Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 26-11-09, 13:40   #1
shocs

Stage 1
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 13
Default Pastrarea curata a masinii

Salutare,

Eu am o mica problema. Nu prea suport sa-mi vad masina murdara, nici la interior nici la exterior. Spalatoriile costa destul de mult si nici macar nu fac treaba buna. Asadar, ce solutii sunt sa pastrez macar exteriorul curat aproape tot timpul? Cu interiorul e mai usor. Am facut rost de o carpa cu microfibre care sterge foarte bine praful iar covorasele le pot spala si eu in casa. Dar exteriorul ma omoara.

Am vazut la taximetristi un fel de pamatuf urias cu care dau pe masina probabil pentru a indeparta praful. Nu se zgarie masina?
shocs is offline   Reply With Quote
Old 26-11-09, 13:52   #2
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pastrarea curata a masinii

odata ce ai praf pe masina poti sa dai cu orice ca se zgarie!!!( din pacate! io am dat cu ceara nemteasca pe masina, si aia ceo mai protejeaza, dar nicio data nu sterg praful de pe ea! geamurile le sterg pe exterior si farurile si stopurile si placutele de inmatriculare, dar in rest nimik!!! salutare
__________________
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 30-11-09, 17:16   #3
mihai_gm

Stock
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 7
Default Re: Pastrarea curata a masinii

fati abonament la vreo spalatorie
mihai_gm is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 09:58   #4
petre 1

Stage 3
 
petre 1's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 94
Default Re: Pastrarea curata a masinii

Daca locuiesti la casa,poti sa iti cumperi din supermarket un aparat de spalat auto cu presiune,si ai rezolvat problema.
petre 1 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-09, 19:35   #5
[WP]DEADSKULL

Stage 3
 
[WP]DEADSKULL's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 123
Default Re: Pastrarea curata a masinii

dar la un seria 5 care are tot felu de dracii electrice sub capota la motor (baterie, sigurante etc) ce e se poate curata mai bine motoru, ca sa stiu cum pun problema la spalatorie... sa nu ma fraiereasca aia?
__________________
https://forum.4tuning.ro/signaturepics/sigpic40545_7.gif
[WP]DEADSKULL is offline   Reply With Quote
Old 20-12-09, 14:32   #6
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Pastrarea curata a masinii

TAXIMETRISTI STERG MASINA DIN JUMATE IN JUMATE DE ORA PT CA ALCEVA NU FAC DACA NU AU CLIENTI SI ASA O PASTREAZA CURATA TOATA ZIUA
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 20-12-09, 14:45   #7
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Pastrarea curata a masinii

Quote:
Originally Posted by petre 1 View Post
Daca locuiesti la casa,poti sa iti cumperi din supermarket un aparat de spalat auto cu presiune,si ai rezolvat problema.
stai linistit ca nici la casa nu e foarte bine! totusi e o munca destul de dificila sa speli o masina ( daca nu ai ceva profi ) .. tre sa te cari cu ditamai aparatu, trebuie sa o faci de vreo 3 ori..etc etc. Nici spalatoriile nu fac o treaba foarte buna !

Quote:
Originally Posted by FIGHET View Post
TAXIMETRISTI STERG MASINA DIN JUMATE IN JUMATE DE ORA PT CA ALCEVA NU FAC DACA NU AU CLIENTI SI ASA O PASTREAZA CURATA TOATA ZIUA
majoritatea taximetristilor au folie pe ea..asa ca ii doare undeva ca e cam greu de zgariat folia..si in plus e folie..protejeaza ! iar folia se curata foarte usor de praf.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 20-12-09, 15:01   #8
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Pastrarea curata a masinii

pamatufu ala de sters masina e o mare porcarie.....sterge prafu intradevar dar in timp o sa apara multe zgarieturi subtiri si inestetice + de asta o sa se matuiasca lacu. cea mai buna solutie e sa o speli la spalatorie dar sa nu ii lasi sa se atinga de masina cu burete carpa etc....doar jetu si atat, dupa ce e curata tzipla o usuca cu carpa foarte bine spalata dar incepand de sus in jos...nu intai pragurile si dupa aia capota
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -