Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 08-04-07, 14:32   #46
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

Quote:
Originally Posted by alarik View Post
..Cati km as putea sa mai merg cu ea pana ajung sa mi-l schimb?si mai important,unde sa merg cu ea sa-l schimb?
Iti afisaza pe computerul de bord cheitza de service cu km restanti pina la revizie sau poate depasiti...
Uleiul poti sa-l schimbi si acasa,daca ai sculele necesare si apoi stii sa resetezi perioada de service. Asta este trecuta si in manualul de intretinere,deci ar fi simplu.
Bafta!
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 08-04-07, 14:35   #47
alarik

Stage 1
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 19
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

nu cred ca o sa ma bag sa`l schimb singur.si totusi,ce ulei imi recomandati tinand cont ca merg in 3.000-3.500 rpm?
alarik is offline   Reply With Quote
Old 14-04-07, 12:23   #48
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

io zic sa nu te iei dupa afisaju ala al computerului cu INSP Service......numai tu stii cum ai mers su masina,ce i-ai facut.....gandeste-te la turbina care dupa 5000km va incepe sa ceara ulei nou.........
platon911 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-07, 15:08   #49
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

Quote:
Originally Posted by platon911 View Post
........gandeste-te la turbina care dupa 5000km va incepe sa ceara ulei nou.........


...nu este masina de raliu.Uleiurile actuale merg perfect 15-20k km.Afisajul de inspectie tehnica nu este setat degeaba la anumiti km. (de obicei 15 sau 20000km
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 14-04-07, 16:36   #50
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

mergi u 15-20000km cu cel mai jmeker ulei si mai stam de vorba dupa 100.000km rulati....sa vedem in ce stare se afla turbina si pistoanele
platon911 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 21:24   #51
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

A folosit cineva Yacoo sau ati auzit ceva de el (bine sau rau)? Intreb pentru ca am discutat cu unul din baietii care lucreaza pentru unicul importator Yacoo in Romania, si imi spunea ca nicio alta firma de uleiuri care produce si benzina nu are cum sa se compare cu o firma al carei unic domeniu de activitate este producerea si comercializarea uleiului.
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 25-05-07, 14:33   #52
mikinina

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 646
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

Ce parere aveti,se merg in continuare pe Elf 5w-40 Excellium sau sa trec pe castrol 10w-60 formula rs? 2 litri turbo benzina.
mikinina is offline   Reply With Quote
Old 28-05-07, 15:08   #53
NT33EXE

Stage 5
 
NT33EXE's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 960
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

mobil 1 10w-30 long life. normal se schimba la 30.000 km dar eu fac asta la max. 20.000 km.
sunt supermultumit de marca asta.
NT33EXE is offline   Reply With Quote
Old 01-07-07, 09:28   #54
bogdanmaestro

Stage 1
 
bogdanmaestro's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 20
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

Salut! Am o Lancia Thema 2.0 16v Turbo si merg pe Agip Racing 10w60 + Dura Lube. Fara reprosh, atat in privintza uzarii uleiului (la 5.000km, cand il schimb are semne mici de oxidare), cat si in privintza motorului (care nu se-ncinge in niciun regim de functionare si nu papa niciun gram de ulei). Taica-miu merge pe aceeasi combinatie la o Nova pe carburatie (GT) si, desi are 120k km., nu-i consuma NICIO PICATURA de ulei intre schimburi, in conditiile in care schimba uleiul la 10.000km si are un mers foarte sportiv. Am mers o perioada si pe Selenia Racing, ulei de asemenea excelent, dar...nu mai gasesc...
Pretz: Dura Lube=170lei, Agip Racing=100lei.
Lubrifiere maxima!
bogdanmaestro is offline   Reply With Quote
Old 19-09-07, 15:26   #55
Airscape

Stage 4
 
Airscape's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 204
Member of:
[AUDI]
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

Castrol RS 10w60

Asta mi-au recomandat cei de la MTM pentru masina mea.
Airscape is offline   Reply With Quote
Old 19-09-07, 19:42   #56
dark_mind

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 41
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

Am cumparat un mercedes C200 CDI din 2006 din Germania are 15000 km si nu a fost facut nici un schimb de ulei si nu stiu ce ulei sa folosesc aici pentru ca in Germania am intrebat la un service mercedes si mi-au recomandat Aral aici am vorbit cu cei de la reprezentanta deoarece masina e in garantie si mi-au recomandat Mobil1 ESP Formula 5w30 intrucat masina are si filtru de particule.
Care credeti ca este mai bun si daca vascozitatea este buna.
dark_mind is offline   Reply With Quote
Old 20-09-07, 20:24   #57
uleiuri.cosmetice.auto

Stock
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1
Smile Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

Quote:
Originally Posted by Aki View Post
Ce folositi/ recomandati?
Ptr cei care nu stiu, am o Honda Civic, pe are o duc frecvent in 7000rpm
Pana acum am folosit numai Castrol RS ( 10w-60), ulei de care sunt foarte multumit.
Ce imi recomandati?
CASTROL TWS Motorsport (10w-60)
CASTROL RS (10w-60)
MOBIL 5w-40 ???

And the last question...ati folosit vreodata aditiv ptr curatat motorul? Recomandati folosirea unuia, inainte de schimbarea uleiului?
Va multumesc

Salut,

Iata cateva informatii:
Functiile uleiurilor sunt suplimentate de o serie de caracteristici, care sunt diferentiate īn functie de tipul de ulei: sintetic, semisintetic sau mineral.

Uleiurile de motor se compun din 3 elemente:
1. Uleiuri de baza, care pot fi minerale, sintetice sau o combinatie dintre cele doua. Uleiurile de baza pentru uleiurile de motor minerale sunt fractii petroliere obtinute din procesarea titeiului, continānd hidrocarburi (parafinice, ciclice, aromatice) si alti compusi (cu sulf, cu azot, organo-metalici si altii). Uleiurile de baza pentru uleiurile de motor sintetice sunt obtinute din componenti rezultati din procesele petrochimice prin sintetizarea acestora. Uleiurile sintetice sunt realizate din polialchilglicoli, eterii acizilor bibazici, hidrocarburi sintetice, siliconi (care au proprietati deosebite la temperaturi ridicate si la temperaturi scazute). Uleiurile de baza pentru uleiurile de motor semisintetice sunt obtinute din amestecul uleiurilor de baza pentru uleiurile de motor minerale si uleiurilor de baza pentru uleiurile de motor sintetice.
2. Aditivii sunt īn functie de severitatea conditiilor de lucru si pot fi folositi īn calitate de depresant, ameliorator de indice de vāscozitate, antioxidant, anticoroziv si altele. Aditivii sunt "intrari" rezultate din procesele petrochimice.
3. Detergentii sau agentii de dispersie sunt folositi pentru omogenizarea componentilor uleiurilor [...] pentru continuarea articolului cand avetzi putzin timp vizitati adresa: http://www.uleiuri-cosmetice-auto.ro...ile-auto-1.asp

Toate bune
uleiuri.cosmetice.auto is offline   Reply With Quote
Old 24-09-07, 01:24   #58
Who's yo daddy

Stage 2
 
Who's yo daddy's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 33
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

SINTETIC...All the way!
Who's yo daddy is offline   Reply With Quote
Old 27-01-08, 22:49   #59
stef2000

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 507
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

In ordine: MOTUL 300V - 15w-60 cel mai indicat la motoarele supraalimentate
ptr. motoare turate: Agip racing 10w-60(doar il foloseau Ferrari) sau Castrol rs 10w-60
dar, ptr. motoare turbo inalt solicitate termic - categoric Motul - care are si un proces deosebit de producere in comparatie cu ceilalti producatori
stef2000 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-08, 16:17   #60
gupy

Stage 2
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 26
Default Re: Recomandare: ULEI AUTO?!!!

Si daca tot vorbim de uleiuri ,stie cineva unde-s fabricate ...?Ex. ELF EVOLUTION este fabricat in EU ... ... MOBIL 1 am inteles ca-i fabricat in Turcia ...Castrol ,cam tot pe-acolo ...Daca-i adevarat ,motoarele noastre functioneaza cu "IMITATII", si asta nu-i prea bine .
gupy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -