Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 22-01-09, 22:56   #91
Gyno77

Stage 1
 
Gyno77's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 11
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

Se poate pune in completarea unui ulei 5w40 ACEA 3 SELENIA un ulei 10w40 ACEA 3 Selenia ? Diferenta este de vascozitate si din cate stiu uleiul 5W nu este sintetic,iar cel 10w este semisintetic.

Pareri?

Multumesc!
Gyno77 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-09, 12:10   #92
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

In general viscozitatea nu prea se amesteca...acum depinde si de masina/motor.
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 23-01-09, 18:09   #93
Gyno77

Stage 1
 
Gyno77's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 11
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

deci,sa pun sau nu ?

Am un Fiat Grande Punto 1.4 benzina cu 7000 km la bord
Gyno77 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-09, 11:17   #94
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

ba tu esti nebun? nu, serios acuma? esti nebun?
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 25-01-09, 14:12   #95
Gyno77

Stage 1
 
Gyno77's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 11
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

intreb nu dau cu paru

La un service mi-u zis c pot pune 500 ml daca chiar e necesar...
Gyno77 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-09, 14:38   #96
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

ala care ti-a zis chestia asta merita impuscat in cap . fara misto. mie mi-au distrus un motor rahatii aia de la autoitalia.

pe viitor : nu mai folosi selenia. nu ca nu ar fi bun dar e greu de gasit, mergi pe branduri normale pe care le poti cumpara la o adica de la orice benzinarie cand ai nevoie sa completezi.

du-te pe alfa forum , acolo sunt baieti care iti pot da selenia de care iti trebuie sa completezi daca esti din bucuresti sau nu numai.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 25-01-09, 21:56   #97
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

Quote:
Originally Posted by Gyno77 View Post
intreb nu dau cu paru

La un service mi-u zis c pot pune 500 ml daca chiar e necesar...
Cei de la service au dreptate...mai bine amesteci uleiul decat sa mergi fara...asta in caz de urgenta!!! Insa daca tii la masina ta mai ales ca e noua atunci nu amesteca uleiurile iar daca nu gasesti faci un schimb de ulei complet si gata
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 19:41   #98
Gyno77

Stage 1
 
Gyno77's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 11
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

multumesc pt raspunsuri!

sunt incepator..nu am nici 10 mii km :P
Gyno77 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-09, 16:02   #99
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

Quote:
Originally Posted by Gyno77 View Post
multumesc pt raspunsuri!

sunt incepator..nu am nici 10 mii km :P


Cu placere...de aceea esti pe forum...la problema ta ai primit peste tot cam acelasi raspuns...mai mult sau mai putin agresiv asa cum e felul fiecaruia insa concluzia e aceeasi
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 03:02   #100
sars

Stage 1
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 19
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

Quote:
Originally Posted by criss View Post
eu am RS acum,dar as dori sa incerc si mobil1,cu RS-ul dupa 5min de condus sportiv incepe sa se auda un tachet
dak tiai luat castrol de la turci ce sa iti fac:>
cauta castrol fabricat ori unde in afara de turcia,romania,ungaria si polonia
sars is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 19:50   #101
AXEL_SS

Stage 4
 
AXEL_SS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 285
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

Ce ulei recomandati pt un golf 4 cu motor 1.6 16v benzina. Masina are 128 mii km la bord. Pt un condus semi sportiv.
Personal am mers pana acum cu Castrol Edge 5W-30 si Castrol Magnatec 5W-30. Astept alte sugestii. Multumesc anticipat
AXEL_SS is offline   Reply With Quote
Old 10-02-09, 16:03   #102
11KPO
Mercedes Driver

Stage 5
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,398
Member of:
[MERCEDES]
[2 Roti]
[LANCIA]
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

castrol magnatec 5w40
11KPO is offline   Reply With Quote
Old 10-08-09, 20:24   #103
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

Este indicat ca dupa o perioada -7000km- in care am folosit ulei mineral texaco havoline 10w40 sa pun din nou ulei full sintetic/semisintetic cum a folosit fostul proprietar al masinii?Este vorba de o "scapare/greseala/neinformare corecta".Am cumparat relativ recent o masina SH,un logan diesel,la care fostul proprietar baga ulei ELF ,atata stiu, dar nu am mai dat de el ca sa il intreb daca sintetic sau semi.
Cum la service unde am fost nu aveau ELF/mobil1 mi au bagat ei ulei mineral texaco ca numai de asta aveau.Alte service -uri nu sunt la mine. La momentul respectiv nu am dat mare importanta,am zis ca s mecanici si stiu ei ce fac.

Sa raman oare tot pe ulei mineral? daca tot a fost comisa fapta
Sau sa trec de la mineral la sintetic printr un schimb de semisintetic,apoi sintetic?Ori ma limitez doar la semisintetic si raman pe ala. Masina se apropie de 100k km
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 12:34   #104
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

Mergi pe semisintetic, isi pastreaza mai bine proprietatile decat cel mineral. Doar sa folosesti vascozitatea corecta... 10w40 cred ca e buna, pt 100.000 km.
Faci schimbul de ulei pur si simplu. Eventual, daca vrei sa te simti tu mai bine... ia un ulei ieftin si "spala" motorul cu el inainte de a pune ulei mai bun. Nu-l tine in motor, doar golesti uleiul mineral si il inlocuiesti cu cel ieftin, lasi motorul sa mearga pana ajunge la presiunea corecta si dupa ce s-a lasat uleiul il dai afara si il pui pe cel semisintetic.
Sau, mai simplu, poti folosi o solutie speciala, parca "flush engine" se numeste... nu am folosit, nu stiu pe nimeni sa fi folosit, deci nu pot spune daca e bun sau nu.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 09:28   #105
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Mergi pe semisintetic, isi pastreaza mai bine proprietatile decat cel mineral. Doar sa folosesti vascozitatea corecta... 10w40 cred ca e buna, pt 100.000 km.
Faci schimbul de ulei pur si simplu. Eventual, daca vrei sa te simti tu mai bine... ia un ulei ieftin si "spala" motorul cu el inainte de a pune ulei mai bun. Nu-l tine in motor, doar golesti uleiul mineral si il inlocuiesti cu cel ieftin, lasi motorul sa mearga pana ajunge la presiunea corecta si dupa ce s-a lasat uleiul il dai afara si il pui pe cel semisintetic.
Sau, mai simplu, poti folosi o solutie speciala, parca "flush engine" se numeste... nu am folosit, nu stiu pe nimeni sa fi folosit, deci nu pot spune daca e bun sau nu.
multumesc pt sfat.
uleiul de "curatare" trebuie neaparat sa fie unul ieftin dar in acelasi timp sa respecte standardele cerute de fabricant? sau pot pune un ulei " universal" gen m30 care e mai potrivit pt tractoare,camioane,aro etc ? si care costa undeva la 6 -7 ron,si maxim semisintetic ?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -