Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc.

FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc. Colectia de filme

Reply
 
Thread Tools
Old 11-12-11, 13:47   #16
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: DMT 1044 WHP Supra vs linistea noptii

Quote:
Originally Posted by quikvtec View Post
Probabil abea acum ai descoperit ca exista 1000 cai , acum10-15 ani , da era ceva foarte special , acum tehnologia a avansat atat de mult incat poti scoate 1000 de cai aproape din orice
Nu ai treaba cu masinile, e clar. Stiu ca la NFS dai upgrade si s-a rezolvat, dar in viata reala e un pic mai greu. Fie ca iti place sau nu, 1000hp sunt inca greu de obtinut chiar si in zilele noastre, iar baza pe care lucrezi conteaza foarte mult. Iti urez succes sa scoti si tu din Honda ta 1000hp avand upgrade-urile mentionate in primul post, iar masina sa poate fi condusa in fiecare zi.
__________________
BBC : Of the cars you've owned, which was your favourite?

The Stig : My Toyota Supra [Mk IV, 1992-2002, with three-litre, straight-six twin-turbo engine]. It was berserk fast, with hardened suspension and all the bells and whistles. I think in a track test with a Ferrari it would win. It was incredibly quick and it kept my attention the whole time.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 13:55   #17
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: DMT 1044 WHP Supra vs linistea noptii

Quote:
Originally Posted by quikvtec View Post
) Ce rost are sa vorbim de viata reala , yo vorbeam deste youtube ca de acolo veniti cu filmele astea , yo am o masina amarata o Honda, nu trebuie sa am supra de 1000hp ca sa stiu despre ce e vb , in legatura cu motorul cutia si diferentialul yo zic sa te mai gandesti cu stock`u tau , bati campii si pe incheiere , NU am posesie masina de 1000 de cai ,nici nu`mi doresc , am fost plimbat intr`o masina cu putere apropiata sa zic asa , deci am o vaga idee si in viata reala . Va minunatzi degeaba , daca dai "1000 hp" pe youtube probabil sunt zeci/sute de genu , nu ?
Nu crezi ca motorul, cutia si diferentialul sunt stock ? In cazul asta ar trebui sa te mai informezi inainte sa iti dai cu parerea in thread-urile altora. Aceasta este cea mai puternica Supra cu motor nedesfacut din lume.

Cat despre transmisia Getrag V160 si diferentialul de pe Supra TT :

On street tires, it would be almost impossible to break any of these components at ANY power level.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 14:12   #18
quikvtec

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 244
Default Re: DMT 1044 WHP Supra vs linistea noptii

Prietenas daca tu halesti tot ce se scrie pe utube e problema ta , revenind la cei 1000 de cai , cate masini intre 20-30 mii de euro sunt pe strada ? cam multe probabil , eh cam atat m`ar costa pe mine sau pe tine sa incerci sa ajungi aproape de cifra aia de te`a dat peste cap ,bineinteles nimeni nu iti garanteaza fiabilitatea produsului finit. Degeaba te inchini cu 2 maini la filmele alea, nu`ti trebe 6 cilindrii de supra ca sa poti face a asta, ba chiar sunt si pe la noi cateva masini cu 4 cilindrii amarati ca la dacie , cu capacitate cilindrica modesta (2l) care scot asemenea puteri . Mai bine hai sa discutam ce putem face din "troacele" noastre ca tot vorbiti de viata reala voi . Probabil multi de p`aici si`ar pune "filtru sport" si "toba sport".
quikvtec is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 14:23   #19
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: DMT 1044 WHP Supra vs linistea noptii

Quote:
Originally Posted by quikvtec View Post
Prietenas daca tu halesti tot ce se scrie pe utube e problema ta , revenind la cei 1000 de cai , cate masini intre 20-30 mii de euro sunt pe strada ? cam multe probabil , eh cam atat m`ar costa pe mine sau pe tine sa incerci sa ajungi aproape de cifra aia de te`a dat peste cap ,bineinteles nimeni nu iti garanteaza fiabilitatea produsului finit. Degeaba te inchini cu 2 maini la filmele alea, nu`ti trebe 6 cilindrii de supra ca sa poti face a asta, ba chiar sunt si pe la noi cateva masini cu 4 cilindrii amarati ca la dacie , cu capacitate cilindrica modesta (2l) care scot asemenea puteri . Mai bine hai sa discutam ce putem face din "troacele" noastre ca tot vorbiti de viata reala voi . Probabil multi de p`aici si`ar pune "filtru sport" si "toba sport".
Amice, iti repet, 1000hp in viata reala nu sunt acelasi lucru cu 1000hp in NFS. Nu pot decat sa ghicesc de ce 1000hp nu te impresioneaza deloc, cand oricarui pasionat de masini care traieste in VIATA REALA i s-ar parea ceva iesit din comun.

Pana una alta, vad ca nu se posteaza mai nimic in rubrica filme de ceva timp. Astept sa postezi si tu ceva, sa ne facem si noi o idee ce gen de masini te incita pe tine.

Last edited by Supra_Guy; 11-12-11 at 14:26.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 14:32   #20
quikvtec

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 244
Default Re: DMT 1044 WHP Supra vs linistea noptii

te coafeaza?https://www.youtube.com/watch?v=NAl180zN3Z0
quikvtec is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 14:37   #21
quikvtec

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 244
Default Re: DMT 1044 WHP Supra vs linistea noptii

nfs zici ? https://youtu.be/TF4TG0wemTc poate iti place fara turbo , acum lasand gluma la o parte si youtube`ul , imi plac masinile si motoarele care mi le pot permite , respectiv 1.6 sau un 2.0 ambele motoare f ieftine (2-3 sute euro), nu ma omor dupa motoare de 6 cilindrii si consumuri astronomice in raport cu buzunaru meu de roman de rand . Imi place o masina sa aiba un raport de putere greutate echilibrat , nu vreau "150 cai de bmw`u" si acelasi numar de tone
quikvtec is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 14:46   #22
quikvtec

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 244
Default Re: DMT 1044 WHP Supra vs linistea noptii

Parerea mea este ca e inutil sa visezi la 1 mie de cai si sa crezi ca poate fi condusa zi de zi , bineinteles ca poate fi , dar conduci o megauzina , am gustat putin peste 700 cai si tractiune spate si iti spun eu ca e dificil de condus zi de zi in primul rand prin prisma consumului chiar daca motorul este "doar" un 2.0 amarat. Probabil iti place nfs`ul foarte mult de i`l invoci post de post , pe mine chiar nu ma pasioneaza . Deci ce rost are sa fiu innebunit dupa ceva ce oricum nu s`ar preta bine in viata reala cand pot foarte frumos in loc sa caut "1000 hp" pe youtube , sa`mi folosesc timpu liber cautand noi metode de a scoate 8-15-20 cai adevarati din ceea ce am, in acelasi timp minunandu`ma de potentialu motorului in sine. Bafta la nfs

Last edited by quikvtec; 11-12-11 at 14:58.
quikvtec is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 15:02   #23
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: DMT 1044 WHP Supra vs linistea noptii

Quote:
Originally Posted by quikvtec View Post
Draguta masina, imi place ca si-a pastrat interiorul stock, insa nu poate emite pretentii de performante extreme si pacat de prejudecatile legate de Civic. Masina asta nu ar atinge niciodata acea putere cu upgrade-uri de tip bolt-on, pe cand la alte masini este foarte usor. Civic este o masina infinit mai comuna decat Supra. Insa Civic-urile de 700hp le numeri pe degete pe cand Suprele de 1000hp+ sunt de zeci de ori mai multe. Aici e diferenta. Poti sa obti 1000hp din 5 miscari sau din 50.

Quote:
Originally Posted by quikvtec View Post
nfs zici ? https://youtu.be/TF4TG0wemTc poate iti place fara turbo , acum lasand gluma la o parte si youtube`ul , imi plac masinile si motoarele care mi le pot permite , respectiv 1.6 sau un 2.0 ambele motoare f ieftine (2-3 sute euro), nu ma omor dupa motoare de 6 cilindrii si consumuri astronomice in raport cu buzunaru meu de roman de rand . Imi place o masina sa aiba un raport de putere greutate echilibrat , nu vreau "150 cai de bmw`u" si acelasi numar de tone
Faptul ca iti plac motoarele pe care ti le poti permite e ceva normal si logic, asta nu inseamna ca trebuie sa desconsideri masinile cu motoare mai mari care vor obtine intotdeauna puteri mai mari si performante mai bune.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 15:07   #24
quikvtec

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 244
Default Re: DMT 1044 WHP Supra vs linistea noptii

civicuri de 700de cai la numeri pe degete? mai intereseazate putin , sunt masini care si le permite oricine adica automat sunt mai multi care se apuca de surubarit la ele , eu iti pot garanta ca sunt mai multe decat orice motor de masina scumpa ( asa cum este supra). La fel si accord`uri , cu tehnologia moderna motoarele astea au ajuns sa aiba fix potentialu unei supre la bani imens de putini in comparatie . Nu e nimic neinregula ca`ti place supra si mie imi place dar cand o sa acumulezi informatia necesara a`i sa observi ca daca vrei 1000 hp nu cred ca te mai uiti la supra
quikvtec is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 15:08   #25
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: DMT 1044 WHP Supra vs linistea noptii

Quote:
Originally Posted by Supra_Guy View Post
Draguta masina, imi place ca si-a pastrat interiorul stock, insa nu poate emite pretentii de performante extreme si pacat de prejudecatile legate de Civic. Masina asta nu ar atinge niciodata acea putere cu upgrade-uri de tip bolt-on, pe cand la alte masini este foarte usor. Civic este o masina infinit mai comuna decat Supra. Insa Civic-urile de 700hp le numeri pe degete pe cand Suprele de 1000hp+ sunt de zeci de ori mai multe. Aici e diferenta. Poti sa obti 1000hp din 5 miscari sau din 50.



Faptul ca iti plac motoarele pe care ti le poti permite e ceva normal si logic, asta nu inseamna ca trebuie sa desconsideri masinile cu motoare mai mari care vor obtine intotdeauna puteri mai mari si performante mai bune.
Quote:
Originally Posted by quikvtec View Post
Parerea mea este ca e inutil sa visezi la 1 mie de cai si sa crezi ca poate fi condusa zi de zi , bineinteles ca poate fi , dar conduci o megauzina , am gustat putin peste 700 cai si tractiune spate si iti spun eu ca e dificil de condus zi de zi in primul rand prin prisma consumului chiar daca motorul este "doar" un 2.0 amarat. Probabil iti place nfs`ul foarte mult de i`l invoci post de post , pe mine chiar nu ma pasioneaza . Deci ce rost are sa fiu innebunit dupa ceva ce oricum nu s`ar preta bine in viata reala cand pot foarte frumos in loc sa caut "1000 hp" pe youtube , sa`mi folosesc timpu liber cautand noi metode de a scoate 8-15-20 cai adevarati din ceea ce am, in acelasi timp minunandu`ma de potentialu motorului in sine. Bafta la nfs
Iar treaba cu consumul... Ti-am sugerat eu sa iti iei Supra de 1000hp sau motor de 3.0L ? Bravo tie ca incerci sa scoti 100 de cai din motorul tau, dar nu inteleg de ce esti frustrat cand vezi o masina de 1000cp ?
Las-o moarta cu NFS-ul, ca sti bine ca e adevarat ce am spus.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 15:18   #26
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: DMT 1044 WHP Supra vs linistea noptii

Quote:
Originally Posted by quikvtec View Post
civicuri de 700de cai la numeri pe degete? mai intereseazate putin , sunt masini care si le permite oricine adica automat sunt mai multi care se apuca de surubarit la ele , eu iti pot garanta ca sunt mai multe decat orice motor de masina scumpa ( asa cum este supra). La fel si accord`uri , cu tehnologia moderna motoarele astea au ajuns sa aiba fix potentialu unei supre la bani imens de putini in comparatie . Nu e nimic neinregula ca`ti place supra si mie imi place dar cand o sa acumulezi informatia necesara a`i sa observi ca daca vrei 1000 hp nu cred ca te mai uiti la supra
De ce am senzatia ca imi pierd timpul cu tine...

Cand Civic si Accord vor avea acelasi potential cu Supra, probabil ca se va desfinta Texas Supra Meet, the most powerful car meet in world.

Pana una alta astept si eu o Honda in clubul de 200mph de la Texas Mile, fara sa se dezintegreze.

https://www.youtube.com/watch?v=goLxBwAYAjU

Texas Mile 200mph car list (2009) :

https://forum.4tuning.ro/attachment.p...9&d=1260532691

Europe Standing Mile Event (2011)




PS : Eu ma retrag.

Last edited by Supra_Guy; 11-12-11 at 15:24.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 21:50   #27
quikvtec

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 244
Default Re: DMT 1044 WHP Supra vs linistea noptii

Man nu ma intelege gresit , poa sa fie si cea mai rapida de pe planeta, cat costa una SH? yo cu 6 milioane imi motor si cu banii de supra il fac de dublu cat scoate o supra stoc , ca viteza ca potential maxim , da probabil supra e peste civic si accord , dar cu cat iti cumperi un civic si cu cat o supra ? E o grama de lume de are puteri mai mari decat supra stoc ~300hp din motoare dastea de consum mic , de ce trebuie sa arunci bani pe o supra daca tii cont doar de putere?
quikvtec is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 22:37   #28
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: DMT 1044 WHP Supra vs linistea noptii

E o masina invechita ce sa mai , poate sa aiba si 1500 de cai ca oricum nu mai poti sa mergi cu ea la piata si la plimbare.
Acum la putere sunt supercar-urile modificate care isi pastreaza placerea de a conduce si aduc o putere enorma.
__________________
Honda
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 23:42   #29
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: DMT 1044 WHP Supra vs linistea noptii

Quote:
Originally Posted by shadowro View Post
E o masina invechita ce sa mai , poate sa aiba si 1500 de cai ca oricum nu mai poti sa mergi cu ea la piata si la plimbare.
Acum la putere sunt supercar-urile modificate care isi pastreaza placerea de a conduce si aduc o putere enorma.
Singurul lucru care este invechit, este creierul tau. Ai idee cate Supre de 1000whp+ sunt folosite pentru ce zici tu mai sus ? Ai idee cati posesori de Ferrari sau Lamborgini au si o Supra puternic modificata ca masina de distractie ? Ai idee ca Suprele inca sunt printre primele masini la cursele pe 1 mila ?

Vrei sa facem comparatie intre o Supra puternic modificata si un Nissan GT-R puternic modificat, ambele street legal la cursa pe 1 mila ?



vs



Acum fara sa vreau dau in vorba lui quikvtec, EU nu as da o avere pe un Lamborghini TTG sau Nissan GT-R Alpha 12 cand pot avea asa ceva la un pret mult mai bun, pot beneficia de cutie manuala care lipseste cu desavarsire pe aceste supercar-uri modificate ( personal nu vad placere de a conduce apasand niste butoane sau tragand de nu stiu ce clapete ca sa schimb vitezele), acceleratie mai buna decat majoritatea etc


Last edited by Supra_Guy; 11-12-11 at 23:45.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 00:21   #30
quikvtec

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 244
Default Re: DMT 1044 WHP Supra vs linistea noptii

Probabil nu ai inteles ideea , vorbim de putere accesibila , intelege ca nu doreste nimeni sa ajunga la puterea aia magnifica de 1000+ hp cu toate ca e posibil si din rablele noastre , doar ca , cu o investie de 3-4 mii euro ajungem la jumate din valoarea aia pe care nu o atingi cu multe nemtzesti modificate + de asta nu e un SUPERCAR e o masina de familie care ramane asa chiar daca are cateva sute de ponei in plus subcapota, care e costu de intretinere la o supra si care e la o masina de familie? ca tot vorbeai in posturile anterioare de viata "reala"
quikvtec is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -