Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-09, 13:28   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare

S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare


În plină criză economică mondială, se pare că a devenit o fudulie să vrei să îţi iei carnetul de şofer, ce să mai zic atunci când îţi achiziţionezi o maşină, fie ea şi rulată, deoarece, aşa cum ştim cu toţii, taxa auto pe poluare nu conteneşte să ne mai uimească. De data asta este vorba depre taxele de eliberare a permiselor de conducere şi a certificatelor de înmatriculare, care se majorează, începând de vineri, 20 martie.

Asta ştim direct de la Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV), organism care va modifica, evident crescător, taxa pentru eliberarea unui permis de conducere, de la 50 de lei la 68 de lei, iar cea pentru un certificat de înmatriculare la 37 de lei, de la 30 de lei.

Cât despre cei care au achitat contravaloarea acestor două acte până la 20 martie, dar care solicită emiterea documentelor după această dată, să ştiţi că nici ei nu scapă neafectaţi de această măsură, aceştia urmând să achite diferenţa dintre preţurile vechi şi cele noi.

Vă pup, pe portofel evident, sau ce a mai rămas din el.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	permisautoeuropean_b.jpg
Views:	1430
Size:	40.1 KB
ID:	836958  
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 13:34   #2
Raresh_156

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 168
Default Re: S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare

mai bn ar pune 100 de lei la permis si ar scoate taxa de prima inmatriculare)
Raresh_156 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 14:00   #3
DonkyKong07

Stage 2
 
DonkyKong07's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 50
Default Re: S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare

nu mai stiu saraci cum sa ne mai jupoaie,eu nu stiu cum se face dar totul se scumpeste in criza economica,dar patroni nu au bani de dat salariile sau restructureaza personalul. De ce nu ne maresc si salariile daca tot scumpesc toate,acum vad ca uni patroni micsoreaza salariile ca sa nu dea afara muncitori...halala conducere mai avem si noi.....
DonkyKong07 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 14:05   #4
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare

suntem in criza si toate se scumpesc... e foarte bine in Romania
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 14:55   #5
e4e | DOOREX

Stage 2
 
e4e | DOOREX's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 55
Default Re: S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare

Acuma siner nu e mare cheltuiala treaba asta cu permisu`...dar e pacat ca se baga taxe la greu si salariile stau pe loc si chiar intarzie...
e4e | DOOREX is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 15:02   #6
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare

stiati ca romania e pe primu loc la dariile catre stat?....macar de am putea sa ne comparam cu franta,spania,italia,etc ...da asta nu stiu cand o sa fie posibil!
toate le scumpesc de pe o zi pe alta,oameni merg la munca in fiecare zi sa faca un ban,si la o zi dupa ce a luat salariu nu mai are un chior in buzunar si ei stau foarte comod si dormiteaza toata ziua pe salarii de eispe mii pe an
ma`n ia de tara ca o sa vina ziua cand o sa ne puna taxa si pe mersu pe trotuar
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 15:11   #7
kamikaze_ph
Dacia Driver

Stage 3
 
kamikaze_ph's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 140
Member of:
[DACIA]
Default Re: S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare

Nici nu ma mir. NU FURATI, GUVERNUL URASTE COMPETITIA!!!
kamikaze_ph is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 15:40   #8
Cr0c0 F

Stage 5
 
Cr0c0 F's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,454
Default Re: S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare

Quote:
Originally Posted by Raresh_156 View Post
mai bn ar pune 100 de lei la permis si ar scoate taxa de prima inmatriculare)
nu-s ei prosti) o mareste la 100lei si iti mareste si taxa de prima inmatriculare) doar e romania ce dracu!
Cr0c0 F is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 15:54   #9
askhy

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 555
Default Re: S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare

Cu asemenea scumpiri, dupa ce iei salariul si iti platesti toate datoriile de la stat, o sa trebuiasca sa mai aduci bani de acasa ca nu iti ajung, sincer, ei tot scumpesc, dar noua nu ne mai dau nimic.
O sa ajunga permisul si scoala de soferi mai scump decat daca ti lai lua fraudulos
askhy is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 16:34   #10
dragos1989

Stage 5
 
dragos1989's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 579
Member of:
[SEAT]
Default Re: S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare

Quote:
Originally Posted by kamikaze_ph View Post
Nici nu ma mir. NU FURATI, GUVERNUL URASTE COMPETITIA!!!
POSTUL ZILEI ))
dragos1989 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 20:40   #11
Sor3L

Stage 4
 
Sor3L's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 291
Thumbs down S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare

sa le moara masa de hoti ................ cum sa nu`i faci in toate felurile de jegosi te fura de rup mias` pl`n mortii lor .......
Sor3L is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 21:17   #12
eddy_grasu
VW Driver

Stage 5
 
eddy_grasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 622
Member of:
[VW]
Default Re: S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare

ca la noi la nimeni aici este patria hotzilor , aici orice este posibil, or sa puna impozit si pe existentza
eddy_grasu is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 07:06   #13
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare

Quote:
Originally Posted by DonkyKong07 View Post
nu mai stiu saraci cum sa ne mai jupoaie,eu nu stiu cum se face dar totul se scumpeste in criza economica,dar patroni nu au bani de dat salariile sau restructureaza personalul. De ce nu ne maresc si salariile daca tot scumpesc toate,acum vad ca uni patroni micsoreaza salariile ca sa nu dea afara muncitori...halala conducere mai avem si noi.....
Evident e o mentalitate gresita la tine...
Daca firma X nu mai mareste salariul angajatilor, ci il scade, nu este din cauza conducerii. Evident nu sunt suficiente fonduri - daca nu mai exista CERERE - pentru a plati salarii pentru toata lumea si are de ales: ori subtiaza salariile, ori concediaza... Eu zic ca e un gest destul de frumos din partea conducerilor care subtiaza salariile angajatilor, doar ca sa nu lase pe strazi unii oameni.

Problema nu sta insa aici...
Problema sta la stat. Ocupam si noi un loc 1 in toata Europa: la capitolul taxe, impozite si alte dari catre stat. Pe langa faptul ca este criza economica, noi mergem invers proportional... In loc sa se micsoreze si taxele, utilitatile, NECESARUL pentru trai... la noi se scumpeste! Si de ce? Pentru ca guvernantii nu au altfel cum sa aiba salarii de peste 9000 lei/luna.
Ca au scumpit carnetul de conducere si certificatul de inmatriculare... sa fim seriosi: astea sunt un moft momentan si nu sunt nici preturi care sa te lase cu gura cascata: ambele costa in plus la un loc 25 de lei. Daca s-ar renunta la tigari timp de 3 zile, ati avea acesti bani.

Revin si spun: ce trebuie facut in Romania in perioada asta? Daca totul va creste la capitolul preturi, taxe, dari, iar salariile vor scadea, vom ajunge sa nu mai putem plati darile pe care vor sa ni le bage pe gat guvernantii. Ce vom face atunci? Vom ramane fara case, pe strazi.

Eu stiu? Poate cei din Guvern isi propun sa aiba mai multe proprietati...
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 21-03-09, 01:46   #14
NWFT

Stock
 
NWFT's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 6
Default Re: S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare

Quote:
Originally Posted by kamikaze_ph View Post
Nici nu ma mir. NU FURATI, GUVERNUL URASTE COMPETITIA!!!
prea adevarat.....si tot zic ei ca vin romanii acasa din spania...
sa stea linistiti ca numai in romania nu or venii....
NWFT is offline   Reply With Quote
Old 21-03-09, 17:56   #15
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: S-au scumpit carnetul de conducere şi certificatul de înmatriculare

Quote:
Originally Posted by mihai88 View Post
stiati ca romania e pe primu loc la dariile catre stat?....macar de am putea sa ne comparam cu franta,spania,italia,etc ...da asta nu stiu cand o sa fie posibil!
toate le scumpesc de pe o zi pe alta,oameni merg la munca in fiecare zi sa faca un ban,si la o zi dupa ce a luat salariu nu mai are un chior in buzunar si ei stau foarte comod si dormiteaza toata ziua pe salarii de eispe mii pe an
ma`n ia de tara ca o sa vina ziua cand o sa ne puna taxa si pe mersu pe trotuar
gresesti.

Romania are cele mai multe taxe, dar daca le aduni esti departe de taxele pe care trebuie sa le suporte cei din alte tari. 15 euro pentru un carnet si 10 euro pentru un talon nu cred ca este un capat de tara. Exista totusi niste costuri. In ziua cand nu o sa ne mai p.... noi pe ei atunci nu o sa se mai p... nici ei pe noi.
Dimitris is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -