Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 02-04-09, 14:56   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Nemţii cumpără maşini ca niciodată

Nemţii cumpără maşini ca niciodată



Cu toţii ştim că nemţii, atunci cānd se apucă de un lucru, īl fac bine. Cuvintele de mai īnainte sunt valabile şi atunci cānd vorbim de faptul că īnmatriculările de autoturisme noi īn Germania, cea mai mare piaţă auto din īntreaga Europă, au crescut cu 40%, la 401.000 unităţi, īn luna martie 2009 faţă de aceeaşi lună a anului trecut.

Lucrul acesta se datorează unui program guvernamental foarte bine conceput, de stimulare a īnnoirii parcului auto, prin care guvernul acordă subvenţii de 2.500 de euro fiecărui proprietar care decide să īnlocuiască o maşină mai veche de nouă ani cu una nouă.

Programul guvernului german de care facem vorbire a fost lansat īn februarie, iniţial cu un plafon de 1,5 miliarde euro, fiind ulterior extins pānă la sfārşitul acestui an.

Īnmatriculările de automobile noi au avut şi ele un avans de 20% faţă de martie 2008, iar pe acest fond pozitiv, pe bursa de la Frankfurt, acţiunile BMW şi Daimler au urcat cu peste 13%.

Totul se īntāmplă īn aceeaşi lume īn care īnregistrările de automobile noi au scăzut cu 37%, īn martie, īn Statele Unite, īn timp ce Japonia a anunţat deja un declin de 25%.

Datele prezentate şi interpretate mai sus vin din sursă sigură, şi anume de la Asociaţia Germană a Importatorilor de Automobile (VDIK), via agenţia de presă Reuters.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	car sales.jpg
Views:	1711
Size:	71.5 KB
ID:	857452  
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 15:03   #2
foss

Stage 5
 
foss's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 482
Default Re: Nemţii cumpără maşini ca niciodată

stiu la prima de casare care o primesc de 2500euro normal tinand cont ca la ei o dacia sandero e doar 5500 aproape moca normal ca isi permit si sa nu vb de salariile lor si nivelul de trai si bancile care ii ajuta cu dobanzi mici!!
foss is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 15:44   #3
Marius_mym89

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,620
Member of:
[VW]
Default Re: Nemţii cumpără maşini ca niciodată

Quote:
Originally Posted by foss View Post
stiu la prima de casare care o primesc de 2500euro normal tinand cont ca la ei o dacia sandero e doar 5500 aproape moca normal ca isi permit si sa nu vb de salariile lor si nivelul de trai si bancile care ii ajuta cu dobanzi mici!!
total de acord cu tine mai ales la faza cu bancile .... nu ca la noi cu DAE ~ 30%
Marius_mym89 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 15:56   #4
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Nemţii cumpără maşini ca niciodată

mai lasatio-n colo de dacie cu 5500 EURO ca va mai "citeste" careva si mai face infarct de rīs.

5500 EURO este primul pret de strigare cu cash-ul programului rabla de 2500 EURO INKLUS si atīt costa o dacie la pielea goala fara servo fara nimic ce are aceleasi dotari ca o 1300 din 1970 ceea ce neamtul nu cumpara. Neamtul cumara CEL PUTIN Versiunea AMBIANCE ce ajunge lejer la peste 8000 EURO iar care nu crede ei bine pe pagina DACIA.DE sīnt toate preturile, dotarile si obtiunile:

SANDERO, LOGAN, LOGAN MCV, LOGAN EXPRESS, LOGAN PICK-UP

Dupa cum puteti vedea si voi, NICI O DACIE nu este mai ieftina de 7300 EURO asa ca mai lasati-o nabii cu cei 5500 Pret de dacie.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 16:08   #5
bmw.7000

Stage 5
 
bmw.7000's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 2,003
Default Re: Nemţii cumpără maşini ca niciodată

optiunile
bmw.7000 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 16:28   #6
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Nemţii cumpără maşini ca niciodată

Quote:
Originally Posted by bmw.7000 View Post
optiunile
.
Da. Pai aici e chiestia POZITIVA la Dacia, ca clientul si-o poate dota pe baza de optiuni asa cum vor muschii lui fara sa i se vīre pe gīt toate rahaturile cum fac altii numai ca sa umfle pretul.
Īn cele din urma, iese si asa ceva
(Vezi pozele)

Last edited by CyberCSX; 19-04-09 at 19:55.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 16:42   #7
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Nemţii cumpără maşini ca niciodată

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
.
Da. Pai aici e chiestia POZITIVA la Dacia, ca clientul si-o poate dota pe baza de optiuni asa cum vor muschii lui fara sa i se vīre pe gīt toate rahaturile cum fac altii numai ca sa umfle pretul.
Īn cele din urma, iese si asa ceva
(Vezi pozele)
eu nu cred ca cea mai ieftina dacie are numai un airbag pentru germania
nu inteleg germana la versiunea logan l modelu logan ptr germania se dau 2 airbaguri frontale nu?
__________________

Last edited by adrian78bmw; 02-04-09 at 16:49.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 17:06   #8
lucian1985

Stage 5
 
lucian1985's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 338
Default Re: Nemţii cumpără maşini ca niciodată

Bancile in tari precum Germania sau Franta stiu sigur ca au dobanzi foarte mici, deci merita sa faci imprumuturi......si cu prima de 2500 de euro si cu salariile lor care sunt in medie pe la 3000euro (in Franta de exemplu mediul e la 2700euro), mi se pare normal sa isi cumpere.
lucian1985 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 18:14   #9
Gabone22

Stage 2
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 68
Default Re: Nemţii cumpără maşini ca niciodată

mah frate ce-i aici site de stiri? parca era de tuning
dak vreau sa aflu lucrurile astea ma uit la PROTV
Gabone22 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 18:23   #10
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Nemţii cumpără maşini ca niciodată

atunci du-te tu la protv si uita-te la manele si la stiri ca noi stam aici !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 19:14   #11
askhy

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 555
Default Re: Nemţii cumpără maşini ca niciodată

Si normal ca germanii cumpara masini, ei au cam iesit din criza. plus ca ei baga la loganuri si mai nou la sondero de numa numa
askhy is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 19:15   #12
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Nemţii cumpără maşini ca niciodată

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
eu nu cred ca cea mai ieftina dacie are numai un airbag pentru germania
nu inteleg germana la versiunea logan l modelu logan ptr germania se dau 2 airbaguri frontale nu?
GRESIT. Logan-ul CEL MAI IEFTIN cu 7300 EURO, are ambele airbag-uri dar cel din dreapta este DEACTIVABIL. Este īn dreapta un comutator cu care-l poti activa / deactiva.

Īn germana scrie:

Frontairbag für Fahrer und Beifahrer (Beifahrerseite deaktivierbar)

si este un punct negru la obtiuni, deci marcat ca DOTAT (dotare de serie)

Si la Sandero-ul Ambiance a lui fiu-meu e tot asa.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 19:25   #13
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Nemţii cumpără maşini ca niciodată

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
GRESIT. Logan-ul CEL MAI IEFTIN cu 7300 EURO, are ambele airbag-uri dar cel din dreapta este DEACTIVABIL. Este īn dreapta un comutator cu care-l poti activa / deactiva.

Īn germana scrie:

Frontairbag für Fahrer und Beifahrer (Beifahrerseite deaktivierbar)

si este un punct negru la obtiuni, deci marcat ca DOTAT (dotare de serie)

Si la Sandero-ul Ambiance a lui fiu-meu e tot asa.
bun deci 7300-2500?deci la noi in romania acest packet de echipare costa 5900 in programul rabla si ofera un airbag abs+afu si radio...deci in secolu asta asa echipare ...mai bine sa mio dea la 3000 fara airbag fara jenti fara suspensii fara scaune si imi pun eu cu volan sport scaune sport rollcage alte suspensii nu alea de barca care imi ofera mai multa securitate
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 19:41   #14
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Nemţii cumpără maşini ca niciodată

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
bun deci 7300-2500?deci la noi in romania acest packet de echipare costa 5900 in programul rabla si ofera un airbag abs+afu si radio...deci in secolu asta asa echipare ...mai bine sa mio dea la 3000 fara airbag fara jenti fara suspensii fara scaune si imi pun eu cu volan sport scaune sport rollcage alte suspensii nu alea de barca care imi ofera mai multa securitate
eventual si nevopsita, o faci tu un alb perlat......

ontop: bv lor ca sustin industria auto, si nu cred ca e vorba aici de Sandero sau Logan sa generalizati , mai mult de marcile lor le pasa, care sunt destule.

La noi Dacia nu are probleme in vanzari precum are Renault, in schimb vor sustinere de la statu roman ....m..e mai bine
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 19:45   #15
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Nemţii cumpără maşini ca niciodată

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
bun deci 7300-2500?
Da exact. Pretul este 7300 - 2500 = 4800 EURO dar lipseste restul si asta este mult de tot. lipseste tot unde vezi LINIE. N-ai clima, n-ai nici macar radio - cd iar o vopsea metalica costa 450 EURO īn plus (asta la toate defapt).

Singura treaba ce ma calca pe mine pe nervi la dacii este faptul ca-ti baga rahatul ala de radio - cd de la Blaupunkt pe gīt care este UN RAHAT care īn comert costa NUMAI 20 EURO iar difuzoarele īnca vreo 75 - 100 EURO.

Radio-ul cu MP3 īl primesti numai la Laureate pt. 1300 EURO
īl vrei totusi si la Ambiance, īti ia 1400

La modelele Ambiance si Laureate īti ia 1250 EURO pt. clima si rahatul ala de radio. Din astia 1250 EURO, 1000 EURO costa clima iar radioul cu difuzoarele Pioneer montate din fabrica, ZICA-SE ca costa 250 EURO.

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
ontop: bv lor ca sustin industria auto, si nu cred ca e vorba aici de Sandero sau Logan sa generalizati , mai mult de marcile lor le pasa, care sunt destule.
Pai aici e BUBA AMUZANTA

Ei au gīndit programul Rabla (Abwrack) pt. a sustine industria auto autohtona dar n-au luat īn calcul reactia clientului care īn loc sa cumpere masini autohtone, cumpara masini cu 50% mai ieftine din import (Dacia de ex.) astfel a tras statul german TZEAPA MILENIULUI ca īn filmele cu prosti

OPEL e īn faliment, programul Rabla / Abwrack nu-l ajuta nici cīt negru sub unghie iar neamtu umbla cu Dacia

Last edited by CyberCSX; 02-04-09 at 19:49.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -