Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 02-02-05, 20:59   #1
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Insomnia Racing la SEMA 2004

Salutare,

Pe www.4tuning.ro - Galeria cu poze!

https://www.4tuning.ro/gal/thumbnails.php?album=121

Insomnia strikes again!!! Asta data eram prezenti la SSSSSSSSEEEMAAAAA !!!!!!!!!!!!

Snuggels aka Steve (Unul dintre Membrii nostri), impreuna cu Insomnia California, a fost prezent la Tuning show in Las Vegas - SEMA 2004 ( www.semashow.com )


Cum a fost, aveti aici un articol, scris de Snuggels!

Salonul auto SEMA din Las Vegas este cel mai mare Tuning Show din intreaga lume, fiind mai mult decat umplerea enormei multi etajata cladiri in care are loc conventia. Incercati sa va imaginati 5 stadioane de fotbal, apoi fixati cateva unul deasupra altuia, miscatile un pic iar apoi umpleti fiecare metru patrat cu accesorii de masini AFTER MARKET. Daca va puteti imagina asta atunci inseamna ca aveti o ideie cat de cat a ceea ce inseamna SEMA.
Pentru o persoana noua in industria accesoriilor aftermarket, am fost pur si simplu hipnotizat de mers in aceasta minunata lume a fanteziei. Masini, piese de masini, masini, piese de masini, masini … etc. … O luasem pur si simplu razna si credeti-ma ca si dumneavoastra ati fi facut la fel.
Deci asa a inceput: masina Trinei trebuia sa fie prezenta la SEMA dar apoi a fost adusa pentru un show mult mai exclusiv. CEC, aceasta fiind o companie care modifica masini ca BMW, Rolls Royce, Lamborghini, Ferrari … etc. … Arata pur si simplu demential. O singura janta poate urca la 7000$. Da! Deci, noi Insomnia (Marius, Trina si cu mine) am parasit Los Angeles la 12:30 in masina lui Marius, un Audi A4 Cabrio (preparat evident) … Anthony era deja la SEMA facand ultimele aranjamente la Touareg, masina fiind si ea prezenta acolo reprezentand firma lui GreedSpeed. Cand am ajuns in Las Vegas la 4:30 am realizat cat de norocosi suntem ca avem camere rezervate. Ar fi trebuit sa ashteptam mai bine de 40 de minute doar ca sa ne cazam. Asta se intampla la 4:30 AM. Dupaia am realizata ca Hotelurile sunt asa de pline datorita Show`ului SEMA 2004. Toti erau aici prezenti pentru conventie, peste 100.000 de persoane inregistrate.
In sfarsit am ajuns si in camere sa putem dormi, dar nu pentru mult timp, deoarece dimineata se dischideau usiile la SEMA. Ne-am trezit devreme de dimineata si ne-am indreptat catre Las Vegas Convention Center. Dupa ce ne-am chinuit sine-am luptat pentru un loc de parcare, a trebuit sa ne luptam cu calculatoare, laptopuri si camere de luat vederi pentru a ajunge cu ele la biroul de inregistrari de unde trebuia sa ne luam permisele de intrare sa putem incepe distractia.
Dupa o asemenea obositoare excursie, sunteti tentati sa va intrebati daca SEMA chiar merita aceste chinuri. Aflandu-ma acolo la intrare, nu aveam nici cel mai mic dubiu. Nici nu va pot descrie cum arata. De-a dreptul uimitoare. Am petrecut intreaga prima zii incercand sa invat drumul prin toate cladirile alea si sa incerc sa ma uit la diferitele stand-uri. Usor ziua era pe sfarsite si ne pregateam sa mergem la receptia CEC.
Aceasta receptie, a fost incredibila. Se tinea la un club foarte exclusiv din Las Vegas. Au fost aproximativ 200 de invitati, si doar persoane foarte importante ca: dl. Lorinser detinatorul brand-ului cu acelasi nume (www.wheelsperformance.com), editori de la revistele Road and Tracks, Sport Compact Cars, echipa de la Best Motoring, Stephen Papadakis. Numai persoane de inalta clasa din lumea automobilelor. Parca eram intrun film de la Hollywood cu atatea celebritati in jur. Cea mai frumoasa parte a acestei experiente a fost ca am avut privilegiul de a face cunostinta cu aceste persoane.
__________________
www.insomniaracing.org

Portocala Mecanica
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 02-02-05, 21:18   #2
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

In fiecare zi la conventie descopeream cate ceva nou. Producatorii OEM avea in fiecare zi conferinte de presa in care prezentau cate un nou produs. Fiecare stand de vanzari aveau cataloage si pliante cu ultimele sale produse. In centrul media a fost o adevarata frenezie de activitati si modificari oficiale SEMA. Iar in una din nopti pilotii de la D1 Grand Prix au fost destul de draguti sa vina si sa incante publicul venit la prezentarea Yokohama cu niste spectaculoase drifturi. Si una e cand vezi o masina facand drifturi pe televisor sau in strada dar pot sa va spun ca nimic nu se compara cu senzatia pe care o simti cand ai in fata o masina de 400 de cai care patineaza in fata ta la jumatate de metru.
Inca incerc sa pot spune in cuvinte cat de impresionanta a fost experienta pe care am avut-o la SEMA. Sa poti vedea niste drifturi adevarate, sa poti cunoaste si sa iti petreci o buna parte din timp cu editori de reviste de specialitate, sa stai de vorba cu detinatori de magazine, sa intalnesti presedintii celor mai mari companii din aceasta industrie si sa te poti bucura de tot ce inseamna Las Vegas. De fel am stat vre-o 20 de minute cu DEX-ul in fata incercand sa caut un cuvant prin care sa pot exprima toata “aventura” aceasta a mea de o saptamana. Spre nefericirea mea cei ce au facut acest dictionar nu au fost prezenti niciodata la SEMA deci nu exista un cuvant in limba Romana care sa poata exprima ceea ce a fost acolo.




Raluca Sandu ne-a dat autograph





Mai multe POZE:
https://www.4tuning.ro/gal/thumbnails...um=121&page=20

Asta era mica surpriza, pregatia de el cu Insomnia California

Multumim 4tuning.ri pentru GALERIE!


Ce parere aveti?
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 03-02-05, 07:42   #3
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

Foarte frumos

Sema trebuie sa fie ceva cu totul senzational !
Singura [precizarea care as vrea s-o fac e ca Sema nu e un tuning show, este mai mult un trade show. Io, ca persoana fizica nu pot sa ma duc la Sema, tre sa lucrezi in industrie ca sa ti se dea acces.

Sper la anul sa vad poze si poate o filmare de la Nopi nationals, care din cate stiu eu e cel mai mare show de tuning din Nordamerica deschis publicului si la care sper sa ajung si eu in urmatorii ani!
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 03-02-05, 09:25   #4
TheSinner2

Stage 5
 
TheSinner2's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 649
Default

TheSinner2 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-05, 09:29   #5
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Da, nu poti sa cumpari un bilet pentru intrare acolo ...

Insomnia era acolo thanks to Insomnia California si GreedSpeed
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 10-02-05, 10:23   #6
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Am facut un clip de la SEMA ...

Cand am vazut caseta de la Steve ... n-am putut sa cred ce era acolo ... si am hotarat sa fac un clip ... Pentru ca film, comparat cu poze e tot altceva.
Attached Files
File Type: avi sema2004_213.avi (13.25 MB, 44 views)
zetemte is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -