Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc.

FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc. Colectia de filme

Reply
 
Thread Tools
Old 15-07-05, 21:47   #1
snip3r

Stage 2
 
snip3r's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 50
Default Avioanele invizibile nu sunt chiar asa de invizibile

Se auzise ca in Iugoslavia a fost doborat un F-117 Stealth. Acum aveti ocazia sa vedeti si resturile. Daca nu va explicati cum de a putut fi doborat, va explic eu...
Attached Files
File Type: rar f-117_169.rar (3.39 MB, 220 views)
snip3r is offline   Reply With Quote
Old 18-07-05, 18:32   #2
mihutz_b

Stage 5
 
mihutz_b's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,283
Default

ia zi...
mihutz_b is offline   Reply With Quote
Old 19-07-05, 15:19   #3
BIZ

Stage 5
 
BIZ's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 333
Default

Cand s`a intamplat asta ( ce an )
A zis SUA ca`i adevarat
Cred ca a fost ziua doborat, chiar daca nu apare pe radar poti sa il vezi. ( din cate stiu stealth`urile ataca doar noapte )
__________________
BIZ is offline   Reply With Quote
Old 03-08-05, 12:53   #4
snip3r

Stage 2
 
snip3r's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 50
Default

Sunt inginer de radare, si stiu ca aceste avioane pot fi vazute si cu radarele obisnuite, mai depinde si de conditiile date, ele nu sunt chiar invizibile. Pentru ca un avion sa devina invizibil, i se da o forma mai ciudata, plana, se elimina imbinarile si colturile. Astfel semnalul reflectat de tinta este slab, si la distante mari avionul nu este detectat de radar. Totusi de la o anumita distanta, de ordinul kilometri, zeci de km, acesta devine vizibil, dar este prea tarziu pt a fi combatut. Avionul din filmulet a fost doborat cu artileria si nu cu rachete, alte detalii nu stiu, dar pot sa intuiesc. Soldatii iugoslavi erau pe pozitie, iar piesele de artilerie erau automatizate, si in momentul in care radarul a detectat avionul, tunurile au fost pozitionate imediat pe tinta. E vorba de 3 secunde pt acest lucru, iar operatorul uman nu are decat sa apese un buton.

Razboiul din Yugoslavia a fost prin 1999, daca imi aduc eu bine aminte. Filmuletul il am de pe reteaua caminului studentesc al unei academii militare.

Este normal ca SUA sa nege aceste lucruri, doar nu or fi tampiti sa spuna ca cel mai bun avion al lor, varful de tehnologie este vulnerabil.

Problema este ca aceste avioane nu sunt vulnerabile in fata radarelor moderne care lucreaza la frecvente de ordinul GHz, ci tocmai in fatza radarelor vechi, din anii '60, acelea folosind frecvente mai mici, de ordinul zeci sau sute de MHz, frecvente la care avioanele sunt vizibile. Si in Europa de est au mai ramas inca in picioare astfel de relicve, care inca isi mai fac treaba. Daca nu stiati, noi avem radare de la americani, moderne...si in timpul razboiului din Iugoslavia au fost deconectate prin satelit (apareau fel de fel de defectiuni si erau inutilizabile), asa ca am ramas tot cu baza in cele vechi rusesti...si culmea este ca cele de la Timisoara au vazut toate aceste avioane invizibile. Insa aceste informatii nu sunt pt publicul larg...nu merge nimeni la ziar sa spuna asa ceva...
snip3r is offline   Reply With Quote
Old 03-08-05, 14:19   #5
blowwind
Observator 4tuning

Stage 5
 
blowwind's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,034
Member of:
[Observator 4tuning]
[VW]
[Honda]
[Street Zone]
Default

pey sa inteleg ca iugoslavii stiau ca vor fi atacatzi cu F-117 si erau cu armele pretagite ca doar asa imi explic acea reactie de 3 secunde daca intelegi ce zic adik n`au avut prea mult timp din momentul in care au aparut pe radar pana sa apese pe BUTON
__________________
pround member of Street Zone
Honda Civic TypeS - VW Polo 1.2 - Subaru Forester 2.5XT - Infiniti FX37S

VAND PEUGEOT 307 CC

VAND SAAB 9-3 1.8t
blowwind is offline   Reply With Quote
Old 03-08-05, 22:48   #6
snip3r

Stage 2
 
snip3r's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 50
Default

Da...s-a nimerit sa fie pe antiaeriana...si mi se pare normal pe timp de razboi sa fii gata in orice moment sa faci fatza unui atac
snip3r is offline   Reply With Quote
Old 29-07-07, 15:22   #7
akula_boss

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1
Talking Re: Avioanele invizibile nu sunt chiar asa de invizibile

fratzilor ce este asa de greu este chiar posibilk acast lucru chiar shi cu un radar meteorologic (fraeri de americani nici nu sa gandit la asta)mai precis cu uin radar doppler. nu trebuie decat sa scazi frecventa radarului shi sa ur maresti orice turbulenta aerului decat cea naturala , shi cum se stie ca ori ce aviopn lasa in urma lui o amprenta termica shi o turbulenta de aer cald uitew asa il vewzi pe radar
akula_boss is offline   Reply With Quote
Old 29-07-07, 17:45   #8
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Avioanele invizibile nu sunt chiar asa de invizibile

Quote:
Originally Posted by akula_boss View Post
fratzilor ce este asa de greu este chiar posibilk acast lucru chiar shi cu un radar meteorologic (fraeri de americani nici nu sa gandit la asta)mai precis cu uin radar doppler. nu trebuie decat sa scazi frecventa radarului shi sa ur maresti orice turbulenta aerului decat cea naturala , shi cum se stie ca ori ce aviopn lasa in urma lui o amprenta termica shi o turbulenta de aer cald uitew asa il vewzi pe radar
chiar era nevoie sa redeschizi acest topic dupa 2 ani??? si daca tot ai facut-o macar scrie si tu citet sa intelegem si noi ce vrei sa zici..
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -