Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 20-03-09, 13:51   #31
Gaijin

Stage 3
 
Gaijin's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 122
Default Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

ar trebui c atoti cei ce trec prin romania s aplateasca taxe ca au masina imatriculata in alta tara.
Gaijin is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 14:00   #32
andrei_csmre

Stage 5
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 313
Exclamation Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

Hai sa va zic ceva.1. Taxa aia de tranzitare pe care vor sa o bage guvernantii pt masinile inscrise afara exista deja in RO si se cheama rovigneta. Cei 7euro platiti in Ungaria si Austria sunt pt tranzitarea autostrazilor. Avem si noi aceeasi taxa (3euro/saptmana) doar ca nu avem autostrazi, doar gropi... Asa ca, ce taxa sa mai bage ca rovigneta o avem deja???Nu se poate plati rovigneta de doua ori.
2. Taxa inmatriculare nu doar ca nu a ramas triplata ci s-a si marit la masinile de 4ori la masinile cele mai cumparate de romani. Incercati pe mfinante.ro la calculator masini de 14-15ani sau >15ani euro 1,2 sau noneuro si o sa vedeti ca de exemplu la un clio motor de 1.2 din 94 in loc de 100euro(iulie 200, 300euro (tariceanu) acum este 400euro(bOC). Incercati ce capacitate doriti la 14-15ani si >15 si o sa vedeti ca s-a marit si taxa tAriceanu

http://www.totalauto.ro/2009/02/25/t...#comment-12200
andrei_csmre is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 14:08   #33
andrei_csmre

Stage 5
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 313
Smile Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

Quote:
Originally Posted by Gaijin View Post
ar trebui c atoti cei ce trec prin romania s aplateasca taxe ca au masina imatriculata in alta tara.
Toate masinile care tranziteaza Romania platesc rovigneta
andrei_csmre is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 14:13   #34
gyno09

Stage 5
 
gyno09's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 526
Member of:
[4Rally]
Default Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

Quote:
Originally Posted by Gaijin View Post
ar trebui c atoti cei ce trec prin romania s aplateasca taxe ca au masina imatriculata in alta tara.
cum ai ajuns tu la concluzia asta?, cred ca ar trebui sa mai citesti un pic legile si pe urma sa postezi.
gyno09 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 14:16   #35
Alex_55

Stage 5
 
Alex_55's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,234
Default Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

ce bine ar fii daca ar face asa !
Alex_55 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 14:21   #36
andrei_csmre

Stage 5
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 313
Cool Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

E clar ca toate declaratiile astea sunt nisip in ochi pt cei romanii care vor sa fenteze taxa. S-au gandit ca poate au sanse sa-i convinga pe romani sa isi inscrie masinile in Ro si nu in BG dar primul pas era sa scada taxa nu sa dea declaratii de 2lei la tv. Nu au ce taxa sa bage din moment ce taxa asta deja exista si oricum se plateste degeaba tinad cont de ce drumuri suporta saracele masini. In Austria si Ungaria macar dai 7euro dar mergi pe autostrada. Si eu as da in RO 7eur daca as merge pe o autostrada fara gropi...
andrei_csmre is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 23:52   #37
tonyyyy

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 6
Default Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

inmatriculez masini in bulgaria in pretul de 410 euro toate actele si inmatricularea,inclusiv actele notariale(procura cu drepturi depline si contractul de vinzare-cumparare)

inmatricularea se face pe persoana fizica (sotia mea care este de nationalitate bulgara) eu fiind romiin garantez ca inmatricularea este in deplina legalitate si clientul nu o sa aiba probleme de nici o natura cu autoturismul

date contact: 0764838035

persoana contact:MIHAI

emaile: bossss.coco@gmail.com

prezentare servicii la: http://www.anunturi.did.ro/3240/


pretul de 410 euro include atit inmatricularea cit si actele notariale (procura cu drepturi depline si contract de vinzare cumparare)



oferte : la comanda de 2 masini de inmatriculat odata pretul este de 370E toata inmatricularea per masina


pentru 3 masini odata pretul este de 350E toata inmatricularea per masina

mentionez inca odata pretul afisat include totul absolut totul clientul nemaiplatind nimic in plus

la 2 masini aduse spre inmatriculare cel care le-a adus beneficiaza de inscrierea a unei a 3 a masini in pretul de 300 euro totul cum am precizat mai sus

Last edited by tonyyyy; 05-11-09 at 00:10.
tonyyyy is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 01:23   #38
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

ce taxa s a mai fie atat timp cit el isi plateste rovinieta ce mai trebuie sa ai intereseze pe astia de masini pe ce persoane sunt inscrise aiurea rau numai prosti scot astia de la guvernare RUSINE ......
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 01:54   #39
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

Quote:
Originally Posted by Gaijin View Post
ar trebui c atoti cei ce trec prin romania s aplateasca taxe ca au masina imatriculata in alta tara.
Aha !
Deci eu daca vin din Germania în RO cu masina în concediu sa platesc ca am masina înmatriculata în Germania + RO Vignieta de GROPI.
Hai ca esti destept ce mai.
Vinde-ti ideile la EBAY poate te faci milonar si-ti iei Ferrari cu suspensie de ARO pt. AUTOSTRAZI FORESTIERE Românesti
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 01:43   #40
seliuc daniel

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 138
Default Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

rebotezam ...rumenistan............ca doar in uzbechistan se plateste taxa 100% din valoarea mainii.....la achizitie(noua)
seliuc daniel is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 19:20   #41
ciprian_urs

Stage 5
 
ciprian_urs's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 425
Default Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

va salut sunt nelamurit in leg cu inscrierea asta pe bg pana la urma cf bulangii statului nostru ne baga taxa pe masinile de bg?k as dori sa inmatriculez o masina in bg si nu stiu ce sa fc?(
ciprian_urs is offline   Reply With Quote
Old 16-11-09, 17:06   #42
BMW_M_POWER

Stage 2
 
BMW_M_POWER's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 50
Default Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

Quote:
Originally Posted by gyno09 View Post
cum ai ajuns tu la concluzia asta?, cred ca ar trebui sa mai citesti un pic legile si pe urma sa postezi.
cat de curand toti cei care au masini inscrise pe bulgaria sau alte tari si circula cu ele in romania o sa plateasca de o sai usture in ....
BMW_M_POWER is offline   Reply With Quote
Old 16-11-09, 17:13   #43
Starty

Stage 5
 
Starty's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 462
Member of:
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

Quote:
Originally Posted by BMW_M_POWER View Post
cat de curand toti cei care au masini inscrise pe bulgaria sau alte tari si circula cu ele in romania o sa plateasca de o sai usture in ....
banuiesc ca poti sa susti afirmatia asta cu ceva, un articol, un link, o declaratie de presa ceva, sau e mama/tata mare prin partid si ti-au spus ei ce le-a mai copt mintea?
__________________
What tha?!?!?
Starty is offline   Reply With Quote
Old 17-11-09, 03:30   #44
Fiat1.8GT

Stage 1
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 23
Exclamation Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

@@BMW M POWER
Nici nu ma gandeam ca poate sa'i treca la vro'1 asa ceva prin minte.....dar uite ca i'a trecut
Cum poti sa zici k o sa plateasca de o sa'i usture .........?
Poi daca am masina inmatriculata pe italia...platesc acolo tot....ce trebuie platit si masina este in regula...inseamna k nu am voie sa merg Acasa in Romania cu ea sa circul?NU PREA CRED!
Daca eu am masina inmatriculata pe Bulgaria.....si am toate actele in regula...si totul este ok nu vad ce nu as putea circula cu ea in Romania.....
Asigurarile din Romnia....ce asigurari sunt?...asa k sa vada politaiu k ai asigurare....in schimb o asigurare de Italia iti asigura mai multe chesti...pana si soferul...in unele asigurari...Daca eu vreau sa imi inmatrculez masina pe italia...si sa platesc tot acolo ce e de platit nu vad dc nu as putea circula cu ea in Romnaia...(bine asta e un exemplu asa...k doar nimeni nu'si inmatriculeaza masinile pe italia si circula in rom cu ea...)
Ce voiam sa intelegi tu din asta: EU IMI INMATRICULEZ MASINA UNDE VREAU SI CIRCUL CU EA PE UNDE VREAU...(acu pe unde vreau nu pot circula....pe unde e posibil)
Fiat1.8GT is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -