Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 18-11-09, 18:50   #16
Frizz

Stage 3
 
Frizz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 139
Default Re: cum testezi kilometri reali ale unei masini?

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Nici un parc auto din UE nu smenuieste kilometrii masinilor vandute ,decat daca sunt exportate. Stiu ei de ce.
Am vazut destule operatuii facute in parcuri din DE ,cost 25 euro/buc.
Nu vreau sa te contrazic, eu sincer cunosc toate manariile care le fac vanzatorii dar am multi prieteni care sunt mari dealeri in Italia si chiar ei mi-au spus ca dau km inapoi. Nu mai vorbesc de persoanele fizice, care se duc la mecanicul de incredere si dau km inapoi cu 200-300 €.

Un prieten inginer mi-a spus ca cea mai buna metoda e sa iei numarul sasiului si sa te duci la reprezentanta sa ceri informatii, unde ti se poate spune daca autoturismul a avut accidente, km reali, etc.

Numai bine.
Frizz is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 20:06   #17
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: cum testezi kilometri reali ale unei masini?

se schimba si bordurile,ca e destul de simplu,si pui la o caruta cu 500k kilometri un bord de la alta caruta lovita la 20k kilometri...si gata masina aproape noua...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 20:39   #18
Frizz

Stage 3
 
Frizz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 139
Default Re: cum testezi kilometri reali ale unei masini?

De obicei nu e nevoie sa schimbe bordul, in majoritatea cazurilor unde pielea de pe volan/schimbator/scaune este deteriorata aceasta vine schimbata. Pedalele sunt curatate cu o perie si date cu solutie, aparent zici ca-s noi.
Si asa multi dintre noi ne luam teapa.
Frizz is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 20:43   #19
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: cum testezi kilometri reali ale unei masini?

NU si cei care cauta masini cu carte de service la zi
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 22:22   #20
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: cum testezi kilometri reali ale unei masini?

si in special in strainatate daca stai ai s a observi ca toti cauta cu carte service
deci teapa iau numai cei din lumea a doua sau a treia ca nu au capital d e una buna SAU CU KM PUTINI
DECI TOTU PLEACA D E LA BANI
AI BANI CUMPERI CEVA CURAT SI BUN NU AI CUMPERI CIURUCURI
COMFORTUL SI CALITATEA SE PLATESTE EU ASA STIU
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 22:30   #21
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: cum testezi kilometri reali ale unei masini?

cine zicea ca nu se fac manarii in germania, va prezint un caz: cautati pe google: thomas eiben . Omu e de nationalitate romana, dar stabilit in germania ( unde face si afaceri cu masini, mai exact are parc auto ). VA GARANTEZ ca da km inapoi la toate masinile ! Pacat ca lumea e orbita de 400 euro mai ieftin ..decat sa dea 400 dar sa o ia de sus din bockel unde's curate si nemanarite! Asta e romania si comunitatea noastra disperata dupa lucruri ieftine si cu pretentii sa fie bune!
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 22:32   #22
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: cum testezi kilometri reali ale unei masini?

nu neaparat cu pretentii,ci cu impresii cum ca ar fi bune...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 30-11-09, 17:20   #23
mihai_gm

Stock
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 7
Default Re: cum testezi kilometri reali ale unei masini?

cel mai bine ar fi sa te uiti atent la masina, oricat de "pregatita" a fost masina ea tot isi spune numarul real de kilometrii , uitate la interior(scaune,volan,pedale, etc) si daca vezi ca sa umblat la bord poti sa uiti de masina.

PS: am postat pe blogul meu un articol despre cum sa iti dai seama de nr. real de kilometrii in functie de starea interiorului sper sa te ajute
mihai_gm is offline   Reply With Quote
Old 01-12-09, 08:57   #24
roofcrash

Stage 1
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 14
Default Re: cum testezi kilometri reali ale unei masini?

cineva spunea mai sus ca cei care dau kilometri unei masini inapoi, au grija si de schimbatul volanului daca este prea uzat, manerul schimbatorului de viteze, plasticul care acopera pedalele si asa mai departe...
roofcrash is offline   Reply With Quote
Old 01-12-09, 12:42   #25
mihai_gm

Stock
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 7
Default Re: cum testezi kilometri reali ale unei masini?

ca sa faca masina sa nu isi spuna adevaratul numar de kilometrii, in cazul in care masina nu a fost foarte bine intretinuta, ar trebui sa schimbe volan,pedale,nuca schimbator, centuri, tapiterie scaune,elemente bord,etc(vezi pozele de pe blog) iar toate acestea ar costa mai mult decat profitul in care ar iesii daca ar da kilometrii in spate.
mihai_gm is offline   Reply With Quote
Old 01-12-09, 13:15   #26
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: cum testezi kilometri reali ale unei masini?

Quote:
Originally Posted by mihai_gm View Post
ca sa faca masina sa nu isi spuna adevaratul numar de kilometrii, in cazul in care masina nu a fost foarte bine intretinuta, ar trebui sa schimbe volan,pedale,nuca schimbator, centuri, tapiterie scaune,elemente bord,etc(vezi pozele de pe blog) iar toate acestea ar costa mai mult decat profitul in care ar iesii daca ar da kilometrii in spate.
sunt masini care dupa 300.000 km arata ca noi si sunt masini care dupa 20.000 km facut de taximetrist/ femeie arata jalnic ! Iti prezint caz cu un golf 4 90.000 km reali, condus de o femeie in germania. Podeaua era praf ( avea tocuri ), manerele exterioare si interioare praf ( inele ) , volanul praf ( inelele astea ), nuca la fel praf ( ale dracu ghiuluri )
dolb is offline   Reply With Quote
Old 01-12-09, 13:23   #27
mihai_gm

Stock
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 7
Default Re: cum testezi kilometri reali ale unei masini?

clar, dar cate cazuri de genu cunosti, la 90% din cazuri interiorul reflecta destul de bine uzura masinii( si in general o masina care are un interior jalnic nu a primit nici toate reviziile la time si toate piesele de calitate , pentru ca dupa starea interioruli iti dai seama ca proprietarului nu ia pasat prea mult de acea masina)
mihai_gm is offline   Reply With Quote
Old 01-12-09, 13:51   #28
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: cum testezi kilometri reali ale unei masini?

Quote:
Originally Posted by mihai_gm View Post
clar, dar cate cazuri de genu cunosti, la 90% din cazuri interiorul reflecta destul de bine uzura masinii( si in general o masina care are un interior jalnic nu a primit nici toate reviziile la time si toate piesele de calitate , pentru ca dupa starea interioruli iti dai seama ca proprietarului nu ia pasat prea mult de acea masina)
de cate ori ai fost in germania sa iei o masina?! Nu compara taranii ( ma refer si la oraseni ), din ROMANIA care nu pot ingriji o masina cu nemtii ! Doar 10 % din posesorii de masini din RO , isi ingrijesc masina. Poti sa mergi cu ea 1 milion de km si sa ai grija de ea incat interiorul sa nu se observe ca ar fi uzat! Nemtii au grija de ele ( aia de sus, ca de jos sunt si aia nesimtiti ) . Nu compara RO cu DE.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 01-12-09, 13:56   #29
mihai_gm

Stock
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 7
Default Re: cum testezi kilometri reali ale unei masini?

nu compar ro cu de eu dadeam sfaturi pentru romania, sau pentru masini aduse din germania din anul 2002 cu 50.000 la bord pentru ca a fost condusa de doi batrani numa sambata
mihai_gm is offline   Reply With Quote
Old 01-12-09, 13:59   #30
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: cum testezi kilometri reali ale unei masini?

Quote:
Originally Posted by mihai_gm View Post
nu compar ro cu de eu dadeam sfaturi pentru romania, sau pentru masini aduse din germania din anul 2002 cu 50.000 la bord pentru ca a fost condusa de doi batrani numa sambata
ha ha mai auzeam si eu povesti d'astea prin targuri, cand vindeau unii masini suspecte! Foloseau termeni de genul " A avut-o o batranica..atunci cand mi-a vandut-o a pupat-o si i-a zis ceva in germana..n-am inteles". " A condus-o o doctorita" etc etc
dolb is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -