Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 09-05-09, 09:33   #16
Toyota Supra TT

Stage 1
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 23
Default Re: În Marea Britanie dacă nu plăteşti amenda de circulaţie ţi se confiscă maşina

daca ar fi asa si in romania, romanii ar fugi de politisti sa scapa si sa nici nu plateasca amenda nici sa nu ramana fara masina
Toyota Supra TT is offline   Reply With Quote
Old 09-05-09, 11:50   #17
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Wink Re: În Marea Britanie dacă nu plăteşti amenda de circulaţie ţi se confiscă maşina

sall
problema aici sta in felul urmator politia are tot dreptul sa iti confiste masina atat timp cit tu nu iti platesti amenzile care se strang de lungu timpului pt ca si aici sunt tot felu de oameni din toate tarile (africa,portoricani,jamaicani,mozanbicani sau irlandezi ETC.....care va spun ca fac ravagi mai ales tineretu care merg cu masini furate sau cumparate cu citeva sute si merg cu ele fara asigurare ,inspectia technica sau taxa de drum si incaseaza amenzi peste amenzi ,mie personal mi se pare Normala aceasta Problema pt ca si aici sunt uscaturi cum de alfel sunt in mai toate tarile cu un aflux mare de imigranti
eu lucrez aici sofer d e 3 ani si sincer am vazut atatea filtre de politie care confiscau masini, le suiau in trailare si la scrab cu ele(gunoi)
lumea sti de asta asa ca daca nu vor s a aiba probleme trebuie s a isi plateasca toate darile la stat
este o ideie care ar trebui aplicata si in romania mai ales acum cind sunt o multim de masini aduse d e afara si care cu siguranta mai mult d e jumate din ele nu sunt asigurate si nu corespund technic normelor care se inpun in 2009
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 09-05-09, 13:00   #18
tEaRsmAd

Stage 3
 
tEaRsmAd's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 87
Default Re: În Marea Britanie dacă nu plăteşti amenda de circulaţie ţi se confiscă maşina

Ce le`a mai trecut prin cap ! Prea aspra legea ! Puteau fi si alte posibilitati !
tEaRsmAd is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 13:51   #19
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: În Marea Britanie dacă nu plăteşti amenda de circulaţie ţi se confiscă maşina

pentru toti cei care sustin regulile astea aspre, voi nu vedeti ca pe zi ce trece se micsoreaza din ce in ce mai mult drepturile si libertatile tale cetatenesti ? si nu se face in pas mare in sensul asta, doar pasi mici si constanti.

daca e bunul tau, proprietatea ta ... cum sa ti-o confiste ? nu e ca si cum ai avea credit la banca si nu ti l-ai platit.

nu zic ca nu sunt specimene prin trafic care nu ar merita sa aiba masina sau sa se afle la volan, dar acuma ce sa-i faci.

politia niciodata nu o sa fie 100% corecta, mai ales in scumpa noastra tarisoara. si si cine credeti ca o sa sufere cel mai mult din asta ? ... oamenii de rand corecti. ca smecherii nu`s curiosi si ce-i care isi permit iarasi nu`s curiosi.

deci aveti grija ce va doriti
Spark is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 17:43   #20
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: În Marea Britanie dacă nu plăteşti amenda de circulaţie ţi se confiscă maşina

1. In articol scrie ca masina se imobilizeaza pana la plata amenzii. Asa cum la noi ti se blocheaza roata sau se ridica masina. Confiscarea unui bun presupune o hotarare judecatoreasca si nici macar lor nu le convine sa ajunga la instanta pentru cine stie ce

2. Amenzi "de 900 lire" exista la noi, pentru diverse contraventii ale unor agenti economici legate printre altele si de inmatriculare, inspectii tehnice, autorizatii. In articol se explica faptul ca si la ei se aplica in conditii similare pentru vehiculele care circula cu defectiuni tehnice

3. In lumina punctelor 1 si 2, titlul e gresit, si asta nu e deloc un lucru bun, fiindca ii poate da cuiva "de sus" idei primejdioase, poate unii chiar vor sa confiste ceva si au nevoie de un exemplu

~Nautilus

Last edited by Nautilus; 12-05-09 at 17:46.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 13-11-16, 21:39   #21
tanase ionut

Stock
 
Join Date: Nov 2016
Posts: 1
Default Re: În Marea Britanie dacă nu plăteşti amenda de circulaţie ţi se confiscă maşina

Buna ziua! Am si eu o intrebare am amezi si mi.a blocat o roata la masina recuperatoru. ce pot face in cazul acesta? ca nu vrea sa ii platesc in rate amenda. multumesc!
tanase ionut is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -