ce parere aveti cam de pe la ce km o masina esti folosita mult

Care simt motorizarile cele mai puternice la vectra si megane


Cu cati km se cumpara o masina sh care sa fie inca buna nu omorata rau...

Last edited by udristem; 16-08-10 at 12:16.
udristem is offline   Reply With Quote
Old 16-08-10, 12:23   #14
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Sfaturi si opini ?

motorizarile cele mai puternice pai noi am ales sa iti recomandam niste masini mai mici (clasa medie-compacta) ca ne gandeam la motorizari gen 1.9-2.0 tdi 1.4-1.8 benzina, cele mai puternice motorizari au taxe la fel de mari ca la audi
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-10, 12:33   #15
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Sfaturi si opini ?

care "simt" ? invata sa scrii si dupa posteaza aici,fara suparare;vezi tu sunt destui oameni (si nu vorbesc de 17 ani ci 20 sau peste)care nu si-au permis ceva de 150 cai,sa le cumpere parintii lor sau ei insisi si nu ma refer la mine neaparat. Crezi ca stapanesti din prima o masina de "cel putin" 150 cai? Un incepator? toti zic:frate eu merg calm si dupa ce incep sa se obisnuiasca incep sa dea in freza la masini.Si asa apar accidentele la tv..
On topic:golf 4,masina excelenta pentru un tanar(si nu numai) ,usor manevrabila,nu e lunga ca A6 ;iar daca gasesti una in stare buna si daca vrei benzina sa fie 1.6 ca 1.4 e totusi prea slab ,altfel recomand TDI ,desi sunt mai alergate decat cele pe benzina.Bafta!

Last edited by golf3diesel; 23-08-10 at 12:44.
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -