Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MAZDA

MAZDA Forum Mazda - dedicat posesorilor de Mazda: Masina mea, Tuning, Anunturi vanzare-cumparare, Zona Tehnica

Reply
 
Thread Tools
Old 13-08-16, 11:54   #1
adamjohnson

Stage 2
 
Join Date: Jun 2016
Posts: 30
Default Mazda 3 Impresii

Salut,

Am luat acum 3 luni o Mazda 3 1,6 CE benzinara si are 2100 km de mers aproape exclusiv in prin oras.

masina e placuta la condus si are o stabilitate foarte buna.....afara n-am apucat sa-i dau decat max 150 iar la nivelul asta s-a prezentat bine.

Ca si probleme:

Consuma cam 10 L in oras, asta ma deranjeaza mai ales ca o conduc usor. La imbinarea intre spolierul fata si aripa a aparut o mica pleznitura in vopsea- la unghiul unde a aparut si dat fiind faptul ca totul in jur era OK nu avea cum sa fie nici zgarietura intentionata si nici vreo buseala.

Pe la vreo 1300 km a ramas blocat aerul conditionat, adica dadea mereu aer conditionat chiar si cand nu voiam asta.....am sunat la service sa ma rezolve dar intre timp si-a revenit singura si nici nu s-a mai repetat problema.

A ciupit si o idee de ulei - sa zicem c-o iert acuma ca a fost in rodaj, sa vedem de acum incolo.

Impartasiti si voi din experientele voastre...cum e Radacini, ce probleme ati mai avut cu ei sau cu masina?

mersi

Tags: hyundai county dong vang, giá xe toyota vios 2016, hyundai hd72
adamjohnson is offline   Reply With Quote
Old 24-01-17, 17:04   #2
calinjack

Stage 1
 
calinjack's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 21
Default Re: Mazda 3 Impresii

S-o stapanesti sanatos.am luat si eu una acum 2-3 luni.am inmatriculat-o si de curand am pus si gpl ca circul mai mult urban.poate pentru ca am instalat gpl vineri 13,am impresia ca ori nu am nimerit bine ori s-a scapat ceva la reglaj.am avut probleme din prima in sensul ca mergea intrerupt si s-a aprins si check engine dupa 50km in drum spre casa pe motiv de amestec sarac.instalatia am montat-o la un atelier cu renume in zona si care monteaza de peste 20 ani, si este Landi Renzo Eco Evo.la sfatul montatorului am schimbat bujiile si mi-am sters eroarea.acuma masina are unele gatuiri la peste 2000 turatii si la alte turatii daca accelerez brusc.daca accelerez lin si constant si o duc in turatie pana la 3500 atunci se comporta mai binisor dar nici vorba sa poti intra in depasire.zilnic urc 300m un delusor dar ca melcul pentru ca daca accelerez mai tare sughita si scutura.am vorbit cu montatorul care e la 100 de km de unde locuiesc si m-a invitat la un reglaj.o sa ma duc in zilele urmatoare candva dar tare teama mi-e sa nu ma intorc la fel.
calinjack is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -