Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 10-04-06, 20:56   #16
alintatoc

Stage 3
 
alintatoc's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 108
Default Re: Bmw 316 din 1993

Quote:
Originally Posted by turbojack
un motor BMW la 250 k km este inca in plina vigoare ,ca sa zic asa,deci nu te gindi deja la segmentari si alte reparatii majore.
Daca esti hotarit sa o cumperi ,trateaza cu vinzatorul sa o duci la un service cu tester-diagnoza unde iti vor spune imediat tot ce se poate stii despre starea acelui motor sau a masinii in general.E mult mai bine asa ,decit pareri dupa ureche.
Iar operatiunea este f. simpla: se mufeaza un laptop la inst. electrica a masini si acolo vor aparea toate datele de functionare a motorului.
Zi-mi si mie estimativ cat poate sa coste un test din asta, te rog.
Si eu parca tot de parerea ta sunt, ca un motor in special de 250.000km la un BMW este un motor care mai poate duce destui km.
Cat costa uleiul la BMW?
Mersi TurboJack!
alintatoc is offline   Reply With Quote
Old 10-04-06, 21:32   #17
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Bmw 316 din 1993

Quote:
Originally Posted by alintatoc
Era foarte bine daca era asa de simplu precum zici tu, dar din pacate Finlanda a pastrat taxe vamale foarte mari pentru masini. Si ca sa-ti dau un exemplu un amic adusese din germania anul trecut un Bmw 318 coupe din 94 sau 95, el il vindea cu 6000 euro + vama te ajungea masina la aproximativ 10.000 euro deci sunt foarte scumpe taxele vamale, chiar daca Finlanda este tara comunitara.
nu am stiut .. i`m sorry ....
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 10-04-06, 22:56   #18
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Thumbs up Re: Bmw 316 din 1993

Quote:
Originally Posted by alintatoc
Zi-mi si mie estimativ cat poate sa coste un test din asta, te rog.
Si eu parca tot de parerea ta sunt, ca un motor in special de 250.000km la un BMW este un motor care mai poate duce destui km.
Cat costa uleiul la BMW?
Mersi TurboJack!

Testul nu costa mare lucru,cert este sub 100 euro o diagnoza motor
Uleiul la fel te costa sub 100 euro.Eu la motoare din clasa aia folosesc Castrol Magnatec (5 L = 34-37 euro) plus filtru pina in 30 ,eventual manopera trebuie sa fie cert sub 100 euro,sau sint magazine la care schimbul este inclus in pret.
Poti sa-l schimbi si acasa (daca ai putina indeminare),insa problema este sa te scapi de cel uzat.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 11-04-06, 00:02   #19
baghy83

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 364
Default Re: Bmw 316 din 1993

imi place mai mult cea rosie oricum cu masinile e ca la loterie.
baghy83 is offline   Reply With Quote
Old 11-04-06, 09:20   #20
alintatoc

Stage 3
 
alintatoc's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 108
Default Re: Bmw 316 din 1993

Quote:
Originally Posted by turbojack
Testul nu costa mare lucru,cert este sub 100 euro o diagnoza motor
Uleiul la fel te costa sub 100 euro.Eu la motoare din clasa aia folosesc Castrol Magnatec (5 L = 34-37 euro) plus filtru pina in 30 ,eventual manopera trebuie sa fie cert sub 100 euro,sau sint magazine la care schimbul este inclus in pret.
Poti sa-l schimbi si acasa (daca ai putina indeminare),insa problema este sa te scapi de cel uzat.
Uite mi-a spus cineva de aici ca uleiul costa cam 20euro 5l un ulei bun. Manopera la un schimb de filtru este de 40-50 euro, deci preturile par foarte bune.
Am inteles ca este destul de greu sa schimbi filtrul...
O sa ma interesez cat costa exact un test si am sa va spun, pentru ca sunt curios sa vad.
Bafta baieti!
alintatoc is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -