Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 13-03-09, 13:41   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Bechtel prelungeşte şomajul pentru muncitorii de la Autostrada Transilvania

Bechtel prelungeşte perioada de şomaj tehnic pentru muncitorii de la Autostrada Transilvania


Deşi doar în umă cu o zi, şeful Poliţiei Rutiere din România, Lucian Diniţă, a explicat, ce-i drept parţial, comportamentul teribilist al lui şoferului de TIR Tarzan pe o autostradă din Europa largă, prin faptul că “românii nu ştiu să circule pe autostrăzi”, eu vin să adaug următoarele: da, poate este adevărat ceea ce a spus dânsul, dar principala cauză pentru care se întâmplă face referire directă la realitatea că noi nu avem autostrăzi în ţară ca să ne putem antrena pe ele.

Iar faptul că firma americană Bechtel a decis să prelungească perioada de şomaj tehnic, care expira în 16 martie, pentru cei peste două mii de muncitori ai Autostrăzii Transilvania, până la finele lunii martie, nu ajută deloc.

Explicaţia? O ştim cu toţii: nu s-au primit datoriile restante şi nici sumele pentru continuarea lucrărilor. Aşa că visul nostru de a alerga frumos pe autostradă se mai amână puţin.

Liderul de sindicat de la Bechtel, Mihai Lup, a spus, astăzi, 13 martie, că sindicaliştii au primit informaţii neoficiale potrivit cărora perioada de şomaj tehnic s-a prelungit până în 30 martie.
"Oficial, nimeni de la companie nu ne-a spus nimic, că vom începe de luni, 16 martie, activitatea sau nu. Neoficial, mai mulţi sindicalişti au fost informaţi că perioada de şomaj tehnic s-a prelungit până în 30 martie. Banii de şomaj tehnic i-am primit în fiecare lună, au intrat pe card în data de 10", a adăugat Lup.

Conducerea Bechtel a trimis în şomaj tehnic, ceea ce înseamnă 75% din salariu, peste 2.000 de persoane, în două etape, în 10 decembrie 2008 şi în 10 ianuarie 2009.

Ca fapt divers, amintim numai că Daniel Don, directorul Agenţiei Judeţene de Ocupare a Forţei de Muncă din Cluj, anunţa, la începutul lunii trecute, că, în opinia sa, Bechtel nu va mai recurge la disponibilizări colective pe şantierul Autostrăzii Transilvania, însă, aşa cum observăm cu toţii, conducerea firmei a prelungit şomajul tehnic până la sfârşitul lunii martie.

Dacă memoria mea vizuală nu mă înşală, duminica trecută, cu ocazia zilei de 8 martie, domnul ministru al Transporturilor, Radu Berceanu, era şi el prezent la show-ul aviatic de pe aerodromul Clinceni. Ce credeţi că făcea? Se uita după avioane...
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 13-03-09, 14:03   #2
Villy ATS
Dacia Rally Team Member

Stage 5
 
Villy ATS's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 846
Member of:
[Moderators]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Bechtel prelungeşte perioada de şomaj tehnic pentru muncitorii de la Autostrada T

Si autostrada Transilvaniei nu e singura, sa nu uitam ca autostrada Bucuresti - Constanta se termina brusc intr-un damb de pamant la cativa km. buni de Constanta.
Villy ATS is offline   Reply With Quote
Old 13-03-09, 14:07   #3
Cr0c0 F

Stage 5
 
Cr0c0 F's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,454
Default Re: Bechtel prelungeşte perioada de şomaj tehnic pentru muncitorii de la Autostrada T

nu e de mirare..astia de la bechtel ar trebui impuscati.
Cr0c0 F is offline   Reply With Quote
Old 13-03-09, 14:12   #4
G.M.C.

Stage 2
 
G.M.C.'s Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 29
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Bechtel prelunge?te perioada de ?omaj tehnic pentru muncitorii de la Autostrada T

astia is chiar nesimtiti sa mor eu....dupa ce ca avem cele mai scumpe autostrazi din Europa (pe hartie),ca de fapt n-avem deloc autostrazi ....astia iau banii si trimit oamenii in somaj tehnic...super tare.....
are careva numaru lu BASE?Vreau sa fac si eu o baza NASA in romania sa ma duc cu racheta la servici...si sa iau masa odata pe Luna !daca tot se dau banii pe toate prostiile in tara asta ,vreau si eu finantare .....Rog Seriozitate
G.M.C. is offline   Reply With Quote
Old 13-03-09, 15:08   #5
FAST&FURIOUS

Stage 5
 
FAST&FURIOUS's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,076
Member of:
[CSR]
[DACIA]
Default Re: Bechtel prelungeşte şomajul pentru muncitorii de la Autostrada Transilvania

Salutare
Sunt unul dintrea angajati si intr-adevar azi am primit scrisoarea prin care se prelungeste perioada de 75% pana in 30 martie.
De abia astept sa ma reintorc la munca altfel nu mai am bani sa continui cu tuningul pentru Dacia Logan B 64 PFL care este pasiunea nr 1 pentru mine.
FAST&FURIOUS is offline   Reply With Quote
Old 13-03-09, 15:25   #6
serady

Stage 5
 
serady's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 306
Member of:
[DACIA]
Default Re: Bechtel prelungeşte şomajul pentru muncitorii de la Autostrada Transilvania

interesele mai oameni buni.....
serady is offline   Reply With Quote
Old 13-03-09, 16:13   #7
maxmitzu

Stage 3
 
maxmitzu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 117
Default Re: Bechtel prelungeşte şomajul pentru muncitorii de la Autostrada Transilvania

Romania.... am zis destul
maxmitzu is offline   Reply With Quote
Old 13-03-09, 16:24   #8
olanndezu
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 2
 
olanndezu's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 57
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
Exclamation Re: Bechtel prelungeşte şomajul pentru muncitorii de la Autostrada Transilvania

bani pentru stat nimic pentru populatie intr-un cuvant ROMANIA
olanndezu is offline   Reply With Quote
Old 13-03-09, 17:42   #9
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Bechtel prelungeşte perioada de şomaj tehnic pentru muncitorii de la Autostrada T

Quote:
Originally Posted by Cr0c0 F View Post
nu e de mirare..astia de la bechtel ar trebui impuscati.

DE CE?
Pretul autostrazii e cat e...si sa zicem ca s-a facut o licitatie cat de cat ok.
Statul a acceptat oferta de pret/timp de lucru/etc, a fost de acord cu toate datele problemei constructiei autostrazii, a virat o parte din bani, s-au inceput sapaturile/masuratorile...iar de restul a uitat.
Cu ce e de vina firma care face constructia?
Din ce vrei sa construiasca Bechtel autostrada? sa dea ei banii pentru autostrada? Cunosc personal cateva persoane care au lucrat la constructia autostrazii, si acestia s-au luat si au plecat cand au vazut ca nu vin fondurile necesare constructiei.
valib is offline   Reply With Quote
Old 13-03-09, 20:01   #10
Gaijin

Stage 3
 
Gaijin's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 122
Default Re: Bechtel prelungeşte şomajul pentru muncitorii de la Autostrada Transilvania

vechea replica: Traim in Romania si ata ne ocupa tot timpul.
Gaijin is offline   Reply With Quote
Old 14-03-09, 08:34   #11
darck_angel64
Oltcit Driver

Stage 5
 
darck_angel64's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 837
Member of:
[Oltcit]
[DAEWOO]
[SKODA]
Default Re: Bechtel prelungeşte şomajul pentru muncitorii de la Autostrada Transilvania

Bechtel poate imprumuta ideea de la firma portugheza care a montat sistemele de informare de pa A2, le-a montat si nu a predat codurile de functionare decat atunci cand au achitat lucrarea si asa au stat romanii cu panouri de informare nefunctionale timp de mai bine de un an. Bine, aici e vorba de construirea unei autosrazi lucrurile mult mai complicate si mai scumpe, iar firma n-o sa investesca.
__________________
B 44 MAA
darck_angel64 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-09, 21:18   #12
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Bechtel prelungeşte şomajul pentru muncitorii de la Autostrada Transilvania

"Licitatie cat de cat ok"??? Deci daca eu trag chiulu' vreo enshpe mii de ani ca sa nu contruiesc o autostrada si nu mi se intampla nimic ba chiar.. primesc si bani sa o frec.. asta inseamna ca a fost o licitatie cat de cat ok... frate.. nicio licitatie din Romania nu e "cat de cat ok"...
__________________
Life's just a blast... Movin' really fast..
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 14-03-09, 21:35   #13
FAST&FURIOUS

Stage 5
 
FAST&FURIOUS's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,076
Member of:
[CSR]
[DACIA]
Default Re: Bechtel prelungeşte şomajul pentru muncitorii de la Autostrada Transilvania

Nu va mai luati dupa "dume" ca nu-i chiar asa.
Eu acolo lucrez(momentan sunt in 75%)si nu sunt chiar "badea Gheorghe", sa stiti ca s-a lucrat foarte mult dar mai este inca de lucru.
Cu televizorul s-a mintit poporul.....sa nu uitati asta.
FAST&FURIOUS is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 10:30   #14
BRAVO

Stage 5
 
BRAVO's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 304
Member of:
[Fiat]
Default Re: Bechtel prelungeşte şomajul pentru muncitorii de la Autostrada Transilvania

un contract cel putin pagubos pt noi romanii,totusi tragem sperante ca pana in 2015 vom avea si noi o autostrada spre vest...este un termen realist/nerealist?????
BRAVO is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -