Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 27-05-09, 10:59   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default În Bucureşti ai maşina ridicată, banii luaţi şi parcări insuficiente

În Bucureşti, maşina ţi se saltă dar cu banii pentru recuperarea ei nu se fac parcări


În sectoarele 1, 2, 3 şi 6 din Bucureşti a început de ceva vreme o campanie agresivă de civilizare a şoferilor care parchează ilegal. De acest lucru sunt afectaţi şoferii celor 1.217.000 de maşini înregistrate în Bucureşti dar şi cei din provincie care vin în capitală şi nu îşi mai găsesc automobilele pentru că le parchează pe unde pot, ceea ce atrage ridicarea lor imediată.

De ce? Pentru că din moment ce nu există locuri de parcare legale, toate celelalte spaţii unde mai poţi să-ţi laşi maşina pot fi considerate ilegale, lucru care atrage automat ridicarea maşinilor amplasate acolo.

Şi asta nu e totul. Deşi şoferii sunt taxaţi cu aproximativ 200 de euro pentru serviciul de a li se fi ridicat maşina, transportat în parcări şi depozitare, banii nu ajung la primării pentru ca eventual cu ajutorul lor să se facă parcări mai multe, subterane, supraterane şi de oricâte feluri or exista ele.

Concluzia: campania este una foarte înfloritoare pentru firmele care se ocupă cu ridicarea. Cât de înfloritoare? Firma Ilcor Auto Eco SRL, care se ocupă cu ridicările de maşini în sectorul 6 a încasat de la începutul anului până în prezent cel puţin 753.000 de euro, adică în jur de 40.000 de euro pe săptămână. Asta înseamnă că aceeaşi companie va încasa cel puţin două milioane de euro până la sfârşitul anului, dacă o ţine tot aşa, potrivit unei analize a celor de la Cotidianul.

De la începutul anului până în prezent 17.200 de autoturisme parcate neregulamentar au fost ridicate în Bucureşti de către firmele special înfiinţate pentru acest lucru. Cele mai puţine maşini s-au ridicat în sectorul 3 unde s-au realizat şi cele mai multe locuri de parcare.

Primăria Sectorului 1 este singura din Bucureşti care primeşte 20% din încasările firmei care ridică maşini.

În sectoarele 4 şi 5 nu se ridică maşini.
Deşi Consiliului Local a decis totuşi ca aceste ridicări să poată începe, totul a rămas acum în pixul primarului sectorului 4, Cristian Popescu Piedone, care a promis în campania electorală că face parcări nenumărate şi nu va începe să sancţioneze maşinile parcate ilegal până când promisiunea nu este dusă la îndeplinire.

Pentru impresii şi păţanii personale acesta este spaţiul de dezbatere potrivit.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	mas.jpg
Views:	664
Size:	107.7 KB
ID:	937790  

Last edited by Cosmin Arsene; 27-05-09 at 11:27.
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 27-05-09, 11:06   #2
SyDemon

Stage 4
 
SyDemon's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 185
Member of:
[SKODA]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: În Bucureşti ai maşina ridicată, banii luaţi şi parcări insuficiente

Niste jeguri penale. Fara prea multe comenturi ca'mi vine sa vomit pe ei si p tara asta de ***.
SyDemon is offline   Reply With Quote
Old 27-05-09, 11:10   #3
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: În Bucureşti ai maşina ridicată, banii luaţi şi parcări insuficiente

Ilcor Auto Eco SRL....oare ce politician are firma asta
hotie pe fata
sa faca macar 400.000 de locuri de parcare,dupa aia sa inceapa sa ridice
da nu la noi e ca la nimeni,

HOTIE LEGALA
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-09, 11:19   #4
Goose

Stage 4
 
Goose's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 192
Default Re: În Bucureşti ai maşina ridicată, banii luaţi şi parcări insuficiente

fac pariu pe cat vreti ca nu o sa tina mult chestia asta ,cum nu a tinut nici aia cu blocatul rotilor , daca ai chef poti sa ii dai in judecata ca ti au zgariat masina in timpul tranportului si iti garantez ca castigi procesul . oameni tampiti , chiar nu au minte deloc . Daca ai o masina de MANELIST , o masina de circa 100 000 EURO , pt o simpla zgarietura a vopselei sau a rotii iti dai seama cati banii treb sa scoata din buzunar . Si sa nu zica ca au oameni PROFESIONISTI ca nu tine , tot romani sunt , comunisti invechiti.
Goose is offline   Reply With Quote
Old 27-05-09, 11:22   #5
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: În Bucureşti ai maşina ridicată, banii luaţi şi parcări insuficiente

i-as lua viata pe loc aluia care mi-ar ridica masina...PUNCT
Nu m-ar mai interesa ca este este simplu angajat sau nu stiu ce...
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 27-05-09, 11:37   #6
Baddboy

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 67
Default Re: În Bucureşti ai maşina ridicată, banii luaţi şi parcări insuficiente

mie mi-a fost ridicata masina din sect 6. am platit 900 ron pt o noapte. Firma respectiva apartine unor interlopi din sectorul 6, bine cunoscuti prin zona...
Baddboy is offline   Reply With Quote
Old 27-05-09, 11:40   #7
don_costelo

Stage 3
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 133
Member of:
[AUDI]
Angry Re: În Bucureşti ai maşina ridicată, banii luaţi şi parcări insuficiente

sunt curios cate x-uri sau q-uri sau alte masini scumpe ati vazut ridicate eu sunt de parere ca tot astia mai saraci au de suferit,,,,pai are amaratu ala de angajat curaj sa puna chingile pe vreo scula de masina ...nu cred!!!
__________________
durerea la banana dauneaza grav celor din jur !!!
don_costelo is offline   Reply With Quote
Old 27-05-09, 11:44   #8
ClaudyuNSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
ClaudyuNSL's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,391
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: În Bucureşti ai maşina ridicată, banii luaţi şi parcări insuficiente

in sectorul 6 pana acum cateva luni au existat garaje si in mare parte toata lumea era multumita, dupa ce sa ordonat daramarea garajelor nimeni nu a mai venit sa faca locuri de parcare ,in felul acesta zona garajelor a ramas numai moloz si betoane daramate.ce sa intelegem? ca primaria ne darama garajele si locurile de parcare si ne forteaza sa parcam ilegal ca altceva nu avem ce face, si in felul asta ei fac burta mare.Se intampla sa ridice masini chiar de pe locurile de parcare marcate legal si platite la ADP...pt simplul motiv ca spatiul alocat pietonilor este mai putin de 1M.....
Firma ILCOR din sectorul 6 ridica masini fara a fi un echipaj de politie la fata locului sa filmeze...pur si simplu soferul utilajului face poze cu un aparat foto si o ridica...iar politistu comunitar sta si se uita ca oricum el e depasit total de situatie.

O sa ajungem sa ne ducem masinile in parcarile supermarcheturilor sau mai stiu eu pe unde de frica acestor hingheri de masini......RUSINEEEEEEEE
__________________

A.C.S NO SPEED LIMIT ROMANIA
ClaudyuNSL is offline   Reply With Quote
Old 27-05-09, 11:47   #9
ClaudyuNSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
ClaudyuNSL's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,391
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: În Bucureşti ai maşina ridicată, banii luaţi şi parcări insuficiente

Quote:
Originally Posted by don_costelo View Post
sunt curios cate x-uri sau q-uri sau alte masini scumpe ati vazut ridicate eu sunt de parere ca tot astia mai saraci au de suferit,,,,pai are amaratu ala de angajat curaj sa puna chingile pe vreo scula de masina ...nu cred!!!
ai mare dreptate aici...in sectorul 6 , Mudava patronul firmei de paza cu acelasi nume avea Q7-le parcat pe prima banda de circulatie....a trecut masina politiei cu cei de la ridicari si sau facut ca nu vad acea masina , au mers si au ridicat o dacie logan aflata in fata gipului.....
ClaudyuNSL is offline   Reply With Quote
Old 27-05-09, 11:49   #10
virusu'

Stage 3
 
virusu''s Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 80
Default Re: În Bucureşti ai maşina ridicată, banii luaţi şi parcări insuficiente

no comment
e de tot *****
virusu' is offline   Reply With Quote
Old 27-05-09, 12:00   #11
alex.p7m

Stage 5
 
alex.p7m's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,699
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: În Bucureşti ai maşina ridicată, banii luaţi şi parcări insuficiente

Quote:
Originally Posted by don_costelo View Post
sunt curios cate x-uri sau q-uri sau alte masini scumpe ati vazut ridicate eu sunt de parere ca tot astia mai saraci au de suferit,,,,pai are amaratu ala de angajat curaj sa puna chingile pe vreo scula de masina ...nu cred!!!
exact , stau in sectorul 2 si intr`o zi cand plecam la scoala in timp ce stateam in statie si asteptam tramvaiu ... surpriza pe trecerea de pietoni era parcat un bmw (seria 7 - model nou) in dreapta lui un AUDI A4 ultimu model si in stanga o dacie .... SURPRIZA - jepcarii au ridicati decat dacia ... propietarul bmw`ului a coborat dupa vreo 10 min si s`a dus un comunitar la el ... nu stiu ce au vorbit dar !!!! propietarul bmw`ului a scos din buzunar o suma de bani ... nestiuta de mine ... dupa care comunitarul a plecat sa mai salte cateva masini dastea de "batrani" !!!

Acum 2 zile i`a saltat si fratelui meu masina din zona Iancului ... si culmea a platit decat 530 ron pentru ca i`a ridicat`o si i`a dus`o in voluntari la parcu ***** .... Ceea ce ma pus pe ganduri stiind ca normal pentru asa cva se aplica si amenda si puncte ... daca nu ma insel ... corectatima ... in fine !!! Vorba lu Badea " traim in romania si asta ne ocupa tot timpul .... !!! "
__________________
YM alex_p7m sau TEL 0764.944.033
alex.p7m is offline   Reply With Quote
Old 27-05-09, 12:24   #12
pushtiu_teribil_22

Stage 4
 
pushtiu_teribil_22's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 177
Default Re: În Bucureşti ai maşina ridicată, banii luaţi şi parcări insuficiente

din cate stiu yo si prigoana are o firma care ridica masini...zdrente penale !!! da fatalau de fisu knd isi lasa masina parcata pe trecerea de pietoni dc nu i'o ridica ma nimeni...k e lambo si e a lu prigoana ?...
__________________
Cand te crezi Regele Soselelor, atunci ti se termina asfaltul!!!
pushtiu_teribil_22 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-09, 12:28   #13
klaudiu9

Stock
 
klaudiu9's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6
Default Re: În Bucureşti ai maşina ridicată, banii luaţi şi parcări insuficiente

si in Timisoara se ridica masini la greu, am patit-o ca am parcat ilegal si am platit si 800 de lei ca sa o recuperez
nu stiu unde se duc banii luati de pe spatele si munca cetatenilor
klaudiu9 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-09, 12:30   #14
matiz87

Stage 5
 
matiz87's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 496
Default Re: În Bucureşti ai maşina ridicată, banii luaţi şi parcări insuficiente

nici nu are rost sa comentez sint asa de scarbit de tara asta incat raman fara cuvinte.! niste hoti . parcari nu fac drumuri nici atat pasaje nu prea exista . ROMANIA = 0
matiz87 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-09, 12:31   #15
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: În Bucureşti ai maşina ridicată, banii luaţi şi parcări insuficiente

Lasa ca asa ne trebuie, ne mancam intre noi de ne rupem si acum venim sa ne plangem unul pe altul.Poate asa o se ne iasa odata prin piele si vom iesii in strada.Mare tam tam a fost si cu iesirea impotriva taxei si nu a iesit nimeni sa isi apere drepturile.
Ne meritam soarta!!!
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -