Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 26-04-06, 18:49   #1
alintatoc

Stage 3
 
alintatoc's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 108
Default Geamuri electrice

Imi puteti spune si mie un pret estimativ pentru geamuri electrice pentru un Bmw 316 model 1993.
Multumesc anticipat!
alintatoc is offline   Reply With Quote
Old 26-04-06, 19:44   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Thumbs up Re: Geamuri electrice

Quote:
Originally Posted by alintatoc
Imi puteti spune si mie un pret estimativ pentru geamuri electrice pentru un Bmw 316 model 1993.
Multumesc anticipat!
SH sau noi?
Iti trebuiesc 2 macarale elctrice (sau patru) cu butoanele aferente (duble stinga) simplu dreapta,sau daca ai 4 usi poti monta patru butoane la sofer,plus un colac de fire.VLPY de 1.0 mm.
Partea simpla este montarea macaraleleor (care include si demontarea panourilor interioare),partea ceva mai complexa este conectica electrica.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 26-04-06, 19:47   #3
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Thumbs up Re: Geamuri electrice

Quote:
Originally Posted by alintatoc
Imi puteti spune si mie un pret estimativ pentru geamuri electrice pentru un Bmw 316 model 1993.
Multumesc anticipat!
SH sau noi?
Iti trebuiesc 2 macarale elctrice (sau patru) cu butoanele aferente (duble stinga) simplu dreapta,sau daca ai 4 usi poti monta patru butoane la sofer,plus un colac de fire.VLPY de 1.0 mm.
Partea simpla este montarea macaraleleor (care include si demontarea panourilor interioare),partea ceva mai complexa este conectica electrica.
La SH nu cred sa depaseasca 1 mil.macaraua.Probeaza macaralele inainte de montaj pe masina,sa nu ai surprize.
Atentie la trecerea firelor de la usa la stilp.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 26-04-06, 23:02   #4
alintatoc

Stage 3
 
alintatoc's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 108
Default Re: Geamuri electrice

Quote:
Originally Posted by turbojack
SH sau noi?
Iti trebuiesc 2 macarale elctrice (sau patru) cu butoanele aferente (duble stinga) simplu dreapta,sau daca ai 4 usi poti monta patru butoane la sofer,plus un colac de fire.VLPY de 1.0 mm.
Partea simpla este montarea macaraleleor (care include si demontarea panourilor interioare),partea ceva mai complexa este conectica electrica.
La SH nu cred sa depaseasca 1 mil.macaraua.Probeaza macaralele inainte de montaj pe masina,sa nu ai surprize.
Atentie la trecerea firelor de la usa la stilp.
Si macarale noi ai idee cam cat pot sa fie? As lua noi ca sa nu am probleme sau cine stie ce surprize
Cam cat ajunge service-ul pentru montat?
Multumesc anticipat!
alintatoc is offline   Reply With Quote
Old 26-04-06, 23:33   #5
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Cool Re: Geamuri electrice

Quote:
Originally Posted by alintatoc
Si macarale noi ai idee cam cat pot sa fie? As lua noi ca sa nu am probleme sau cine stie ce surprize
Cam cat ajunge service-ul pentru montat?
Multumesc anticipat!

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pai cca.2 ore demontat/remontat 4 panouri ,mai pune cam 3 ore schimbatul macaralelor (in cazul in care nu apar probleme de compatibilitate)
si inca minim 5 ore cablatul la 4 usi cu consola centrala (la sofer) pe toate 4 usile si inca 3 auxiliare,insa trase firele profesional,pe traseele de cabluri si pe sub covoare,nu paianjeni facuti in zig-zag.
Astea ar fi cam 10 ore in cazul fericit,insa din experienta mea,se mai pot adauga 5 ore (pt. diverse),deci finalul ar fi cam 15 ore,daca nu se ivesc probleme majore de montaj.
Mai adauga la astea cca 100 euro pe macara .
Poate este mai sanatos sa dai totusi la manivela .

Last edited by turbojack; 26-04-06 at 23:36.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 27-04-06, 00:57   #6
alintatoc

Stage 3
 
alintatoc's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 108
Default Re: Geamuri electrice

Quote:
Originally Posted by turbojack
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pai cca.2 ore demontat/remontat 4 panouri ,mai pune cam 3 ore schimbatul macaralelor (in cazul in care nu apar probleme de compatibilitate)
si inca minim 5 ore cablatul la 4 usi cu consola centrala (la sofer) pe toate 4 usile si inca 3 auxiliare,insa trase firele profesional,pe traseele de cabluri si pe sub covoare,nu paianjeni facuti in zig-zag.
Astea ar fi cam 10 ore in cazul fericit,insa din experienta mea,se mai pot adauga 5 ore (pt. diverse),deci finalul ar fi cam 15 ore,daca nu se ivesc probleme majore de montaj.
Mai adauga la astea cca 100 euro pe macara .
Poate este mai sanatos sa dai totusi la manivela .

Ai si tu dreptate intr-un fel...cu datul la manivela
Am sa ma interesez sa vad cat poate sa coste montatul.
Mersi frumos oricum pentru informatii, sigur ma vor ajuta!
Zi buna!
alintatoc is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 17:19   #7
dj tee

Stage 3
 
dj tee's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 86
Default Re: Geamuri electrice

Daca te intereseaza am set de macarale electrice originale pentru modelul tau de bmw caroserie E36 sau am doar macarale pentru stanga sau dreapta.Macaralele sunt noi,import italia.Pretul pentru kit-ul de fata este de 615 ron
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	e36 bmw.jpg
Views:	171
Size:	18.3 KB
ID:	298899  
dj tee is offline   Reply With Quote
Old 11-07-07, 11:29   #8
wasted
Honda Driver

Stage 5
 
wasted's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 661
Member of:
[Honda]
Question Re: Geamuri electrice

Si pentru un Opel Astra G se poate face sa am in fata geamuri electrice? Oare cat ma costa un kit
wasted is offline   Reply With Quote
Old 11-07-07, 22:10   #9
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Geamuri electrice

Quote:
Originally Posted by wasted View Post
Si pentru un Opel Astra G se poate face sa am in fata geamuri electrice? Oare cat ma costa un kit
Viziteaza dezmembrarile.Obligatoriu sa fie pt. tipul tau de usi (caroserie cu 2 sau 4 usi) ,sa cumperi si butoanele aferente cu tot cu placa pe care sint instalate.
O macara noua urca de la 120 euro,aici te vei lamuri la orice magazin de piese auto.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 15:36   #10
mar!o

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1
Default Re: Geamuri electrice

stie cineva daca se pot monta geamuri electrice pe spate la o dacia nova?
mar!o is offline   Reply With Quote
Old 01-09-10, 13:55   #11
nona1

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2
Default Re: Geamuri electrice

Stiu ca acest post e vechi de cand lumea...Eu incerc.. Mi-am luat de curand un Polo din 2001 si vreau sa-i pun geamuri electrice. Am cumparat kitul de geamuri (100E) si caut pe cineva care sa mi-l monteze. Cunoasteti pe cineva? O recomandare se poate? Ms.
nona1 is offline   Reply With Quote
Old 01-09-10, 17:10   #12
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Geamuri electrice

am vazut pe piata acum geamuri electrice universale,cei care le vand sustinand ca ar avea motorase destul de puternice.pretul esti in jur de 200 ron/300 ron

acum intrebarea mea este daca bun un astfel de sistem.


Multumesc,
__________________
Consiliere achizitie auto
peter is offline   Reply With Quote
Old 01-09-10, 19:45   #13
nona1

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2
Default Re: Geamuri electrice

Quote:
Originally Posted by peter View Post
am vazut pe piata acum geamuri electrice universale,cei care le vand sustinand ca ar avea motorase destul de puternice.pretul esti in jur de 200 ron/300 ron

acum intrebarea mea este daca bun un astfel de sistem.


Multumesc,

Buna ziua! Repet, eu am kitul, ma intereseaza cat este o instalare. Multumesc!
nona1 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 10:06   #14
pvb_vio

Stage 1
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 15
Default Re: Geamuri electrice

Quote:
Originally Posted by alintatoc View Post
Imi puteti spune si mie un pret estimativ pentru geamuri electrice pentru un Bmw 316 model 1993.
Multumesc anticipat!
Iti poti monta un kit universal de geamuri electrice cu maxim 300-400ron. Uite aici un tutorial: http://www.docauto.ro/montarea-unui-...-electrice.php
pvb_vio is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -