Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 22-03-09, 05:51   #16
askhy

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 555
Default Re: S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare

Quote:
Originally Posted by Dimitris View Post
gresesti.

Romania are cele mai multe taxe, dar daca le aduni esti departe de taxele pe care trebuie sa le suporte cei din alte tari. 15 euro pentru un carnet si 10 euro pentru un talon nu cred ca este un capat de tara. Exista totusi niste costuri. In ziua cand nu o sa ne mai p.... noi pe ei atunci nu o sa se mai p... nici ei pe noi.
dap, asa e nu e asa de mult scumpirea asta, dar scumpesti aici, scumpesti dincolo, mai scazi un salariu, si uite asa ne akegen cu niste datorii de ne tragem cu mainile de cap. plus ca la ce salarii sunt in alte tari......
askhy is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 10:08   #17
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare

Quote:
Originally Posted by Dimitris View Post
gresesti.

Romania are cele mai multe taxe, dar daca le aduni esti departe de taxele pe care trebuie sa le suporte cei din alte tari. 15 euro pentru un carnet si 10 euro pentru un talon nu cred ca este un capat de tara. Exista totusi niste costuri. In ziua cand nu o sa ne mai p.... noi pe ei atunci nu o sa se mai p... nici ei pe noi.
Cum sa nu te p... pe ei daca pe ei nu ii intereseaza ca salariile in tara asta sunt de rahat?
Da, ai dreptate: toate darile la stat acumulate la un loc nu fac cat trebuie sa plateasca altii in alte tari. Dar acum vine si intrebarea: ce salarii avem NOI si ce salarii au EI? Cei din alte tari...

E usor sa dai legi de scumpire, sa aduci taxe noi, sa umplii buzunarul Bugetului (vorbind doar teoretic)... dar te gandesti ca oamenii de rand (sa le zicem "muritorii de rand") nu au salarii pentru aceste taxe?
In mod normal, taxele ar trebui sa fie facute in concordanta cu salariile minime pe economie, dar ce observ eu (cu stupoare) este ca taxele se fac intr-un mod indirect, as putea spune calomnios, dupa buzunarele lor!

Pai hai sa iti mai dau un exemplu de legi aberante si taxari aiurea:
- se discuta marirea impozitului pe proprietate
- se majoreaza nonstop mancarea si medicamentele
- se majoreaza nonstop energia electrica si energia termica
- se majoreaza nonstop benzina

Pentru o tara care se declara in plina criza economica, scumpirea nu este o rezolvare! Ieftinirea acestor taxe ar ajuta. Cat timp se micsoreaza salariile, se concediaza personal, scumpirea nu este o rezolvare. O sa ajungem la ... inflatie?!
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 12:43   #18
askhy

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 555
Default Re: S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare

Mai fratilor e teroare cu marirea asta, azi, un prieten deal meu sa dus sa dea examenul(orasul) si a fost trimis inapoi sa plateasca retanta de 18 lei, dupa care, pe langa imbulzeala care era la CEC, nu a ajuns la prezenta, fiind nevoit sa se reprogrameze.
askhy is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 11:27   #19
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare

@mustang.

Impozitul este proportional cu venitul fiecaruia.

Ai masina cu motor mare, inseamna ca iti permiti, baga tata la stat.

Si sa nu mai facem pe victimele, o data la 2 sapt e cate o greva ca nu stiu cine vrea o majorare de salariu. Ok, exista si oameni saraci, dar aia nu prea au ce impozite sa plateasca.

Vrei carnet. inseamna ca ai bani de masina. inseamna ca ai si 20 de euro sa platesti. vrei masina? insemna ca ai 5 milioane pe an sa platesti RCA-ul.
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 08:03   #20
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare

Dimitris... ca deobicei cu raspunsuri in contradictoriu dar destul de pertinente.
Cand am vorbit de impozite si dari, ma refeream la TOATE domeniile, nu numai pe axul auto.

Impozitul pe proprietate (ma refer la casa) te informez ca nu este proportional cu venitul fiecaruia, ci cu un barem in functie de: vechimea cladiri, locatie, numar de camere/apartament.

Ca ai masina cu motor mare, da nenica... platesti. Dar sa ii bagi pe gat unuia cu motorizare de 800 cmc aproximativ 25-30 ron ca "taxa de poluare" (ori masina are impozit de 24 ron) mi se pare o ineptie. Ce se fac cu banii astia? OFICIAL - se baga in buget, se aloca mediului, etc. NEOFICIAL - cred ca stie deja TOATA tara ce se intampla cu banii contribuabilor: se cumpara vile, terenuri, masini de politie de 70.000 euro bucata (Logan)... Adica batai de joc.

Mi se pare normal sa se faca greva, daca tara asta impune impozite si dari prea multe pentru ca unii sa nu poata trece strada cu banii ramasi.
Tu nu ai face greva daca ai avea un rahat de salariu de 570 ron, iar toate darile la stat (fara masina, sa presupunem), te ajung la aproximativ 470 ron? Pai tu poti trai o luna intreaga cu 100 ron? Ce o sa mananci? Paine cu ceapa?

Pe langa asta firmele dau afara angajati, se micsoreaza salariile, iar darile se maresc si apar altele peste noapte. Spune-mi - nu ti se pare o ineptie?

N-am comentat nimic de majorarile permiselor si a carnetelor de inmatriculare - am facut o paralela ca in tara asta TOTUL se SCUMPESTE in plina criza, ori in tarile dezvoltate se IEFTINESTE totul.
Incearca sa intelegi si substratul... Conducerea e de rahat: cand nu sunt bani tu scumpesti? Sau ieftinesti ca sa iti vinzi produsele? (ca exemplu).

E usor pentru ei sa zica: "nu avem incasari, scumpim. 2-3 clienti pe luna si facem suma x".
Pai fa asa: ieftinire, 30 de clienti satisfacuti si s-ar putea sa depasesti suma de x cu 1000-2000 de lei in plus...
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 19:48   #21
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare

Mie nu imi place vaitatul. atat.

Nu e domeniul meu marketingul deci nu pot sa comentez strategia cand vine vorba de incasari, etc...

Dar, stiu foarte bine ca daca ai mai multi bani, ai mai multe de platit. deci e proportional totul.

Impozitul pe lux se plateste, vrei ap de 4 camere platesti.

Si oricum impozitul pe cladiri e o gluma, stim toti asta.

Daca nu ar fi o tara in care multi sunt lenesi, s-ar descurca si cei saraci. exista ajutoare cam pentru orice, doar ca trebuie sa isi miste fundul.

Trebuie sa inteleaga toata lumea ca sistemul poate fi interpretat de ambele parti. Ei fac manevre, oricine poate face manevre (si nu ma refer la lucruri ilegale) sa iasa mai ieftin.

Iar taxa de poluare 20-35 de lei mi se pare chiar f putin. tu crezi ca aia scoate oxigen pe teava de esapament?

Legat de ieftiniri, in new york (un fel de bucuresti pt sua) s-au ieftinit casele cu 3-4 procente. la noi? cu peste 30%. Benzina la noi e chiar ok acum, in Italia sare de un euro.

Ok, aia au venituri mai mari, DAR, au impozite de ii usuca, preturi MULT mai mari la alimentele de baza.

Eu sincer, sunt multumit de taxele cerute de stat, singura cu care nu ma impac (si asta pentru ca sunt roman) este taxa de prima inmatriculare care mi se pare la capacitate de 3500 cc prea mare si nu imi permit inca. In rest, decat sa comentam de taxe, mai bine vb de coruptie (care s-a mutat la nivele mai inalte pentru ca este mai greu de demascat) si despre marlanie.
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 18:06   #22
Victor Lazea
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Victor Lazea's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 353
Member of:
[Nissan]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare

Quote:
Originally Posted by norbi_bidi View Post
suntem in criza si toate se scumpesc... e foarte bine in Romania
Asa suntem noi romanii cand in alte parti scad preturile la noi trebuie sa creasca si invers....Deh,traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul
Victor Lazea is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 16:57   #23
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare

Mda, am prins si eu scumpirea permisului. Initial platisem taxa de 50 ron apoi am fost nevoit sa mai platesc o diferenta de 18 lei.

Traim in Romaniaaaaa!!!
__________________
bobocu91 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 09:52   #24
lupanu1

Stage 2
 
lupanu1's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 33
Default Re: S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare

eraceva logic doar au facut imprumut la fmi ...si tre sa dea bani inapoi.avand in vedere faptul ca toti mai multi romani dau de carnet (si majoritatea dintre ei chiar il iau) de bine de rau mai scos 18 lei de la noi sa dea inapoi la FMI
lupanu1 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-09, 09:09   #25
matiz87

Stage 5
 
matiz87's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 496
Default Re: S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare

taxe taxe si iar taxe ..... o sa puna taxe si pe aer `da halatu cat e halatu"
matiz87 is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 21:35   #26
nicholas

Stage 4
 
nicholas's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 291
Default Re: S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare

Pai unii vor sa se imbogateasca mai repede si nu prea mai au alteernative.
nicholas is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -