Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 19-03-09, 13:11   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?


Atenţie cetăţeni, vi se pregăteşte ceva.

Pe scurt, Ministerele de Interne din România şi Bulgaria caută acea “chichiţă” care să-i împiedice pe români şă îşi mai înscrie maşinile pe numele unor cetăţeni bulgari pentru a evita taxele de înmatriculare impuse de statul român, susţine ministrul Mediului, Nicolae Nemirschi.


"Am spus că aş vrea să aplic o taxă şi pentru aceste maşini ale românilor înscrise în Bulgaria. Nu ştiu însă cum trebuie procedat. La mijloc sunt nişte chestiuni sensibile precum discriminarea, suntem în Uniunea Europeană acum şi nu putem să punem taxe pe o plăcuţă de înmatriculare", a afirmat Nemirschi.

Prin urmare, lucrurile nu sunt aşa de simplu de rezolvat precum par, ministrul observând că sistemul cu pricina "pare să fi fost extrem de bine gândit".

Iată şi raţionamentul ministrului care stă la baza unei asemenea investigaţii şi iniţiative oficiale: "Un român şi-a plătit taxa auto şi plăteşte apoi, anual, impozit pentru infrastructura pe care o foloseşte. Vecinul său, care şi-a înscris maşina în Bulgaria, nu a plătit taxă auto, iar impozitul său merge la un alt stat, deşi el foloseşte aceleaşi drumuri, aceeaşi infrastructură. Nu este normal şi de aceea am spus că trebuie găsit un mod de a taxa maşinile românilor care circulă în România, dar care sunt înscrise pe numele unor cetăţeni bulgari", a spus Nemirschi.

Raţionamentul făcut este corect, n-am ce zice, dar acţiunea înmatriculării de către români a maşinilor în Bulgaria pe numele unor cetăţeni bulgari a început (curioasă coincidenţa, nu-i aşa?) odată cu măsura de triplare a taxei auto, luată de fostul Executiv, al domnului Tăriceanu. Este natural ca oamenii (fiecare dispunând de sume de bani limitate, pentru că trăim în România) să se orienteze, dacă sistemul le permite, către acele soluţii care îi scutesc de a da bani buni pe o taxă pe care nimeni, în frunte cu Guvernul României, nu o înţelege.

Pe aceeaşi temă, Nemirschi şi-a arătat indignarea faţă de starea tehnică a autovehiculelor venite de peste Dunăre, dar şi în legătură cu mentalitatea românilor care aleg să facă târgul cu bulgarii: “Sunt nişte rable (…) mă poluează şi, mai mult, mă pot omorî (...) Trebuie să fie o chichiţă la mijloc. Nu înţeleg cum cineva care a plătit din banii lui pentru o maşină are curajul de a o înscrie pe numele altcuiva", a precizat Nemirschi.

El a afirmat că ministerele de Interne din România şi Bulgaria "caută" o soluţie pentru rezolvarea acestei probleme.

Până la o astfel de lege, oficialul român rămâne încrezător că fenomenul se va opri, în special datorită măsurii reducerii taxei auto luată de acesta, dar şi odată cu apariţia unor incidente. În acest sens, ministrul a arătat că au existat cazuri în care bulgarii pe numele cărora românii şi-au înscris maşinile le-au girat în schimbul unor împrumuturi la bănci, ministrul vorbind despre situaţii în care "un TIR din Bulgaria" a venit în România şi "le-a luat oamenilor maşinile din faţa blocului".
Potrivit spuselor lui Nicolae Nemirschi, 3% din maşinile deţinute de români sunt înscrise şi circulă cu numere bulgăreşti. Mult dom’le mult, dar adaug eu, se poate şi mai mult.
Attached Images
 
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 13:21   #2
b-power

Stage 4
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 298
Member of:
[Opel]
Default Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

Nu au ce sa faca..mereu va fi o portita de scapare..si care infrastructura?platim taxe aiurea si ne rupem masinile in gropi, dam o gramada de bani pe rovinieta dar risc sa ma intorc din provincie cu masina rupta de la gropi sau alte lucruri mai nasoale..
b-power is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 13:55   #3
andrei_csmre

Stage 5
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 313
Smile Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

Ce bancuri frumoase spune d-nul ministru )
Nu are cum sa introduca nici un fel de lege care sa interzica romanilor sa isi cumpere masini inmatricualte in Bg. Cea mai mare prostie care am auzit-o si probabil ca a fost spusacu gandul sa prosteasca romanii care intentioneaza sa fenteze taxa de prima inmatriculare. daca vrea sa scape de masini inmatriculate in Bg, sa scoata taxa si sa inaspreasca conditiile de la RAR. Asta e solutie nu taxe peste taxe...
andrei_csmre is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 13:56   #4
-Caz-

Stage 5
 
-Caz-'s Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,311
Member of:
[Opel]
Default Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

am renuntat sa mai "comentez" stirile referitoare la taxa auto , pentru ca nu facem altceva decat sa ne enervam , sa vorbim intre noi , pentru ca EI nu dau 2 bani pe NOI , pentru ca GRASII nu citesc posturile noastre !
Dar voi comenta aceasta stire astfel : - daca ei nu au fost in stare sa puna o taxa de poluare acceptabila pentru veniturile noastre de Romani SARACI , sa ne putem permite o masina mai buna decat cazanele cotidiene , de unde bani la buget? Taxa mica --> importuri SH mai multe --> mai multe taxe platite --> mai multe impozite --> bani siguri !
Satul de Japca din Romania ! ! !
__________________
"Take care of your body. It's the only place you have to live." http://www.naturalfit.ro/
-Caz- is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 14:02   #5
Billy c25xe

Stage 5
 
Billy c25xe's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 846
Default Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

Nu ne pot obliga sa dam bani statului roman , masina nu apartine acestui stat , deci pa si la revedere. Si pt ce sa platim impozit , pt infrastructura? Ai ca asta chiar e o gluma buna , care infrastructura? Mai bn zis pt buzunarele lor. Am rovinieta , deci.......
Si toate astea pt ce? Ca sa protejeze Dacia.
Billy c25xe is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 16:00   #6
askhy

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 555
Default Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

Quote:
Originally Posted by b-power View Post
Nu au ce sa faca..mereu va fi o portita de scapare..si care infrastructura?platim taxe aiurea si ne rupem masinile in gropi, dam o gramada de bani pe rovinieta dar risc sa ma intorc din provincie cu masina rupta de la gropi sau alte lucruri mai nasoale..
Corect spus, se descurca el romanul, trece el si de asta, numai daca ar gasi cum sa interzica viitoarele înmatriculări ale maşinilor din România în Bulgaria
askhy is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 16:25   #7
allexutzzu

Stage 5
 
allexutzzu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 855
Default Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

nu prea cred ca au cum sa interzica acest fenomen...singurul lucru care mi se pare ok ar fi sa reduca taxa actuala la nivelul celei de pana in 15.12.2008...cea veche, era cat de cat ok! suntem o tara saraca si ar trebui sa fim tratati in limita bunului simt!
allexutzzu is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 16:35   #8
GSI1987

Stage 5
 
GSI1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 504
Default Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

as vrea eu sa citeasca asta , ''Domnule ministru Nemirschi , esti un mare Bou ''. si acum sa argumentez :
cum poti vorbi de portitele pe care le gasesc romani daca voi puteti cere niste taxe exorbitante pt niste masini ; si opropo taxa pt masini cu norma mai slaba de euro3 nu este redusa , e tot triplata !
in caz ca nu a calculat nimeni pt un urs pe care de altfel il si detin 2500cmc , este doar '' 15.000 '' , de EURO , si lei erau multi .
deci cum sa nu circulam cu numere de toate tarile vecine numai de romania nu?

asa ca nu ne speriati mai tare de atat , pt ca nu aveti ce face , suntem in UE .
GSI1987 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 17:24   #9
Starty

Stage 5
 
Starty's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 462
Member of:
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

Si daca omu munceste in bulgaria (sau alta tara) si vine vara acasa in concediu ce face? plateste taxa?
Starty is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 17:25   #10
Radoo_84

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 232
Default Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

Ia uite ce si-a dat seama ministrul !!!! cam tarziu. Pai cand toata lumea vorbea pe forumuri ca vor inmatricula masinile in Bulgaria din cauza taxelor din romania, ei unde au fost??? cum a spus si -caz- , pe astia nu ii intereseaza de noi. SI de infrastructura.....ce sa mai zic, aveti grija la gropi
Radoo_84 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 17:27   #11
Starty

Stage 5
 
Starty's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 462
Member of:
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

Quote:
Originally Posted by Radoo_84 View Post
Ia uite ce si-a dat seama ministrul !!!! cam tarziu. Pai cand toata lumea vorbea pe forumuri ca vor inmatricula masinile in Bulgaria din cauza taxelor din romania, ei unde au fost??? cum a spus si -caz- , pe astia nu ii intereseaza de noi. SI de infrastructura.....ce sa mai zic, aveti grija la gropi
se rezolva si problema cu infrastructura... scot dacia suv... te obliga sa o cumperi (ca si pe logan) de ce naiba sa faca drumurile..
Starty is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 17:58   #12
gyno09

Stage 5
 
gyno09's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 526
Member of:
[4Rally]
Default Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

sunt mandru ca conduc o masina inmatriculata in BG ma bucur ca si-a dat seama ca bani se duc la bulgari si nu la noi, si noi mergem pe drumirile astea de cacat (infrastructura), nu au ce sa faca si o sa fie din ce in ce mai multe cand o sa fie si la noi ca la ei ca in 2 ore am avut masina inmatriculata si toate asta la o statie de inmatriculari si un singur ghiseu cu toate taxele si pleci linistit .pana ai astia sunt mult inaintea noastra, la noi te plimba in zig zag tot bucurestiul si daca reusesti in 3 zile esti tare si ai avut pile . O TARA DE CACAT
__________________
BMW 523i E39
gyno09 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 18:27   #13
raul_rebelul2005
No Limits racing team Member

Stage 5
 
raul_rebelul2005's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,286
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[No Limits racing team]
Default Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

n-ar putea fi o revolutie sa le rup capu de dihori,ma obliga ei sa platesc toate kakaturile de impozite,rovinete si ce-o mai fi pt.ce,pt.drumurile bune pe care ni le ofera,daca era o taxa de inmatriculare rezonabila atunci sigur nu mergea lumea in Bulgaria sa le inmatriculeze,da ce mai,ne racim gurile pe degeaba.
__________________
raul_rebelul2005 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 18:41   #14
alex_pyf

Stage 3
 
alex_pyf's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 158
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

cum au spus toti avem un guvern de cacat care nu stie cum sa mai stoarca niste bani de la roman,eu am dat 700 euro la o firma romano-bulgara cu sediul in bucuresti de am inmatriculat un bmw 320 e 36 in BG,iar in romania taxa era de 1900 euro pt ca jegosii de la rar mi-au scoso non euro,app.nu au cum sa bage taxa la masinile inmatriculate in bg este o minciuna gogonata.ROMANIA tara lui papura voda
alex_pyf is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 18:56   #15
CIPxlz

Stage 1
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 18
Default Re: Adio viitoarelor înmatriculări de maşini ale românilor în Bulgaria?

Asta este o palma pe obrazul Uniunii care ne promitea o piata comuna si o legislatie UNIFORMA in toate statele. Nu ne dadeau politicienii cu praf in ochi, afiliindu-ne legislatia noastra cu cea europeana? Utopic proiect deocamdata, UE asta...
CIPxlz is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -