Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: A fost vreo masina bagata incorect in top? Care? motivati...
kia rio 11 40.74%
mitsubishi lancer 5 18.52%
nissan sentra 3 11.11%
ford ranger 3 11.11%
mazda b series 2 7.41%
ford explorer sport trac 3 11.11%
Voters: 27. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 09-02-06, 15:33   #1
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Cele mai proaste masini in 2005

Am putea spune ca nu mai exista masini proaste in ziua de azi. Globalizarea, informatizarea si mai ales inlocuirea fortei de munca umane cu roboti \"destepti\" ar trebui sa nu produca decat minuni ale tehnicii. Gresit! Se pare ca apelativul de \"masina proasta\" nu a intrat inca in istorie.

Dar ce intelegem printr-o masina proasta? Analistii de la Forbes au intocmit un top al celor mai proaste masini din 2005, dar nu se refera in niciun caz la IQ-ul acestor masini sau la capacitatile lor \"intelectuale\".

Masina proasta este aleasa dupa trei criterii: fie este cea mai nesigura (ca stele obtinute la crash-test), fie are cea mai slaba calitate previzionata (raportata la utilizarea in timp) sau cea mai slaba cotatie la revanzare (adica nu prea mai iei nimic pe ea cand vrei sa o vinzi).

Din fericire nu exista inca o masina \"campioana\" la toate cele trei categorii, insa avem premiante multe...

Forbes s-a asigurat ca nu comite nici o indiscretie, motiv pentru care sursele celor trei criterii sunt cat se poate de serioase: National Highway Traffic Safety Administration (o divizie a Ministerului Transporturilor din SUA) pentru criteriul sigurantei, Consumer Reports pentru fiabilitate si Kelley Blue Book Residual Value Guide, un fel de Biblie dupa care se stabilesc cotatiile masinilor la mana a doua.

Mai mult, Forbes sustine ca a cerut o declaratie oficiala din partea grupurilor auto mentionate pe lista rusinii - Ford, DaimlerChrysler, Mitsubishi, Kia, Nissan - insa nu a primit niciun raspuns.

Si castigatorii sunt...

Kia Rio - a intrat in top, dupa ce a obtinut numai doua stele din cinci atat la impactul frontal cat si din spate. In cazul unui impact lateral, pasagerii risca in procent de 21-25% sa sufere leziuni grave care sa le puna viata in pericol.

Mitsubishi Lancer - a obtinut numai doua stele la impactul frontal, dar deja vorbim despre alta masina, alta marca, alte pretentii si mai ales alti bani. Acelasi scor negativ (21-25%) in privinta impactului lateral, in urma caruia pasagerii necesita spitalizare.

Nissan Sentra - tot doua stele si tot 21-25% risc de accidentare grava la un impact lateral.

Ford Ranger - a obtinut numai doua stele din cinci in cazul rezistentei la rasturnare. In urma unui accident in care nu mai este implicat si alt autovehicul exista 30% riscuri ca un Ford Ranger sa se dea peste cap.

Mazda B-Series- frate la caroserie, frate la vanzari si frate si la scorul prost. Fratele geaman al Fordului Ranger se descurca la fel: doua stele si 30% riscuri la rasturnare.

Ford Explorer Sport Trac - o nenorocire nu vine niciodata singura. Doua stele la rezistenta la rasturnare si 34% riscuri ca masina sa se rastoarne in urma unui impact.
sursa: banii nostri ro
aleks is offline   Reply With Quote
Old 09-02-06, 17:47   #2
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

de ce in top exista masini numai de 2 stele?
poate masian respectiva are un motor bun...

daca ar fi sa o luam asa... logan care are 3 stele este super masina pe langa astea nu?
__________________
'06 Skoda Octavia 2 vRS 2.0TFSI 250CP++ >ex '04 Renault Megane Sedan 1.9DCI Privilege >ex '04 Smart Fortwo 0.7 Turbo
'02 Renault Laguna 2 GrandTour 1.9dCi >ex '79 Dacia 1300 Old School
'99 Daewoo Nubira 1 1.6 16v Automata + GPL >ex '12 First Bike Curier >ex '10 Moto Bike 48cc
BASU is offline   Reply With Quote
Old 10-02-06, 01:44   #3
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default

Lista e conceputa pentru SUA, din ratiuni publicitare - pe o lista riomaneasca n-ar trebui sa lipseasca Clio Symbol, cel mai pocit cosciug pe roti care face concurenta Loganului

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 13-02-06, 07:37   #4
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

intr-adevar, clio symbol e un semiesec al firmei renault...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 15-02-06, 09:23   #5
SMocKey21
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 683
Member of:
[X-Team Racing Club]
Default

am votat Kia Rio fiindca am niste prieteni care au avut o masina,si a impachetato o dacie in dreapta
SMocKey21 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-06, 09:18   #6
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"SMocKey21\"
am votat Kia Rio fiindca am niste prieteni care au avut o masina,si a impachetato o dacie in dreapta
si de ce nu merita bagata in top?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 23-02-06, 12:14   #7
SMocKey21
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 683
Member of:
[X-Team Racing Club]
Default

Quote:
si de ce nu merita bagata in top?
Pai merita sa fie bagata in top fiindca pentru banii dati pe ea, mie nu mi se pare normal k o masina straina,sa fie impachetata in felul asta.Respect
__________________


Doneaza urgent 1 cent la 00394524 un copil are nevoie de bani pentru bautura,tigari si femei
SMocKey21 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-06, 22:51   #8
WILD_CAT

Stage 5
 
WILD_CAT's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 369
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Hyundai]
Default

SMocKey21.........io cred ca vorbesti fara ka sa cunosti masina(kia rio),de la faza am auzit...bla bla ....niste amici ...bla bla .....,eu personal sunt satul,.Ia spunemi ai condus o kia rio? tu personal?lasa amici , prietenii , rudele .... tu personal?
Eu aici nu contrazic pe nimeni doar ca mancatori de sarmale .... ne-am cam saturat(excluzand pers de fata),asai romanul auzim de la tv si presa o vorba si facem dintru OU un BOU.
Eu zic sa ne aptinem de bancuri auzite de la altii, si sa vb de lucruri adevarate nu vorbe aruncate in vant de unii si mancate de altii.
WILD_CAT is offline   Reply With Quote
Old 24-02-06, 02:05   #9
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

sa inteleg k ai kia rio?
dak da, spune-ne neajunsurile/avantajele ei ( da' fara cosmetizari daca s-ar putea... )
aleks is offline   Reply With Quote
Old 24-02-06, 09:39   #10
DJ77VLD
eXtreme USER

Stage 5
 
DJ77VLD's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 773
Member of:
[Extreme Racing]
Default

Cei care au votat Kia Rio au sub 20 de ani si 2-3 au permis si conduc daciile lui taticu`! Kia Rio este bagata incorect in acest top.Iar de argumentat ....... iti dai seama cand o conduci!
__________________
Don't smoke cigarettes! Don't take any drugs! Don't go out @ night!Just FUCK!
La 13 ani e prea devreme,"in noaptea nuntii"e prea tarziu!
Ecstasy.Marijuana.Hasish.THC.LSD.Foxy.Speed.Mescal ina.Cocaina.Ketamina.Magic-Mushrooms
https://img87.imageshack.us/my.php?image=image029qy8.jpg
DJ77VLD is offline   Reply With Quote
Old 24-02-06, 10:13   #11
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

ai inteles gresit
votul se face pentru masina care NU merita sa fie in topul celor mai proaste masini, deci cei care au votat, asta au votat, k e o masina buna
aleks is offline   Reply With Quote
Old 24-02-06, 11:25   #12
SMocKey21
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 683
Member of:
[X-Team Racing Club]
Default

ah..atunci imi cer scuze fata de toti fiindca am fost neatent.Da wild-kat am condus kia.Imi place merge frumos,consum relativ bun in oras dar singurul incovenient este caroseria.Nu mi-o luati in nume de rau,a fost o simpla parere si imi cer scuze fata de toti daca v-am jignit cu ceva.Bft
SMocKey21 is offline   Reply With Quote
Old 24-02-06, 12:20   #13
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

caroseria... la ce mod?
ce nu-i ok la ea?
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -