Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 13-07-09, 15:22   #16
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Deci, concluzie, hai sa EMIGRAM. Sa ramana sa-si dea amenzi intre ei (astia de dau legi din astea bune), cand merg cu Mertz-urile si Audi-urile (masini de serviciu) cu 80-100 prin orase...

Sunt convins ca si in alte tari sunt reguli la fel de drastice, dar acolo sunt si drumuri, si autostrazi, si unde mai pui si vreo 3-4 circuite in toata tara ...

MANDRU CA SUNT ROMAN!!!!!!
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 15:22   #17
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Foarte buna initiativa.Era de asteptat dupa numarul imens de morti si raniti pe care-l avem in tara,in urma accidentelor rutiere.
Daca ar fi dupa mine as mai propune inca cateva amendamente,cum ar fi :in primii 2 ani de conducere incepatorilor sa le fie interzis sa conduca masini mai puternice de 80 CP,retinerea pe minim 3 ani a permisului de conducere in cazul in care ai comis din vina ta un accident grav soldat cu vatamarea unuia sa a mai multor persoane,interzicerea pe viata a dreptului de mai conduce autovehicule in cazul comiterii din culpa a unui accident soldat cu decesul unuia sau a mai multe persoane.
Plus ca as dubla cuantumul amenzilor actuale,iar daca nu ai bani sa platesti amenda,la munca in folosul comunitatii frate.Cum pot lucra americanii si vestici in folosul comunitatii,asa putem si noi.
Nu de alta dar m-am saturat sa ma tot feresc in trafic de toti pustanii de 18 ani cu impresii de mari piloti de raliu,sau sa primesc flash-uri si claxoane ca,vezi doamne,ma duc cu 50 la ora intr-o localitate.
Trafic mai rau si mai obositor ca in romania nu am mai intalnit nicaieri in lume,atata aroganta si atatea impresii ca la noi mai rar.
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 15:23   #18
b-power

Stage 4
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 298
Member of:
[Opel]
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Acum sincer vi se pare normal sa mergi cu 210 km/h constant unde limita e 70 sau cu 150 unde limita de 50? Poate asa daca vin parintii sau te recupereze de la sectie iti mai intra mintile in cap, si in plus cand scapi masina de sub control ,de exemplu ca ti-a sarit ceva in fata de exemplu sau intra cnv pe contrasens si tragi de volan, nu ai cum sa nu iei un copac de pe margine si sa te faci praf, chiar ma uitam ieri cand veneam de la mare la asta ca nu ai cum sa scapi asa daca nu ar fi copaci din 3 in 3 metri te-ai duce pe camp si ai mai avea o mica sansa!
Acum faceti si voi socotelile: Un scuterist de 16 ani fara carnet iti apare in fata, mergi cu 210 km/h sau cu 150 tragi de volan sa-l eviti si intri in copacul de pe margine ca ai cum sa nu-l ratezi ca sunt mai desi decat stalpii de luminat..
think about it
b-power is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 15:29   #19
danelu

Stage 4
 
danelu's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 181
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

ideea e buna dar cred ca nu pentru lucruri marunte...parerea mea e ca trebuie sa se faca ceva, se circula din ce in ce mai haotic si sunt toti pustii cu masini din ce in ce mai puternice care se cred foarte talentati (de parca doar de talent ai nevoie ca sa conduci) care lovesc oameni nevinovati sau provoaca accidente pentru ca altii se feresec de ei si intra in pom sau mai stiu eu ce
...oricum daca s-ar aplica tre sa avem mai multe puscarii ca la cat incalcam legea....
si chestia asta nu face decat sa mareasca spaga pentru politist, tot cei care sunt amarati vor avea de pierdut
danelu is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 15:30   #20
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Quote:
Originally Posted by b-power View Post
Acum sincer vi se pare normal sa mergi cu 210 km/h constant unde limita e 70 sau cu 150 unde limita de 50? Poate asa daca vin parintii sau te recupereze de la sectie iti mai intra mintile in cap, si in plus cand scapi masina de sub control ,de exemplu ca ti-a sarit ceva in fata de exemplu sau intra cnv pe contrasens si tragi de volan, nu ai cum sa nu iei un copac de pe margine si sa te faci praf, chiar ma uitam ieri cand veneam de la mare la asta ca nu ai cum sa scapi asa daca nu ar fi copaci din 3 in 3 metri te-ai duce pe camp si ai mai avea o mica sansa!
Acum faceti si voi socotelile: Un scuterist de 16 ani fara carnet iti apare in fata, mergi cu 210 km/h sau cu 150 tragi de volan sa-l eviti si intri in copacul de pe margine ca ai cum sa nu-l ratezi ca sunt mai desi decat stalpii de luminat..
think about it
Probabil ca nu ai mers prea mult pe timp de iarna, pe sosele care nu au niciun fel de baricada pentru viscol. Sa vezi ce ecologist te faci, cand vezi ca drumurile fara copaci sunt ca patinuarul... in copaci nu ajungi decat daca ii dai in gura fara masura si fara sa iti dai seama de limitele tale sau ale masinii...sau ale conditiilor de trafic.
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 15:36   #21
b-power

Stage 4
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 298
Member of:
[Opel]
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

@smc07 ai dreptate din punctul asta de vedere dar am cunoscut pe cineva care a sfarsit astfel si a mai nenorocit alti 3 pe langa el...
E trist sa vezi masina infipta in copac chiar pe partea soferului deoarece a tras dreapta cat a putut ca sa treaca printre copaci ( dar nicio sansa deoarece era dinstanta intre ei de 3-4 m), sa-i evite, si sa-ti imaginezi cum a fost situatia atunci!
Asa ca din punctul meu de vedere, gropi tot vor fi, sosele viscolite, inundate, etc. cu sau fara copaci asa ca....
b-power is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 15:47   #22
luchianxxxl

Stock
 
luchianxxxl's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 5
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Sa creada politia romana k o sa merg eu cu 30 sau cat o fi limita.... Viteza o avem in sange si nu au ce face . .. Asa k o zi de bulau nu ma sperie ) . . . Dar sa imi ia permisul 3 ani asta e jaf la drumu mare , chiar nesimtire . In curand o sa fim ca pe vremea lui Ceausescu : nu poti nici sa respiri k stie securitatea .
luchianxxxl is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 16:02   #23
SAVYN

Stage 3
 
SAVYN's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 87
Member of:
[Toyota]
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Quote:
Originally Posted by Vj_AlecS View Post
o sa ne dea amenda si preventiv... cate 1 pe luna ca poate am facut ceva ilegal si nu ne-a prins si sa platim preventiv... f tare!
Stii, de mult ma gandeam la asta si cred ca o sa ne socheze intr-o buna zi cu o masura de genu.
Oricum, daca politia rutiera pune in aplicare regulile astea ca pana acum e bine.
In esenta, sunt stupide. O masura inteligenta - desi, lafel de extrema - ar fi sa-i oblige pe toti cei care-si cumpara masini de peste 200cai (in afara jipanelor) sa faca scoala de pilotaj - nu pentru a-si arata mai bine "capacitatile" masinilor pe soselele publice, cat pentru a invata sa le conduca.
__________________
'03 Nissan Almera Tekna 1.5 98 cp (sold)
'06 Matiz (sold)
'08 Citroen C1 1.0 68 cp (sold)
'08 Toyota RAV4 2.2 177 cp (sold)
'04 Nissan X-trail 2.5 ~160cp (motor schimbat)
SAVYN is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 16:10   #24
zever

Stage 2
 
Join Date: May 2009
Posts: 43
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Eu am o idee si mai buna: hai sa defrisam absolut toti pomii din tara ca nu cumva sa mai fie vre-o sansa sa moare careva. Taiati padurile cu totul ca daca mergem la munte nu sunt numai 1 rand de pomi pe margine, sunt PADURI INTREGI..deci sa le radem pe toate! PT RADUCKU: si daca iei carnetul pe viata unui nevinovat? unul care a lovit si a omorat pe cineva pt ca ala a fost un imbecil si era beat ranga si s-a aruncat in mijloc ul drumului? si unde mai pui ca acel imbecil avea o familie de imbecili plin de bani care mituiesc politia sa il scoata pe sofer vinovat..ca se stie ca se poate. Ce faci? Ii iei dreptul unui om de a sofa pe viata pt ceva unde nu are vina???
Mai am o idee: hai sa-i impuscam pe aia care merg cu dublul vitezei legale..adik ce naiba, daca acolo pe drum era limita de 10 la ora si omul avea 20 deja e un criminal nenorocit, si zic ca trebuie sa plateasca cu viata.
Sunt de acord ca cai care nu au nici un fel de pregatire sa nu aiba ce cauta pe un scuter, dar ce legatura are atv-ul?? trebuie cat B ca sa circuli si toti care merg il au...UNDE E PROBLEMA?? MAi bine ar interzice camioanelor sa mearga ziua decat atv-urilor. In loc sa incurajeze circulatia vehiculelor de mici dimensiuni, pt ca ne sufocam de suv-uri si camioane, ei baga betze in roate...
Sincer, ar trebui sa iesim toti in strada si sa-i linsam pe nenorocitii astia de la putere.
zever is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 16:23   #25
zever

Stage 2
 
Join Date: May 2009
Posts: 43
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

a si inca ceva...de ce e viata omului mai importanta? daca n-ar fii copacii, n-ar fii nici oamenii........sau altceva viu pe planeta asta. Nu stiu ce ne credem noi centrul universului...am aparut acu' cateva mii de ani, facem praf planeta asta, si de-odata suntem cei mai importanti. Pai copacii astia sunt de 1miliard de ori mai imoportanti decat sacii astia de grasime de la putere, care nu fac absolut nimic bun. Plantele dau viata intregii planete.
zever is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 16:31   #26
Le.Yoko

Stage 3
 
Le.Yoko's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 96
Member of:
[Opel]
Exclamation Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

ba frate cat trebuie sa fii de dobitoc in tara asta doamneee ??? nam mai vazut nicaieri asa ceva .
mi'a venit o idee : o sami pun fatza in fata rotii si o pun pe mama sa plece cu scartait ca sa terminam odata treaba asta !!!
PT. Raduku:"cum ar fi :in primii 2 ani de conducere incepatorilor sa le fie interzis sa conduca masini mai puternice de 80 CP" --- ITI ZIC EU : N-ar fi nimic !!! Nu mai bine ai vrea tu ca in primii doi ani sa n'aiba voie sa conduca decat masinile alea electrice cu care se plimba Berlusconi ? doar pt. ca sunt unii teribilisti,ingamfati,prosti si cu bani de la tasu (care la randul lui este prost pentru ca ii cumpara asa ceva lu feciorsu) si ii dau tare ca sa se dea mari sau indemnati de ceilalti prosti aka ocupanti ai masinii nu inseamna ca toti sunt la fel,da ? auzi dom'le 80 de cai...mai bine hai sa inventam karturi urbane cu motor de drujba .....
__________________

Last edited by Le.Yoko; 13-07-09 at 16:40.
Le.Yoko is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 16:39   #27
Le.Yoko

Stage 3
 
Le.Yoko's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 96
Member of:
[Opel]
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

mai bine ar aplica legea curenta cum se cuvine si ar da dracului amenzi nesimtitilor care parcheaza pe 1 prima banda si blocheaza circulatia,uneori chiar si a 2 a ........(vorbind la telefon),unde este vizibil atasat NU PARCA BOUL DRACULUI !!! la astia ar trebui cu adevarat ridicate masinile...ba cat poti sa fii ma de nesimtit,arogant si tupeist ?...

Dar nu:ei dau lege cica faci parnaie daca tea prins cu dublu vitezei legale ! sa mearga mamele lor imputite cu 50 km/h in localitate ca eu nam chef sa fac 5 ore jumate pt un drum de 250 de km(dupa ei) in loc sa fac 3 ore,in cazul unei bune infrastructuri,sau chiar mai putin.
In concluzie : antiradare mai performante ca dupa astia ajungi sa-ti intre diferite chestii in fund daca cumva scapi sapunu...
Si-asa la cat de boi sunt,nu m'ar mira ca saptamana viitoare sa desenze smile'uri pe benzile de circulatie pe motiv ca Romania este o tara de tristi si in conformitate cu legea europeana,ei trebuie inveseliti !!!

Last edited by Le.Yoko; 13-07-09 at 16:59.
Le.Yoko is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 16:51   #28
Le.Yoko

Stage 3
 
Le.Yoko's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 96
Member of:
[Opel]
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Quote:
Originally Posted by RazvanB View Post
ordinarii astia de 2 bani isi cam bat joc de toata tara asta si asa amarata cum e, dar problema este ca nimeni, absolut nimeni, nu le zice nimic si nu ii trage de urechile alea de elefanti infecti sai atentioneze ca nu tot ce zboara se mananca si sa'si bage mintile in creierele lor inerte

mam cam saturat sa fim luati o tara intreaga peste picior !

revenind, nu putem face nimic si asta e grav
pai cine sa le zica si sa-i traga de urechi dom'le ? mmm ?
in afara de noi nu are cine.
si cu referire la faptu ca nu tot ce zboara se mananca : normal ca asa au impresia ca doar astia nu mai traiesc in realitate,nu se confrunta cu problemele de zi cu zi ale cetateanului (jafurile astea de legi le dau ca nu mai au ce face si sunt atat de PROSTI incat bubuie,iar legile in niciun caz nu ajuta omu de rand si nici la aplicarea legilor deja existente)...astia au lumea lor de cefe late imputite care cumpara lebede frate in Herastrau,cand la noi cica'i criza !!!
Le.Yoko is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 17:10   #29
SaIBoT
Toyota Driver

Stage 5
 
SaIBoT's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 441
Member of:
[Toyota]
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Deci astia o iau razna tot mai mult pe zi ce trece....sa-ti retina permisul pe 3 ani de zile si ce am mai citit pe acolo....prostie peste prostie
SaIBoT is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 17:13   #30
david_makaidj

Stage 5
 
david_makaidj's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 323
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

este ce au facut bine este ce nu...poligpanele daca le aduc inapoi va fi foarte tare..si test cu ayuaplan si reactii si multe altele....macar acuma nu or ce om va putea lua permisul...de asta ma bucur de amenzi si 24 ore la racoare nu...iarcu alcoolul foarte deacord
david_makaidj is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -