Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc.

FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc. Colectia de filme

Reply
 
Thread Tools
Old 13-02-05, 09:02   #1
HolySoul

Stage 5
 
HolySoul's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 921
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Peste Viteza maxima constructiva

Viteza maxima contructiva 188 Km/h
Masina e stock
Attached Files
File Type: mov 200_509.mov (7.40 MB, 762 views)
HolySoul is offline   Reply With Quote
Old 13-02-05, 09:17   #2
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Ce masina e aia ??? Deci viteza maxima constructiva este de 188 si tu ai mers cu 200 ??? Pai mai mult k sigur ca real masina cu atat mergea, ca aceca viteza maxima constructiva data de producator e masurata la un fel de dyno, si nu se ia dupa ce zice kilometrajul.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 13-02-05, 09:31   #3
HolySoul

Stage 5
 
HolySoul's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 921
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

viteza maxima data de producator e dupa ce baga ei masina pe o pista si merg de nebuni cu masina sa vada cat merge .. ideea e ca aia e viteza maxima in care ei iti garanteaza ca nu patesti nimic ... nicidecum viteza maxima cu care merge masina ...
masina e opel vectra B 1.6 16v


frate-miu are passat 1.9 TDI in cartea masinii scrie maxim 195 la ora si o prins 205 cu ea ... el o zis ca nu mergea mai mult masina ... da nu se stie niciodata ... asta s-o oprit la 200 nu mai tragea motoru ... atat putea . Am reusit un 202 mai demult ... si cam atat
__________________
VW Passat 1.9 TDI
Nissan 350Z
HolySoul is offline   Reply With Quote
Old 13-02-05, 09:47   #4
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Mah... Nu ai inteles. Chiar daca kilometrajul iti arata 200, tu mergi cu 180 si ceva, este mai mult ca sigur asta. Viteza maxima constructiva este in ultima treapta pana sa ajunga turometrul pe roshu, adica fara sa belesti motorul. Si cam acolo e si viteza maxima, plus-minus 5 km as zice eu...

Deci cam taote masinile merg aratat de kilometraj cu mai mult decat viteza maxima constructiva care scrie in talon, dar ele de fapt, real, merg cu acea viteza data de producator.

Oricum, asta este o chestie discutabila. Pana nu te ia radarul nu ai de unde sa stii.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 13-02-05, 10:29   #5
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

eu am viteza maxima constructiva 140 si dupa ce i-am dat blana la 150 un cuzinet a decedat ceea ce a dus la reconstruirea motorului inclusiv vilbrochen nou.
Asa ca aveti grija si amintiti-va de aceasta imagine socanta (nerecomandat celor slabi de inima)
Fotografia mortului:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	cuzinet_normal...cuzinet_al_meu_288.jpg
Views:	418
Size:	138.8 KB
ID:	18427  
iasi_drifter is offline   Reply With Quote
Old 13-02-05, 10:43   #6
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default

Hondare dar de asta ce mai zici: la Cielo-ul meu viteza max data de producator este 171Km/h, eu i-am dat 195km/h cu o alta masina langa mine (Vectra 2.0 Dti), la care scria pe bord 190km/h.
Deci kilometrajul meu avea o eroare de 5 km/h, dar oricum era MULT peste viteza max data de producator!!!
__________________
De vanzare: Honda Civic Type R FN2 2.0 i-VTEC: https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...ml#post3673736

shadow is offline   Reply With Quote
Old 13-02-05, 10:45   #7
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Asta nu inseamna ca Vectra aia arata km reali...

Numai masinile vechi, cam pana in '90, cu kilometraj mecanic, pe cablu, arata km reali daca se utilizeaza rotile din fabrica.

Asta este chiar un subiect relativ. Daca ai si jante mai mari, poate creste viteza sau poate scade decat cea aratata de kilometraj. Este o intreaga filozofie daca nu ai un radar care sa-ti masoare viteza din exterior.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 13-02-05, 11:00   #8
mpa
Registered

Stage 5
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,943
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

WoW am mers cu 145kmh cu Dacia 1100
mpa is offline   Reply With Quote
Old 13-02-05, 12:46   #9
HolySoul

Stage 5
 
HolySoul's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 921
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Hondarul eu n-am eroare de kilometraj m-o prins radaru cu 160 Km/h pe autostrada atat arata bordu atat m-o prins si radaru ... gandeste-te ca eroare de vitezometru au masinile obosite .. dacia , oltcit alea facuta cu tehnologie veche . .. la astea noi n-are nimeni interes sa arate mai mult pe bord decat in realitate .. .


Orice constructor de masini care se respecta o sa faca masini care merg mult peste viteza maxima constructiva ...
Exemplu dacia 1310 Viteza maxima constructiva 142 Km/h mers cu 160 km/h cu ea
Supernova , Solentza , Cielo ... toate merg peste viteza scrisa in cartea masinii ...
Sau crezi ca un passat care scrie in certificat 195 Km/h merge numai cu atat ?
Are pe bord 260 deci sigur poate mai mult
HolySoul is offline   Reply With Quote
Old 13-02-05, 15:17   #10
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Quote:
Exemplu dacia 1310 Viteza maxima constructiva 142 Km/h mers cu 160 km/h cu ea
nu la toate e valabil
alea is Daciile cu 5 trepte
Eu am Dacia 1310 cu 4 trepte siu motor 1.3 si dupa cum am zis la 150 am stricat motorul ca l-am supraturat.
E ca-n bancul ala cand suna unu' la Dacia Pitesti si intreaba: \"Dom'le Dacia asta poate sa ia un viraj in ac de par cu 120 km/h? Raspuns: Bineinteles ca poate dar o singura data\" Asa e si cu Dacia mea in ce priveste viteze mai mari de 140. Cand am atins 150 tocmai ma apropiam de o vale abrupta unde sigur puteam sa trec de 160 dar cred ca-mi sareau pistoanele prin capota la viteza critica.
iasi_drifter is offline   Reply With Quote
Old 13-02-05, 16:32   #11
B 68 VLD

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
Default

Quote:
Sau crezi ca un passat care scrie in certificat 195 Km/h merge numai cu atat ?
Are pe bord 260 deci sigur poate mai mult
Bord-ul ramane acelasi pt toate motorizarile si de aceea si la cel mai varza motor de pe passat pe bord ai tot 260km/h sau cat zici tu! De ex Passat-ul W8 4.0 4motions are viteza max 250km/h!
B 68 VLD is offline   Reply With Quote
Old 13-02-05, 16:35   #12
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

In fine, se pare ca omul nu vrea sa inteleaga.

Tu crezi ce vrei, dar ti-am zis clar ca la masinile vechi km arata real iar lac ele noi arata mai mult, special sa fie pasagerii mai in siguranta. La cele noi km este digital si se modifica electronic, nu din cablu ca la cele vechi. Dar tu, daca vrei sa te simti bine si sa o tii cu a ta, ai mers cu 200 desi in talon zice ca poate 180. Bravo !!!!!!!!!!
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 13-02-05, 18:39   #13
HolySoul

Stage 5
 
HolySoul's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 921
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

la mine e cu cablu masina e din 97 n-am comp de bord deci nu e digital ...
oricum cu dacia am mers de nenumarate ori cu 160 la ora nu zic cat am prins cu dacia ca iar va ambalati pe aici
HolySoul is offline   Reply With Quote
Old 13-02-05, 18:55   #14
TND--TEAM

Stage 5
 
TND--TEAM's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,123
Default

super tare
TND--TEAM is offline   Reply With Quote
Old 13-02-05, 19:46   #15
[T3m]b3||
Midnight Racers Member

Stage 5
 
[T3m]b3||'s Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,570
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
[2 Roti]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"HolySoul\"
la astea noi n-are nimeni interes sa arate mai mult pe bord decat in realitate .. .
Ba kam au un interes [cel putzin]...ei le fac din fabrika sa arate mai putzin k in caz de eroare [de fabrika, nu k ai schimbat u ceva] dakatzi arata mai putzin chilometrajul tu de fapt sa ai vit reala tot mai mika dekat cea din bord.Acu satzi zic de ce...daka viteza reala ar fii aceeasi cu cea din bord si ai avea o eraore [care sa arate mai putzin] tear lua radarul cu o vit reala de 60kmh si tu ai avea in bord 50 [e un ex]...ai lua o amenda [sau chiar tzi sar suspenda permisul] si ai putea sa dai vina pe fabricantzi [k tu de fapt ai stiut k mergi cu 50] si sai dai in judecata...
Sper k am reusit sa explic
__________________
BMW E36 340Ci BMW E30 328CTi VW Golf I 1.3CD Ducati 996S Honda 600RR
[T3m]b3|| is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -