Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 12-03-09, 13:45   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Persoanele fizice care vând maşini rulate din străinătate ar putea plăti impozit

Persoanele fizice care vând maşini second-hand cumpărate din străinătate ar putea plăti impozit


Cei care fac drumuri în Germania, mai ales pentru a cumpăra maşini la mâna a doua pe care le vând ulterior în România pe profit, dar şi eventualii clienţi care speră să încheie un astfel de târg, să fie vă rog atenţi.

Premierul Emil Boc s-a arătat deranjat de aceste practici şi va urmări în viitor impunerea de impozite şi taxe în cazul vânzătorilor de autoturisme second-hand cumpărate din străinătate în regim individual şi revândute apoi cu scopul obţinerii de profit.

"Am să cer o evaluare la Ministerul Mediului şi la Ministerul Finanţelor pentru a putea preveni asemenea abuzuri. Mi se pare complet nefiresc să se sustragă de la plata impozitelor şi a taxelor către stat o persoană care face dintr-o asemenea activitate una de comerţ generalizată şi nu una care ţine de folos individual. E drepul fiecăruia să-şi aducă o maşină, dar în condiţiile în care se transformă dintr-un act individual într-un act de comerţ trebuie să fie plătitor de impozite şi taxe către statul român," a declarat Boc cu ocazia conferinţei “Mediafax talks about auto industry”.
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 13:58   #2
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Persoanele fizice care vând maşini rulate din străinătate ar putea plăti impozit

asa,firar mama lor de samsari
apache is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 13:59   #3
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Persoanele fizice care vând maşini rulate din străinătate ar putea plăti impozit

cam tarziu si tot vor exisa portite de pacalire a statului (va plati impozitu cumparatoru..etc) in Turcia nu se va mai plati TVA la masini noi sa stimuleze vanzarea de automobile noi nu importu de unele gunoaie..asa ar trebui sa faca si la noi sau daca nu un TVA mai selectiv in functie de produse si servicii
__________________

Last edited by adrian78bmw; 12-03-09 at 14:14.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 14:10   #4
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Persoanele fizice care vând maşini rulate din străinătate ar putea plăti impozit

sa nu se inteleaga gresit ce am zis. Cine vrea sa se ocupe cu asa ceva sa o faca legal,sa existe facturi ,sa existe tot ce trebuie . Nu sa vina ei cu toate rablele sa le dea la extra mega pret prostind clientul in timp ce indeasa in ei shaorma..

Sa scrie acolo in factura CLAR . a fost cumaprata cu atatia bani,se vinde mai departe cu atat
__________________
param pam pam
apache is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 14:46   #5
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Default Re: Persoanele fizice care vând maşini rulate din străinătate ar putea plăti impozit

e o chestie de bun simt acest lucru din mai multe motive :
1. ca sa nu se mai umple strazile de masini rupte in supapa vechi si pline de rugina
2. ca sa se reorienteze lumea catre masiniile noi

Dar exista si parti proaste la aceasta treaba :
1. s-au trezit prea tarziu in plina criza dreacu mai cumpara masini
2. inca ceva pe care vor sa ceara taxe si impozite ....


Cand am plecat la munca azi am tras cu urechea la tv si ziceau la nu stiu ce stiri ca avem 505 taxe de plata in total in romania si ca vor sa mai scoata din ele acum vor sa bage alta taxa totusi la cate vor sa ajunge ????
__________________
Inteligenta artificiala nu se poate compara cu prostia naturala.


Renault Megane 1.6e
Acum Toyota Celica t23 ( under construction )
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 15:15   #6
marian_tgv

Stage 5
 
marian_tgv's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 454
Default Re: Persoanele fizice care vând maşini rulate din străinătate ar putea plăti impozit

multi s-au umplut de bani frate si luau masina cu 2000 de euro si cereau pe ea 4000 aici..la mine in targoviste este plin in centrul orasului de masini second-hand...avem 2 parcuri pline cu asa ceva...mama lor de escroci, cunosc un om care si-a luat un golf 4 anul trecut si dupa vreo 300km i s-au aprins vreo 4-5 becuri de avarie in bord...motivul: ii dadusera jos instalatia de aer conditionat!!!
marian_tgv is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 15:54   #7
askhy

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 555
Default Re: Persoanele fizice care vând maşini rulate din străinătate ar putea plăti impozit

Pe de o parte e un lucru bun , pe de alta parte e un lucru rau.
Partea nasoala e ca incepe sa se puna taxa pe absolut orice, vestea buna e ca asa nu o sa se umple tara de rable care abia merg
askhy is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 16:08   #8
the_one_and _only

Stage 5
 
the_one_and _only's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 358
Default Re: Persoanele fizice care vând maşini rulate din străinătate ar putea plăti impozit

Quote:
Originally Posted by apache View Post
asa,firar mama lor de samsari
Subscriu.
the_one_and _only is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 16:43   #9
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default Re: Persoanele fizice care vând maşini rulate din străinătate ar putea plăti impozit

Acum sa vedem ca de la vorba pana la fapta mai e mult
Andutu TZH is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 17:19   #10
fulgerash

Stage 3
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 82
Default Re: Persoanele fizice care vând maşini rulate din străinătate ar putea plăti impozit

Vreti sa scapati de taxe plecati in alta tara .
fulgerash is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 17:22   #11
askhy

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 555
Default Re: Persoanele fizice care vând maşini rulate din străinătate ar putea plăti impozit

Quote:
Originally Posted by fulgerash View Post
Vreti sa scapati de taxe plecati in alta tara .
Aici nici eu nu ash fi spuso mai bine, mare dreptate ai!
mare om, mare caracter
askhy is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 20:23   #12
MMihai

Stage 5
 
MMihai's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,796
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[FullSpeed Racing]
Default Re: Persoanele fizice care vând maşini rulate din străinătate ar putea plăti impozit

ce alt impozit decat acela pe profit ar putea impune nu stiu. ca taxe sunt si asa destule. dar deja avem o problema daca masina nu se vinde in profit ce facem nu mai dam bani la stat ne compenseaza statul pierderea? a nu .. nu mai platim nimic atunci. corect.. deci cine o sa mai scrie pe actul de vanzare-cumparare suma pe care se incheie tranzactia? nimeni.. alt raspuns corect. nu te obliga nimeni sa nu vinzi seria 5 pe 10-20mil sau sa il donezi. ar fi foarte multe portite pe care nu le-ar putea acoperi nici o ordonanta. imi pare rau sa spun pentru emil boc dar tare imi e ca nu are cu ce sa se mai faca de ras cum a facut-o si cu legea prin care o persoana nu poate avea si pensie si salariu
MMihai is offline   Reply With Quote
Old 13-03-09, 10:52   #13
b44pac

Stage 5
 
b44pac's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,798
Default Re: Persoanele fizice care vând maşini rulate din străinătate ar putea plăti impozit

dc nu va duceti voi desteptilor sa aduceti masini din germania sa vedeti ce usor e si atunci sa va aud ce tari sunteti voi cu dastia ca voi umple visteria statul
b44pac is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 07:38   #14
gabitza121

Stage 5
 
gabitza121's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 501
Member of:
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: Persoanele fizice care vând maşini rulate din străinătate ar putea plăti impozit

Quote:
Originally Posted by apache View Post
asa,firar mama lor de samsari
Quote:
Originally Posted by fulgerash View Post
Vreti sa scapati de taxe plecati in alta tara .
Quote:
Originally Posted by b44pac View Post
dc nu va duceti voi desteptilor sa aduceti masini din germania sa vedeti ce usor e si atunci sa va aud ce tari sunteti voi cu dastia ca voi umple visteria statul
ba e plin forumul de destepti.dece nu mergeti fiecare sa va cautati masini dincolo sa stati vreo saptamana pe drum sa vina sa zica nenea vamesul,,ce sa fac frate vrei sa merg fara bani acasa da si tu 10-15 eu in caz fericit)si plus ca sunt ferconvins ca toti sunteti cunoscatori auto si stiti sa va uitati la o masina cand o cumparati,terminati nu mai faceti pe destepti ca am vandut eu masina ca avea cd-player,plus ca toti sunteti cunoscatori sa stiti sa umblati cu actele(cand multi dintre voi nici nu stiti unde e vama),care e problema ca eu ma ocup ca asta,eu aduc masina si nu iti zic bani jos si ochii la usa te las sa o probezi sa faci ce vrei cu ea daca o cumperi,plus ca asta mai lipseste dupa ce taxa aia e enorma sa mai bage una,dece sa plec in alta tzara sunt roman si incercam sa o ducem mai bine in tzara noastra.vorbiti pe subiect nu porcari si nu mai bateti campii
__________________
eu sunt genul de om parazitul tu deschizi usa eu darm zidul

CU ASTA NE VOM LAUDA IN CURAND
POSESOR DE BICICLETA CU TOATE PIESELE SHIMANO
gabitza121 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 23:20   #15
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Persoanele fizice care vând maşini rulate din străinătate ar putea plăti impozit

mai suparatule ..tu esti ala cu placutele de inmatriculare rotative ? )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))
apache is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -