Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 01-04-09, 20:47   #16
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Iubitori auto, vi se calculează cāt veţi plăti pentru noxele emise īn plus

Pai 120 e destul de mica,ar fii ok daca ar creste umpic la 160~200. Ca idee motorul 1.5 dci de 85 de cai de pe clio(care e si pe logan) are Emisie 120 CO2 (g/km). Sta destul de bine motorul,mai aiurea sta la motoarele pe benzina care scot peste 150 g/km.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 22:27   #17
Hooliganu`#1

Stage 5
 
Hooliganu`#1's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 535
Member of:
[Midnight Racers]
Default Re: Iubitori auto, vi se calculează cāt veţi plăti pentru noxele emise īn plus

Bai...oricum la noi cum totul e posibil...dam spaga la RAR si ne baga cu noxe la minim ) Cam orice lege se da e facuta pentru cineva sa primeasca spaga,nu?Mai ales ca au schimbat astia legea pentru spaga, sa nu mai fie "aspru" sanctionati spagarii ))))) Traim in Romania...ce ne mai mira?)
__________________
Bling bling...money ain`t a fuckin` thing...but 4 u is everything... !
Meine Ehre heißt Treue !!!
Hooliganu`#1 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 22:32   #18
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Iubitori auto, vi se calculează cāt veţi plăti pentru noxele emise īn plus

stati bre ca o sa fie undeva la 2-3-4 euro/gram, platita anual, si nu mai platim japca aia de prima inmatriculare. Nu-i dracu chiar asa de negru
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 22:41   #19
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Iubitori auto, vi se calculează cāt veţi plăti pentru noxele emise īn plus

Pe cuvantu meu, pana imi cumpar masina se scoate taxa de tot))))
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 22:41   #20
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Iubitori auto, vi se calculează cāt veţi plăti pentru noxele emise īn plus

O sa ajungem mai rau decat la puscarie in curand ... maine poimaine nu mai ai voie sa F**i ca emani prea multa caldura si incurajezi incalzirea globala... mi se pare strigator la cer, fac pariu ca o sa fie o taxa exorbitanta.... pentru ca indiferent de situatie emisile de CO2 nu o sa iasa nici o data la nivel normal in Romania, asta din cauza combustibilului de inalta calitate... care stim cu totii ca e cum e .... PUSCARIE!
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 23:16   #21
lukhian

Stage 5
 
lukhian's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,163
Default Re: Iubitori auto, vi se calculează cāt veţi plăti pentru noxele emise īn plus

eu sunt foarte curios cum or sa calculeze ei gradul de poluare, de exemplu un logan nou are 150 g/km, dar dupa cativa ani de utilizare sunt sigur ca nu o sa mai fie aceiasi valoare, si pentru cei ce voteaza ce viseaza......HAI SICTIR!!!
__________________
VW Golf GT 1.8i
Ford Mondeo 2.0 16v
lukhian is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 23:38   #22
Ionutz8928

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 15
Default Re: Iubitori auto, vi se calculează cāt veţi plăti pentru noxele emise īn plus

Quote:
Originally Posted by MaxX_82 View Post
Nu vreau sa agit si mai mult spiritele, dar in Germania exista niste "placute" (arata ca o rovinieta) verzi, galbene si rosii care se dau in functie de nivelul de noxe emis de masina. In functie de placutele astea exista anumite zone din orase in care nu ai voie sa treci cu masina numai daca ai placuta verde, sa zicem prin centrul oraselor mari (ex. Stuttgart) nu ai voie numai daca ai placutaa verde. Daca le trece la astia prin cap sa faca asa ceva si la noi...sa zicem asa, o sa fie la locuri de parcare in prostie.
Da fratilor....am auzit si eu de chestia asta si sa va dau un exemplu destul de elocvent in ceea ce priveste proasta decizie pe care au luat-o cei din minister m-am uitat la un Audi A4 1.8T Quattro din 96.In Germania avea placuta verde ceea ce insemna ca poate circula oriunde,norma de poluare Euro 2 dar emisiile erau de 210g.Deci va puteti imagina singuri cat ar fi taxa anuala pentru o astfel de masina chiar daca nu au dat inca niste cifre informative.Depaseste cu mult valoarea impusa de ei.La nemti e considerata o masina buna dar la noi nu.....
Ionutz8928 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 23:43   #23
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Iubitori auto, vi se calculează cāt veţi plăti pentru noxele emise īn plus

rusinica lor
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 23:53   #24
is 03 nba

Stage 4
 
is 03 nba's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 250
Default Re: Iubitori auto, vi se calculează cāt veţi plăti pentru noxele emise īn plus

Mie imi comvine ... eu am 128 g/km CO2 )
is 03 nba is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 00:02   #25
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Iubitori auto, vi se calculează cāt veţi plăti pentru noxele emise īn plus

Quote:
Originally Posted by is 03 nba View Post
Mie imi comvine ... eu am 128 g/km CO2 )
De ce iti convine ? ca oricum cum depasesti cota de 128 g/km CO2 (banuiesc ca e cota specificata in cartea masinii/talon) platesti indiferent de ce an e masina ce euro, si asa mai departe...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 00:17   #26
asalt_ini

Stage 3
 
asalt_ini's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 159
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Iubitori auto, vi se calculează cāt veţi plăti pentru noxele emise īn plus

Lasa frate ca or sa scoata astia un dispozitiv, ceva prin care masina o sa dea mai putine noxe decat da ea in realitate, si dupa ce pleci de la rar il dai jos, sau eventual il vinzi la altul ))... sa scoata fix 119 de exemplu ). si atunci sa ne dea ei noua bani.
P.S.
Sa faca in p**a mea sosele, ca sa avem unde sa poluam daca tot ne jefuiesc atāta.
asalt_ini is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 01:24   #27
procos
Toyota Driver

Stage 3
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 90
Member of:
[Toyota]
Default Re: Iubitori auto, vi se calculează cāt veţi plăti pentru noxele emise īn plus

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
stati bre ca o sa fie undeva la 2-3-4 euro/gram, platita anual, si nu mai platim japca aia de prima inmatriculare. Nu-i dracu chiar asa de negru
Altii care au masini deja inmatriculate ce treaba au cu "japca aia de prima inmatriculare". Prefer sa isi plateasca altu taxa de poluare si sa ma lase cu impozitul actual.
Oricum nu inteleg unde este avantajul, chiar tu scrii ca platesti anual, bine probabil vei zice ca nu platesti atat de mult cat este taxa de prima inmatriculare dar cumulat in cativa ani s-ar putea sa iti dai seama ca nu este o afacere asa de grozava acest tip de impozitare. Zic acest lucru deoarece traim in Romania si cine stie ce valori vor pune de x ron/gram, la cat de insetati sunt dupa bani. Nu pot zice ca nu ai dreptate intr-u totul, poate s-ar putea sa iesim mai ieftin dar tare ma tem ca dragii nostrii politicieni nu tin nici de data aceasta cu noi .
Pentru cei care vad in acest tip de impozitare o rezolvare a problemei taxei de poluare, ganditi-va doar ca este o rezolvare a unei probleme care nu ar fi trebuit sa existe in primul rand.
Eu imi voi cumpara niste kituri cum am vazut pe afara pe golfuri 2 diesel si alte poluatoare si le voi monta, sper doar sa nu vina cu porcarii de genul "omologare ai?"

Last edited by procos; 02-04-09 at 01:38.
procos is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 07:49   #28
is 03 nba

Stage 4
 
is 03 nba's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 250
Default Re: Iubitori auto, vi se calculează cāt veţi plăti pentru noxele emise īn plus

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
De ce iti convine ? ca oricum cum depasesti cota de 128 g/km CO2 (banuiesc ca e cota specificata in cartea masinii/talon) platesti indiferent de ce an e masina ce euro, si asa mai departe...

Deocamdata e sub limita de 150g de asta zic. Cei care au undeva la 180-200+ e nasol. dar pentru masina mea mi se pare foarte putin de asta zic ca imi convine. Sau nu am inteles eu bine situatia, m-au zapacit astia cu taxa lor ... in fine, masina e un BMW E90 320D cu DPF din 2005 si euro 4
is 03 nba is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 08:59   #29
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Iubitori auto, vi se calculează cāt veţi plăti pentru noxele emise īn plus

Ca sa va faceti o idee despre cum se calculeaza in Germania acest impozit anual, accesati link-ul de mai jos:
IMPOZIT ANUAL - GERMANIA

...cat despre Dacia lui tata din 1984, care nu se incadreaza in nici o norma de poluare, mi se pare corect sa ii fie restrictionat accesul in centrul marilor orase - iar impozitul sa ramana minimal in functie de capacitatea cilindrica (acelasi care se plateste acum) deoarece este o masina considerata "oldtimer" (aici acestea se incadreaza in norme speciale fiind masini rare, pe cale de disparitie )

...iar cei care au platit una din taxele de poluare, prima inmatriculare - arhivele platilor exista la administratiile financiare - odata introdusa legea cu impozitul anual, acestia nu vor plati acest impozit pana la egalarea valorilor.

...parerea mea este ca odata introdus acest sistem Romania va intra si ea in normalitate.

Servus.
Marson is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 09:41   #30
Andrei-HAM

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 42
Default Re: Iubitori auto, vi se calculează cāt veţi plăti pentru noxele emise īn plus

Ii belesc pe astia cu masini second, foarte vechi si pe ai care s-au bucurat de taxa de prima inmatriculare mica. Ar trebui sa taxeze si Petromul pt ca vinde carburanti slabi calitativ, ce cresc cantitatea de noxe prin arderi incomplete.
Andrei-HAM is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -